Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

05.04. 2018

Vlk obecný a dalších jedenáct navrátilců

Na území České republiky se během posledních přibližně 70 let vrátilo vícero živočišných druhů, které byly cíleným lidským tlakem ze svého původního areálu u nás na různě dlouho dobu zcela vytlačeny. O některých z nich bude ve čtvrtek 5. dubna na Café Nobel v restauraci a kavárně Refugio v Tisé povídat bývalý lesník a nyní biolog ing. Jan Andreska, Ph.D. z Katedry biologie a environmentálních studií Pedagogické fakulty UK v Praze. Zvláštní pozornost bude věnovat velkým šelmám.

 

Jan Andreska se studiem zvířecích navrátilců delší čas zabývá a také o nich publikoval řadu vědeckých a popularizačních článků; uslyšíte od něj aktualizované údaje o jednotlivých vybraných druzích. Většinou jde o druhy, které byly z nějakých důvodů člověkem intenzivně loveny jako potrava (los a losos), nebo jsou vnímáni jako škůdci (vlk, kormorán, krkavec); případně je možná i kombinace lidské potravy a působených škod (prase divoké).

 

Přednáška se bude zabývat následujícími druhy ryb, ptáků a savců: losos obecný, orel mořský, jeřáb popelavý, puštík bělavý, kormorán velký, krkavec velký, medvěd hnědý, vlk obecný, rys ostrovid, bobr evropský, los evropský a prase divoké. Návrat některých druhů je částí společnosti vnímán negativně, především pro pocit nebezpečí nebo ekonomického ohrožení – mnoha lidem jsou proto trnem v oku hlavně velké šelmy a z nich zejména dynamicky se šířící populace vlka.

 

Café Nobel s Janem Andreskou začne v 18:30 hodin.

 

Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete snadno linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:07) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoj odjíždí z Tisé ve 20:48.

 

Foto v hlavičce: Rys ostrovid. Kredit: Bernard Landgraf, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Vlk obecný. Kredit: Pixabay.com, volná licence.


  © 2012 UJEP