28. května

08.05.2020

Na Café Nobel si po pauze zajdete poprvé na konci května

AKTUALIZOVÁNO 8. 5.

Aktuální informace o vývoji situace kolem našeho přednáškového cyklu pravidelně zveřejňujeme v tomto článku a také na našem facebookovém účtu.

28.05.2020

Voda – nej(ne)obyčejnější kapalina

Na světě není nic obyčejnějšího než voda, řeknete si možná. Každému přece teče doma z kohoutku. Pro vědce je však látka s jednoduchým vzorcem H2O stále exotická a záhadná. Proto také vodu i na počátku 21. století stále intenzivně studují. O tajemství „obyčejné“ vody bude ve čtvrtek 28. května v rámci prvního Café Nobel po nucené přestávce na teplické hvězdárně vyprávět fyzikální chemik doc. RNDr. Jan Jirsák, Ph.D. z  Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

19.09. 2019

Ve stínu černé díry … a jak se fotografuje?

Když se celá Země stane jedním velkým radioteleskopem, je možné pořídit nevídané snímky. Na jednom z nich se podařilo zobrazit obří černou díru v centru galaxie M87 s neuvěřitelným rozlišením 40 miliontin obloukové vteřiny. Takový snímek umožnil spatřit vnitřní část akrečního disku a stín vrhaný černou dírou. Ve čtvrtek 19. září o tom bude na teplické hvězdárně povídat astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Díky přednášce Petra Kulhánka se opět přesvědčíte, že hranice technologických možností lidstva se neustále posouvá. Jeho povídání začne v prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto v abstraktu: Výtrysk plazmatu z jádra galaxie M87, který vychází z okolí černé díry. NASA and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Foto v článku: První snímek černé díry M87 pořízený projektem Event Horizon Telescope

Licence Public domain, via Wikimedia Commons (oba snímky)