16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

10.03. 2016

Vltavíny: Poslové z vesmíru

Víte, že vltavíny jsou jediné drahokamy vzniklé dopadem vesmírného tělesa na Zemi? Že do Čech přiletěly vzduchem a jinde se nevyskytují? Jsou světovou raritou a zároveň typicky českým kamenem, který má velmi zajímavý příběh. Ve čtvrtek 10. března ho bude v ústeckém Fokus kafe vyprávět geolog, fotograf, cestovatel a manažer Muzea vltavínů v Českém Krumlově Vít Kršul.

Nejzajímavější je samotný původ vltavínů. Tyto krásné sklovité kamínky vznikly pravděpodobně před 14 – 15 miliony lety, kdy nedaleko dnešního Nördlingenu v Bavorsku dopadl vysokou rychlostí meteorit o průměru 500 – 1000 metrů. Do stratosféry, snad až 50 kilometrů vysoko, bylo přitom vymrštěno množství hornin, z nichž značná část byla vlivem velkého tlaku a vysokých teplot roztavena a zplynována. Až během transportu atmosférou tavenina zkondenzovala do podoby vltavínů, které dopadly v podobě několika souvislých „šplíchanců“ především do jižních Čech, ale také na jihozápad Moravy. V místě dopadu vznikl kráter Ries Kessel, který má v průměru 24 kilometrů.

Další zajímavosti o vltavínech se dozvíte od Víta Kršula. Jeho povídání začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Zdroj: http://is.muni.cz/elportal/estud/pedf/js07/mineraly/materialy/pages/tektity.html

Foto: Vltavíny kapkovitého tvaru patří k nejčastěji nalézaným. Kredit: Vít Kršul, Muzeum vltavínů