Děčín

26. března

 

 
Aktuality

26.03.2024

Navigace a mapy z druhého konce světa

Jak se neztratit na vlnách oceánů? Jinak na to šli evropští námořníci a jinak plavci mořeplaveckých kultur Pacifiku. Víc vám o tom prozradí kulturní geograf, kartograf a kulturní antropolog doc. PhDr. RNDr. Jan D. Bláha, Ph.D. z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V úterý 26. března v děčínské kavárně Coffee & Books. 


21.03.2024

Lesk a bída moderní vědy

Biochemik prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc. z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky se vám ve čtvrtek 21. března na hvězdárně v Teplicích pokusí na několika příbězích z poslední doby představit vítěznou vědu, která získává Nobelovy ceny a miliardové zisky – a vedle ní vědu neviditelnou, jejíž aktéry nikdo nezná, umírají v domovech důchodců a v Nobelově výboru o nich nikdy neuslyší; přesto dělají stejně významnou práci.
NUTNÁ REZERVACE NA ADRESE hap@hapteplice.cz !!!



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

12.05. 2022

Z karantény do vesmíru: Vliv dlouhodobé izolace na člověka a Covid-19 jako největší studie v dějinách

 

Během pandemie Covidu-19 byly miliony lidí uvrženy do nedobrovolné izolace, ať už v podobě home office, karantén nebo přímých zákazů vycházení, a to v míře, jakou jsme třeba u nás od II. světové války nezažili. Věda teprve shromažďuje poznatky a diskutuje o tom, jaké následky bude mít toto nelehké období na fyzické a duševní zdraví lidí. Svými zkušenostmi a výsledky mnohaletého výzkumu k tomu může přispět i kosmonautika. Ve čtvrtek 12. května o tom bude v ústeckém muzeu hovořit publicista a popularizátor vědy Bc. Pavel Boháček, který se specializuje především na otázky zdravotnictví a medicíny v extrémních podmínkách.

Od šedesátých let 20. století až do dneška probíhají v laboratořích na celém světě experimenty, v jejichž rámci jsou celé týdny nebo i měsíce izolovány malé skupiny lidí v uzavřeném prostředí, kde simulují dlouhodobé kosmické mise. Vliv izolace na člověka je sledován také v rámci reálných kosmických misí, v současné době třeba na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Co jsme se za léta výzkumu o účincích izolace na psychiku a zdraví lidí dozvěděli? A čemu nám to bude?

Přednáška Pavla Boháčka v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

 

 

 

Ilustrace v článku i abstraktu: Pixabay.com

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP