17.03. 2022

Vzestupy a pády. Příběhy nejen Velké pětky vymírání

V minulosti Země se odehrálo pět velkých hromadných vymírání, která svým dosahem klíčově ovlivnila život na naší planetě. Jak vám však prozradí paleontolog prof. RNDr. Martin Košťák, Ph.D.Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v historii proběhla i řada menších, méně známých epizod, které také sehrály významnou roli. Víc se dozvíte ve čtvrtek 17. března na teplické hvězdárně.

Různě intenzivní vymírání organizmů provázejí celý vývoj života na Zemi. Jsou nedílnou součástí procesu evoluce, udávají její směr, intenzitu a průběh. K největším vývojovým změnám došlo v souvislosti s celosvětovými krizemi ekosystémů. Nejlépe je můžeme sledovat v období poslední půl miliardy let.

Přednáška Martina Košťáka na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

Obrázek v abstraktu: Konec dinosaurů. Zdroj: Pixabay.com

Obrázek v článku: Kostra malého dinosaura rodu Sciurumimus ze svrchní jury. Foto: Martin Košťák