Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

08.11. 2016

Vzducholodě: Lehčí než vzduch


Před nějakými sto lety byly vzducholodě suverénními vládci nebes, dnes už jsou tyto létající stroje lehčí než vzduch spíš jen raritou. Proč tomu tak je? O minulosti i současnosti vzducholodí bude v úterý 8. listopadu v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe Petr Vorlíček, letec a amatérský badatel v oboru historie létání.

 

Řekneme si, čím to je, že se vzducholodě udrží ve vzduchu a podíváme se do jejich historie – zejména na nejslavnější kapitolu spjatou se vzducholoděmi Zeppelin. Představíme samotného hraběte Ferdinanda von Zeppelina, nejslavnější dálkové lety vzducholodí, tragédii vzducholodi Hindenburg v americkém Lakehurstu a nezapomeneme ani na přelety vzducholodí nad severem Čech. Na závěr se malí návštěvníci seznámí se současným využitím vzducholodí.

 

Přednáška Petra Vorlíčka začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem jako tradičně o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud však nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

 

Foto v článku: Vzducholoď LZ-130 Graf Zeppelin II nad hradem Střekovem, dne 16. července 1939. Kredit: Petr Vorlíček.

 

Foto v hlavičce: Vzducholoď LZ-127 Graf Zeppelin I přelétla v říjnu 1928 nad New Yorkem. Kredit: Underwood & Underwood, licence Public domain, via Wikimedia Commons.


  © 2012 UJEP