19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

10.03. 2016

Vltavíny: Poslové z vesmíru

Víte, že vltavíny jsou jediné drahokamy vzniklé dopadem vesmírného tělesa na Zemi? Že do Čech přiletěly vzduchem a jinde se nevyskytují? Jsou světovou raritou a zároveň typicky českým kamenem, který má velmi zajímavý příběh. Ve čtvrtek 10. března ho bude v ústeckém Fokus kafe vyprávět geolog, fotograf, cestovatel a manažer Muzea vltavínů v Českém Krumlově Vít Kršul.

Nejzajímavější je samotný původ vltavínů. Tyto krásné sklovité kamínky vznikly pravděpodobně před 14 – 15 miliony lety, kdy nedaleko dnešního Nördlingenu v Bavorsku dopadl vysokou rychlostí meteorit o průměru 500 – 1000 metrů. Do stratosféry, snad až 50 kilometrů vysoko, bylo přitom vymrštěno množství hornin, z nichž značná část byla vlivem velkého tlaku a vysokých teplot roztavena a zplynována. Až během transportu atmosférou tavenina zkondenzovala do podoby vltavínů, které dopadly v podobě několika souvislých „šplíchanců“ především do jižních Čech, ale také na jihozápad Moravy. V místě dopadu vznikl kráter Ries Kessel, který má v průměru 24 kilometrů.

Další zajímavosti o vltavínech se dozvíte od Víta Kršula. Jeho povídání začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Zdroj: http://is.muni.cz/elportal/estud/pedf/js07/mineraly/materialy/pages/tektity.html

Foto: Vltavíny kapkovitého tvaru patří k nejčastěji nalézaným. Kredit: Vít Kršul, Muzeum vltavínů