Příchovice

24. srpna

24.08.2018

Udělat správnou věc aneb Co dělá naše jednání dobrým?

Co dělá naše jednání dobrým?

Jak dělat jen „správné věci“, tedy skutečně morálně dobré činy?

Přednáška pedagoga, komeniologa a evangelického faráře Jana Hábla

Křižovatka Příchovice, pátek 24. srpna od 10:30 hodin

Pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v rámci cyklu Café Nobel

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

08.11. 2016

Vzducholodě: Lehčí než vzduch

Před nějakými sto lety byly vzducholodě suverénními vládci nebes, dnes už jsou tyto létající stroje lehčí než vzduch spíš jen raritou. Proč tomu tak je? O minulosti i současnosti vzducholodí bude v úterý 8. listopadu v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe Petr Vorlíček, letec a amatérský badatel v oboru historie létání.

Řekneme si, čím to je, že se vzducholodě udrží ve vzduchu a podíváme se do jejich historie – zejména na nejslavnější kapitolu spjatou se vzducholoděmi Zeppelin. Představíme samotného hraběte Ferdinanda von Zeppelina, nejslavnější dálkové lety vzducholodí, tragédii vzducholodi Hindenburg v americkém Lakehurstu a nezapomeneme ani na přelety vzducholodí nad severem Čech. Na závěr se malí návštěvníci seznámí se současným využitím vzducholodí.

Přednáška Petra Vorlíčka začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem jako tradičně o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud však nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Foto v článku: Vzducholoď LZ-130 Graf Zeppelin II nad hradem Střekovem, dne 16. července 1939. Kredit: Petr Vorlíček.

Foto v hlavičce: Vzducholoď LZ-127 Graf Zeppelin I přelétla v říjnu 1928 nad New Yorkem. Kredit: Underwood & Underwood, licence Public domain, via Wikimedia Commons.