16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

05.04. 2018

Vlk obecný a dalších jedenáct navrátilců

Na území České republiky se během posledních přibližně 70 let vrátilo vícero živočišných druhů, které byly cíleným lidským tlakem ze svého původního areálu u nás na různě dlouho dobu zcela vytlačeny. O některých z nich bude ve čtvrtek 5. dubna na Café Nobel v restauraci a kavárně Refugio v Tisé povídat bývalý lesník a nyní biolog ing. Jan Andreska, Ph.D. z Katedry biologie a environmentálních studií Pedagogické fakulty UK v Praze. Zvláštní pozornost bude věnovat velkým šelmám.

Jan Andreska se studiem zvířecích navrátilců delší čas zabývá a také o nich publikoval řadu vědeckých a popularizačních článků; uslyšíte od něj aktualizované údaje o jednotlivých vybraných druzích. Většinou jde o druhy, které byly z nějakých důvodů člověkem intenzivně loveny jako potrava (los a losos), nebo jsou vnímáni jako škůdci (vlk, kormorán, krkavec); případně je možná i kombinace lidské potravy a působených škod (prase divoké).

Přednáška se bude zabývat následujícími druhy ryb, ptáků a savců: losos obecný, orel mořský, jeřáb popelavý, puštík bělavý, kormorán velký, krkavec velký, medvěd hnědý, vlk obecný, rys ostrovid, bobr evropský, los evropský a prase divoké. Návrat některých druhů je částí společnosti vnímán negativně, především pro pocit nebezpečí nebo ekonomického ohrožení – mnoha lidem jsou proto trnem v oku hlavně velké šelmy a z nich zejména dynamicky se šířící populace vlka.

Café Nobel s Janem Andreskou začne v 18:30 hodin.

Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete snadno linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:07) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoj odjíždí z Tisé ve 20:48.

Foto v hlavičce: Rys ostrovid. Kredit: Bernard Landgraf, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Vlk obecný. Kredit: Pixabay.com, volná licence.