23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Mikroskopičtí bezobratlí živočichové, kterým se někdy říká „mechoví medvídci“, přežijí velké horko, sucho, smrtící mráz i těžké dávky radioaktivního záření. Výlet do vesmíru přežily dokonce bez skafandru! Tajemství jejich života odhalí ve čtvrtek 11. května tentokrát především dětským návštěvníkům ústeckého muzea bioložka Mgr. Michaela Czerneková, Ph.D. z Katedry biologie Přírodovědecké fakulty UJEP. Na vlastní oči uvidíte živé želvušky – s jejich pozorováním vám pomůže Bc. Kamila Novotná Floriančičová, studentka PřF UJEP.
Nutná rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Želvušky (kmen Tardigrada) jsou super-živočichové, žijící v mechu. Neublíží jim zahřátí na 150 °C, ani teploty blízké absolutní nule (–272,8 °C), radioaktivita tisíckrát vyšší, než je smrtelná dávka pro člověka, UV i ionizující záření. Přežijí také až třicet let bez vody ve zmraženém stavu! Díky těmto svým superschopnostem už byly želvušky vyslány i do vesmíru – a po návratu na Zem obnovily svou aktivitu, příjem potravy i rozmnožování. Proto si dokonce spousta lidí myslí, že želvušky pocházejí z vesmíru…
Přednáška bioložky Michaely Czernekové, doplněná o praktické pozorování živých želvušek s Kamilou Novotnou Floriančičovou, začne v Muzeu města Ústí nad Labem v obvyklém čase, tedy v 17 hodin.
Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.
Foto želvušky v abstraktu: Philippe Garcelon. Zdroj Tardigrade, via Wikimedia Commons. Kredit CC BY 2.0
Foto v článku: Želvuška a její drápky. Zdroj Specious Reasons, Flickr, CC BY 2.0
© 2012 UJEP |