Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

19.09. 2019

Ve stínu černé díry … a jak se fotografuje?


Když se celá Země stane jedním velkým radioteleskopem, je možné pořídit nevídané snímky. Na jednom z nich se podařilo zobrazit obří černou díru v centru galaxie M87 s neuvěřitelným rozlišením 40 miliontin obloukové vteřiny. Takový snímek umožnil spatřit vnitřní část akrečního disku a stín vrhaný černou dírou. Ve čtvrtek 19. září o tom bude na teplické hvězdárně povídat astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Díky přednášce Petra Kulhánka se opět přesvědčíte, že hranice technologických možností lidstva se neustále posouvá. Jeho povídání začne v prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto v abstraktu: Výtrysk plazmatu z jádra galaxie M87, který vychází z okolí černé díry. NASA and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Foto v článku: První snímek černé díry M87 pořízený projektem Event Horizon Telescope

Licence Public domain, via Wikimedia Commons (oba snímky)

  © 2012 UJEP