27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Vydra je trochu tajemné noční zvíře, které miluje vodu a málokdo jej v přírodě viděl. Jak především dětským návštěvníkům Muzea města Ústí nad Labem ve čtvrtek 10. června prozradí muzejní zoolog Mgr. Václav Beran, vydra byla v minulosti silně pronásledovaná pro maso, kůži i kvůli její oblíbené potravě – rybám. Špatně snášela také znečištění vod. Došlo to tak daleko, že k jejímu vyhubení u nás mnoho nechybělo. Naštěstí je všechno jinak.
Vydry žijí ve svém oblíbeném vodním prostředí téměř po celé republice. Vrátily se dokonce i do severních Čech a dnes můžete vydry vidět i na Labi či Bílině v Ústí nad Labem. Ale vyhráno vydra stále nemá. Dnes ji nejvíce ohrožuje hustá automobilová doprava a nelegální pronásledování.
Zoolog Václav Beran se spolu s kolegy vydrám v severních Čechách v posledních třech letech intenzivně věnoval, takže vám prozradí spoustu zajímavostí nejen o vydře jako takové, ale i o naší místní vydří populaci. Po přednášce, která začne v 17 hodin, se ještě můžete projít aktuální muzejní výstavou Ich bin ein vydra aneb Jak vydra přes hranici přišla.
Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita přednáškového sálu.
Přednášky se smí zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 72 hod., PCR test maximálně 7 dní starý), případně více než 22 dní po první dávce dvoudávkového očkování, respektive více než 14 dní po ukončeném jednodávkovém očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19.
Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!
Kapacita sálu je podle platných nařízení snížena, proto si prosím rezervujte místo předem na adrese: muzeumusti@muzeumusti.cz.
Foto v článku i abstraktu: Pixabay.com.
![]() |
© 2012 UJEP |