21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Před nějakými sto lety byly vzducholodě suverénními vládci nebes, dnes už jsou tyto létající stroje lehčí než vzduch spíš jen raritou. Proč tomu tak je? O minulosti i současnosti vzducholodí bude v úterý 8. listopadu v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe Petr Vorlíček, letec a amatérský badatel v oboru historie létání.
Řekneme si, čím to je, že se vzducholodě udrží ve vzduchu a podíváme se do jejich historie – zejména na nejslavnější kapitolu spjatou se vzducholoděmi Zeppelin. Představíme samotného hraběte Ferdinanda von Zeppelina, nejslavnější dálkové lety vzducholodí, tragédii vzducholodi Hindenburg v americkém Lakehurstu a nezapomeneme ani na přelety vzducholodí nad severem Čech. Na závěr se malí návštěvníci seznámí se současným využitím vzducholodí.
Přednáška Petra Vorlíčka začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem jako tradičně o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud však nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.
Foto v článku: Vzducholoď LZ-130 Graf Zeppelin II nad hradem Střekovem, dne 16. července 1939. Kredit: Petr Vorlíček.
Foto v hlavičce: Vzducholoď LZ-127 Graf Zeppelin I přelétla v říjnu 1928 nad New Yorkem. Kredit: Underwood & Underwood, licence Public domain, via Wikimedia Commons.