16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

18.02. 2020

Utajený svět parazitů

Často skryti před našimi zraky, v tělech svých hostitelů, žijí tvorové, kteří si vyvinuli některé z nejpodivnějších životních strategií na světě. Bioložka Mgr. Magdalena GajdošováPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze bude v úterý 18. února dětským návštěvníkům kavárny Bárka v Ústí nad Labem vyprávět o parazitech. Někteří z nich dovedou doslova „hacknout“ nervový systém svých hostitelů a úplně změnit jejich chování tak, že z nich udělají jakési zombies sloužící svému parazitovi. Jiní umí zabíjet, škodit či kreativně obelstít imunitní systém, ale také pomáhat v medicíně, kriminalistice i archeologii.

Stále objevujeme nové druhy parazitů, a o těch, které už známe, neustále zjišťujeme další fascinující detaily. Přijďte si nejen poslechnout vyprávění o jedněch z nejpodivnějších tvorů naší planety a jejich výzkumu, ale také se zamyslet nad souvislostmi, protože za kdejakou zvláštností stojí logické vysvětlení. Možná, že po přednášce budete místo koukání na horrorové filmy raději sahat po učebnicích parazitologie...

Povídání bioložky Magdaleny Gajdošové v kavárně Bárka začne v 16:30 hodin, což je pravidelný čas našich dětských setkání v rámci Café Nobel Bez kofeinu. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu barkakafe@fokuslabe.cz.

Obrázek v abstraktu: Parazitický kořenohlavec Sacculina carcini prorůstající tělem kraba na historické ilustraci německého biologa Ernsta Haeckela. Zdroj: Wikimedia Commons, licence public domain.

Foto v článku: Parazitická houba Ophiocordyceps Petch z amazonské džungle. Kredit: Patty Kaishian, Mushroom Observer, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0