Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.05. 2023

BEZ KOFEINU: Želvušky, vesmírní cestovatelé z mechu

Mikroskopičtí bezobratlí živočichové, kterým se někdy říká „mechoví medvídci“, přežijí velké horko, sucho, smrtící mráz i těžké dávky radioaktivního záření. Výlet do vesmíru přežily dokonce bez skafandru! Tajemství jejich života odhalí ve čtvrtek 11. května tentokrát především dětským návštěvníkům ústeckého muzea bioložka Mgr. Michaela Czerneková, Ph.D. z Katedry biologie Přírodovědecké fakulty UJEP. Na vlastní oči uvidíte živé želvušky – s jejich pozorováním vám pomůže Bc. Kamila Novotná Floriančičová, studentka PřF UJEP.

Nutná rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

Želvušky (kmen Tardigrada) jsou super-živočichové, žijící v mechu. Neublíží jim zahřátí na 150 °C, ani teploty blízké absolutní nule (–272,8 °C), radioaktivita tisíckrát vyšší, než je smrtelná dávka pro člověka, UV i ionizující záření. Přežijí také až třicet let bez vody ve zmraženém stavu! Díky těmto svým superschopnostem už byly želvušky vyslány i do vesmíru – a po návratu na Zem obnovily svou aktivitu, příjem potravy i rozmnožování. Proto si dokonce spousta lidí myslí, že želvušky pocházejí z vesmíru…

Přednáška bioložky Michaely Czernekové, doplněná o praktické pozorování živých želvušek s Kamilou Novotnou Floriančičovou, začne v Muzeu města Ústí nad Labem v obvyklém čase, tedy v 17 hodin.

Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

 

Foto želvušky v abstraktu: Philippe Garcelon. Zdroj Tardigrade, via Wikimedia Commons. Kredit CC BY 2.0

Foto v článku: Želvuška a její drápky. Zdroj Specious Reasons, Flickr, CC BY 2.0


  © 2012 UJEP