Děčín

26. září

26.09.2019

Mayské náboženství

Kdo byli Mayové, čemu věřili, jaké bohy uctívali a jaké rituály pro ně byly důležité? O tom bude ve čtvrtek 26. září v děčínské kavárně Coffee&Books povídat religionistka Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

19.09.2019

Ve stínu černé díry … a jak se fotografuje?

Když se celá Země stane jedním velkým radioteleskopem, je možné pořídit nevídané snímky. Na jednom z nich se podařilo zobrazit obří černou díru v centru galaxie M87 s neuvěřitelným rozlišením 40 miliontin obloukové vteřiny. Takový snímek umožnil spatřit vnitřní část akrečního disku a stín vrhaný černou dírou. Ve čtvrtek 19. září o tom bude na teplické hvězdárně povídat astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

19.09. 2019

Ve stínu černé díry … a jak se fotografuje?

Díky přednášce Petra Kulhánka se opět přesvědčíte, že hranice technologických možností lidstva se neustále posouvá. Jeho povídání začne v prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto v abstraktu: Výtrysk plazmatu z jádra galaxie M87, který vychází z okolí černé díry. NASA and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Foto v článku: První snímek černé díry M87 pořízený projektem Event Horizon Telescope

Licence Public domain, via Wikimedia Commons (oba snímky)