19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Během pandemie Covidu-19 byly miliony lidí uvrženy do nedobrovolné izolace, ať už v podobě home office, karantén nebo přímých zákazů vycházení, a to v míře, jakou jsme třeba u nás od II. světové války nezažili. Věda teprve shromažďuje poznatky a diskutuje o tom, jaké následky bude mít toto nelehké období na fyzické a duševní zdraví lidí. Svými zkušenostmi a výsledky mnohaletého výzkumu k tomu může přispět i kosmonautika. Ve čtvrtek 12. května o tom bude v ústeckém muzeu hovořit publicista a popularizátor vědy Bc. Pavel Boháček, který se specializuje především na otázky zdravotnictví a medicíny v extrémních podmínkách.
Od šedesátých let 20. století až do dneška probíhají v laboratořích na celém světě experimenty, v jejichž rámci jsou celé týdny nebo i měsíce izolovány malé skupiny lidí v uzavřeném prostředí, kde simulují dlouhodobé kosmické mise. Vliv izolace na člověka je sledován také v rámci reálných kosmických misí, v současné době třeba na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Co jsme se za léta výzkumu o účincích izolace na psychiku a zdraví lidí dozvěděli? A čemu nám to bude?
Přednáška Pavla Boháčka v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.
Ilustrace v článku i abstraktu: Pixabay.com
© 2012 UJEP |