Děčín

22. listopadu

Radioastronomie: Jak funguje, její historie a současnost

Elektromagnetické záření je nejbohatším zdrojem informací o blízkém i vzdáleném vesmíru. Naše atmosféra dobře propouští jen některé oblasti spektra: viditelné světlo, několik úzkých oken v infračerveném záření a široké okno v radiových vlnách. Není proto divu, že se radioastronomie stala prvním odvětvím astronomie, které využívá jiný než optický obor. Ve čtvrtek 22. listopadu o tom bude v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUTHvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

05.04. 2018

Vlk obecný a dalších jedenáct navrátilců

Na území České republiky se během posledních přibližně 70 let vrátilo vícero živočišných druhů, které byly cíleným lidským tlakem ze svého původního areálu u nás na různě dlouho dobu zcela vytlačeny. O některých z nich bude ve čtvrtek 5. dubna na Café Nobel v restauraci a kavárně Refugio v Tisé povídat bývalý lesník a nyní biolog ing. Jan Andreska, Ph.D. z Katedry biologie a environmentálních studií Pedagogické fakulty UK v Praze. Zvláštní pozornost bude věnovat velkým šelmám.

Jan Andreska se studiem zvířecích navrátilců delší čas zabývá a také o nich publikoval řadu vědeckých a popularizačních článků; uslyšíte od něj aktualizované údaje o jednotlivých vybraných druzích. Většinou jde o druhy, které byly z nějakých důvodů člověkem intenzivně loveny jako potrava (los a losos), nebo jsou vnímáni jako škůdci (vlk, kormorán, krkavec); případně je možná i kombinace lidské potravy a působených škod (prase divoké).

Přednáška se bude zabývat následujícími druhy ryb, ptáků a savců: losos obecný, orel mořský, jeřáb popelavý, puštík bělavý, kormorán velký, krkavec velký, medvěd hnědý, vlk obecný, rys ostrovid, bobr evropský, los evropský a prase divoké. Návrat některých druhů je částí společnosti vnímán negativně, především pro pocit nebezpečí nebo ekonomického ohrožení – mnoha lidem jsou proto trnem v oku hlavně velké šelmy a z nich zejména dynamicky se šířící populace vlka.

Café Nobel s Janem Andreskou začne v 18:30 hodin.

Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete snadno linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:07) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoj odjíždí z Tisé ve 20:48.

Foto v hlavičce: Rys ostrovid. Kredit: Bernard Landgraf, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Vlk obecný. Kredit: Pixabay.com, volná licence.