19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

05.04. 2018

Vlk obecný a dalších jedenáct navrátilců

Na území České republiky se během posledních přibližně 70 let vrátilo vícero živočišných druhů, které byly cíleným lidským tlakem ze svého původního areálu u nás na různě dlouho dobu zcela vytlačeny. O některých z nich bude ve čtvrtek 5. dubna na Café Nobel v restauraci a kavárně Refugio v Tisé povídat bývalý lesník a nyní biolog ing. Jan Andreska, Ph.D. z Katedry biologie a environmentálních studií Pedagogické fakulty UK v Praze. Zvláštní pozornost bude věnovat velkým šelmám.

Jan Andreska se studiem zvířecích navrátilců delší čas zabývá a také o nich publikoval řadu vědeckých a popularizačních článků; uslyšíte od něj aktualizované údaje o jednotlivých vybraných druzích. Většinou jde o druhy, které byly z nějakých důvodů člověkem intenzivně loveny jako potrava (los a losos), nebo jsou vnímáni jako škůdci (vlk, kormorán, krkavec); případně je možná i kombinace lidské potravy a působených škod (prase divoké).

Přednáška se bude zabývat následujícími druhy ryb, ptáků a savců: losos obecný, orel mořský, jeřáb popelavý, puštík bělavý, kormorán velký, krkavec velký, medvěd hnědý, vlk obecný, rys ostrovid, bobr evropský, los evropský a prase divoké. Návrat některých druhů je částí společnosti vnímán negativně, především pro pocit nebezpečí nebo ekonomického ohrožení – mnoha lidem jsou proto trnem v oku hlavně velké šelmy a z nich zejména dynamicky se šířící populace vlka.

Café Nobel s Janem Andreskou začne v 18:30 hodin.

Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete snadno linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:07) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoj odjíždí z Tisé ve 20:48.

Foto v hlavičce: Rys ostrovid. Kredit: Bernard Landgraf, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Vlk obecný. Kredit: Pixabay.com, volná licence.