27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Víte, že vltavíny jsou jediné drahokamy vzniklé dopadem vesmírného tělesa na Zemi? Že do Čech přiletěly vzduchem a jinde se nevyskytují? Jsou světovou raritou a zároveň typicky českým kamenem, který má velmi zajímavý příběh. Ve čtvrtek 10. března ho bude v ústeckém Fokus kafe vyprávět geolog, fotograf, cestovatel a manažer Muzea vltavínů v Českém Krumlově Vít Kršul.
Nejzajímavější je samotný původ vltavínů. Tyto krásné sklovité kamínky vznikly pravděpodobně před 14 – 15 miliony lety, kdy nedaleko dnešního Nördlingenu v Bavorsku dopadl vysokou rychlostí meteorit o průměru 500 – 1000 metrů. Do stratosféry, snad až 50 kilometrů vysoko, bylo přitom vymrštěno množství hornin, z nichž značná část byla vlivem velkého tlaku a vysokých teplot roztavena a zplynována. Až během transportu atmosférou tavenina zkondenzovala do podoby vltavínů, které dopadly v podobě několika souvislých „šplíchanců“ především do jižních Čech, ale také na jihozápad Moravy. V místě dopadu vznikl kráter Ries Kessel, který má v průměru 24 kilometrů.
Další zajímavosti o vltavínech se dozvíte od Víta Kršula. Jeho povídání začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.
Zdroj: http://is.muni.cz/elportal/estud/pedf/js07/mineraly/materialy/pages/tektity.html
Foto: Vltavíny kapkovitého tvaru patří k nejčastěji nalézaným. Kredit: Vít Kršul, Muzeum vltavínů
![]() |
© 2012 UJEP |