Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

05.04. 2018

Vlk obecný a dalších jedenáct navrátilců

Na území České republiky se během posledních přibližně 70 let vrátilo vícero živočišných druhů, které byly cíleným lidským tlakem ze svého původního areálu u nás na různě dlouho dobu zcela vytlačeny. O některých z nich bude ve čtvrtek 5. dubna na Café Nobel v restauraci a kavárně Refugio v Tisé povídat bývalý lesník a nyní biolog ing. Jan Andreska, Ph.D. z Katedry biologie a environmentálních studií Pedagogické fakulty UK v Praze. Zvláštní pozornost bude věnovat velkým šelmám.

Jan Andreska se studiem zvířecích navrátilců delší čas zabývá a také o nich publikoval řadu vědeckých a popularizačních článků; uslyšíte od něj aktualizované údaje o jednotlivých vybraných druzích. Většinou jde o druhy, které byly z nějakých důvodů člověkem intenzivně loveny jako potrava (los a losos), nebo jsou vnímáni jako škůdci (vlk, kormorán, krkavec); případně je možná i kombinace lidské potravy a působených škod (prase divoké).

Přednáška se bude zabývat následujícími druhy ryb, ptáků a savců: losos obecný, orel mořský, jeřáb popelavý, puštík bělavý, kormorán velký, krkavec velký, medvěd hnědý, vlk obecný, rys ostrovid, bobr evropský, los evropský a prase divoké. Návrat některých druhů je částí společnosti vnímán negativně, především pro pocit nebezpečí nebo ekonomického ohrožení – mnoha lidem jsou proto trnem v oku hlavně velké šelmy a z nich zejména dynamicky se šířící populace vlka.

Café Nobel s Janem Andreskou začne v 18:30 hodin.

Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete snadno linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:07) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoj odjíždí z Tisé ve 20:48.

Foto v hlavičce: Rys ostrovid. Kredit: Bernard Landgraf, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Vlk obecný. Kredit: Pixabay.com, volná licence.