Tisá

25. dubna

 

 
Aktuality

25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.


18.04.2024

Šelma z Valče a jiné významné paleontologické objevy

Paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt představí ve čtvrtek 18. dubna návštěvníkům teplické hvězdárny vzácný objev nejstarší kočkotvárné šelmy v Evropě, která dostala jméno Fejfarictis valecensis. Dozvíte se také, jak před 34 miliony lety migrovala do Evropy fauna z Asie a jak tehdy v severních Čechách vypadala krajina. Zmíněny budou i některé další novější paleontologické objevy z našeho území.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

10.06. 2021

Vydra, královna mokřadů

Vydra je trochu tajemné noční zvíře, které miluje vodu a málokdo jej v přírodě viděl. Jak především dětským návštěvníkům Muzea města Ústí nad Labem ve čtvrtek 10. června prozradí muzejní zoolog Mgr. Václav Beran, vydra byla v minulosti silně pronásledovaná pro maso, kůži i kvůli její oblíbené potravě – rybám. Špatně snášela také znečištění vod. Došlo to tak daleko, že k jejímu vyhubení u nás mnoho nechybělo. Naštěstí je všechno jinak.

Vydry žijí ve svém oblíbeném vodním prostředí téměř po celé republice. Vrátily se dokonce i do severních Čech a dnes můžete vydry vidět i na Labi či Bílině v Ústí nad Labem. Ale vyhráno vydra stále nemá. Dnes ji nejvíce ohrožuje hustá automobilová doprava a nelegální pronásledování.

Zoolog Václav Beran se spolu s kolegy vydrám v severních Čechách v posledních třech letech intenzivně věnoval, takže vám prozradí spoustu zajímavostí nejen o vydře jako takové, ale i o naší místní vydří populaci. Po přednášce, která začne v 17 hodin, se ještě můžete projít aktuální muzejní výstavou Ich bin ein vydra aneb Jak vydra přes hranici přišla.

Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita přednáškového sálu.

Přednášky se smí zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 72 hod., PCR test maximálně 7 dní starý), případně více než 22 dní po první dávce dvoudávkového očkování, respektive více než 14 dní po ukončeném jednodávkovém očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19.

Všichni účastníci musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím s povinností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres!

Kapacita sálu je podle platných nařízení snížena, proto si prosím rezervujte místo předem na adrese: muzeumusti@muzeumusti.cz.

 

Foto v článku i abstraktu: Pixabay.com.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP