19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Před nějakými sto lety byly vzducholodě suverénními vládci nebes, dnes už jsou tyto létající stroje lehčí než vzduch spíš jen raritou. Proč tomu tak je? O minulosti i současnosti vzducholodí bude v úterý 8. listopadu v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe Petr Vorlíček, letec a amatérský badatel v oboru historie létání.
Řekneme si, čím to je, že se vzducholodě udrží ve vzduchu a podíváme se do jejich historie – zejména na nejslavnější kapitolu spjatou se vzducholoděmi Zeppelin. Představíme samotného hraběte Ferdinanda von Zeppelina, nejslavnější dálkové lety vzducholodí, tragédii vzducholodi Hindenburg v americkém Lakehurstu a nezapomeneme ani na přelety vzducholodí nad severem Čech. Na závěr se malí návštěvníci seznámí se současným využitím vzducholodí.
Přednáška Petra Vorlíčka začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem jako tradičně o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud však nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.
Foto v článku: Vzducholoď LZ-130 Graf Zeppelin II nad hradem Střekovem, dne 16. července 1939. Kredit: Petr Vorlíček.
Foto v hlavičce: Vzducholoď LZ-127 Graf Zeppelin I přelétla v říjnu 1928 nad New Yorkem. Kredit: Underwood & Underwood, licence Public domain, via Wikimedia Commons.
© 2012 UJEP |