17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

08.11. 2016

Vzducholodě: Lehčí než vzduch

Před nějakými sto lety byly vzducholodě suverénními vládci nebes, dnes už jsou tyto létající stroje lehčí než vzduch spíš jen raritou. Proč tomu tak je? O minulosti i současnosti vzducholodí bude v úterý 8. listopadu v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe Petr Vorlíček, letec a amatérský badatel v oboru historie létání.

Řekneme si, čím to je, že se vzducholodě udrží ve vzduchu a podíváme se do jejich historie – zejména na nejslavnější kapitolu spjatou se vzducholoděmi Zeppelin. Představíme samotného hraběte Ferdinanda von Zeppelina, nejslavnější dálkové lety vzducholodí, tragédii vzducholodi Hindenburg v americkém Lakehurstu a nezapomeneme ani na přelety vzducholodí nad severem Čech. Na závěr se malí návštěvníci seznámí se současným využitím vzducholodí.

Přednáška Petra Vorlíčka začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem jako tradičně o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud však nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Foto v článku: Vzducholoď LZ-130 Graf Zeppelin II nad hradem Střekovem, dne 16. července 1939. Kredit: Petr Vorlíček.

Foto v hlavičce: Vzducholoď LZ-127 Graf Zeppelin I přelétla v říjnu 1928 nad New Yorkem. Kredit: Underwood & Underwood, licence Public domain, via Wikimedia Commons.