03.02. 2022

Za vikingy na Ovčí ostrovy

Dva čeští reenactoři – experimentální archeologové se vydali na Faerské ostrovy v rekonstruovaném oblečení jejich dávných vikinských obyvatel, a také s dobovým vybavením, aby ověřili jeho funkčnost v deštivé faerské přírodě. O této cestě bude ve čtvrtek 3. února vyprávět archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.DKatedry Blízkého východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze návštěvníkům Café Nobel v restauraci a kavárně Refugium v Tisé na Ústecku.

Faerské ostrovy jsou sice nepatrným bodem na mapě severního Atlantiku, před tisíci lety však hrály důležitou roli jako křižovatka cest ze severní Evropy na Island či do Grónska. Ostrovy původně osídlili irští mniši (a před nimi i starší, zapomenutí kolonisté), ty kolem roku 825 vyhnali norští piráti – vikingové a založili tam svou kolonii. Ta se rozrostla především v době hrůzovlády Haralda Krásnovlasého; snaha uniknout norské koruně se faerským Norům stejně nepodařila. Koncem doby vikinské se Faerské ostrovy stávají součástí Norského království a později připadly Dánské koruně, pod níž patří dodnes.

Dnešní obyvatelé Faerských ostrovů jsou moderní evropský národ, hrdý na svou zemi, jazyk a tradice, k tomu patří i odkaz na vikinské dědictví. Co říkali nápadu dvou českých „vikingů“?

Povídání Ľubomíra Nováka začne v obvyklých 18:30 hodin. Kavárna a restaurace Refugio se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal; odjezd od divadla v 17:35). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:06) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoje odjíždějí z Tisé ve 20:49 a 21:59.

Podle platných nařízení se přednášky mohou zúčastnit pouze návštěvníci s potvrzením o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci COVID 19.

Děti do 12 let věku se mohou zúčastnit bez omezení, pokud nevykazují žádné klinické příznaky; neočkovaná mládež do 18 let a „rozočkovaní“ návštěvníci se musí prokázat čerstvým negativním PCR testem (maximálně 72 hod. starý).

Příslušné certifikáty si prosím vezměte s sebou. Všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření.

Foto v abstraktu: Faerské ovce. Zdroj: Pixabay.com

Foto v článku: archiv Ľ. Nováka