27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Díky přednášce Petra Kulhánka se opět přesvědčíte, že hranice technologických možností lidstva se neustále posouvá. Jeho povídání začne v prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.
Foto v abstraktu: Výtrysk plazmatu z jádra galaxie M87, který vychází z okolí černé díry. NASA and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Foto v článku: První snímek černé díry M87 pořízený projektem Event Horizon Telescope
Licence Public domain, via Wikimedia Commons (oba snímky)![]() |
© 2012 UJEP |