16. května

Černé díry a gravitační vlny (v hledáčku kosmických misí)

Černé díry patří mezi nejtajemnější objekty ve vesmíru. Na jejich hranici zdánlivě zamrzá čas a cokoli se dostane pod tuto hranici, tzv. horizont událostí, nedostane se už zpět, ani nám nemůže o sobě dát vědět. Jak tedy můžeme černé díry zkoumat a co o nich víme? O tom bude ve čtvrtek 16. května na teplické hvězdárně povídat RNDr. Jiří Svoboda, PhDAstronomického ústavu AV ČR v Praze.

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.

13.10. 2016

UFO v náboženství, UFO jako náboženství

Existuje souvislost mezi mimozemšťany ve sci-fi, ustavujícími událostmi ufologie, jako bylo Arnoldovo pozorování nebo Roswellský incident, nadpřirozenými bytostmi premoderních společností, milenialismem a hnutím New Age? Vykreslit zevrubný portrét mimozemšťana se ze své religionistické perspektivy pokusí Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 13. října v ústeckém Fokus kafe.

24. června 1947 pozoroval Kenneth Arnold z kokpitu svého letadla poblíž masivu Mount Rainier v Kaskádovém pohoří nedaleko amerického Seattlu formaci devíti záhadných objektů. Letěly prý nadzvukovou rychlostí a jejich pohyb se podobal „talířům skákajícím nad vodní hladinou“. Na základě tohoto svědectví stvořili novináři označení „létající talíř“. Termín UFO se začal používat v roce 1953. Stále ještě v roce 1947, osm dní po Arnoldově pozorování, došlo u Roswellu v Novém Mexiku k tzv. Roswellskému incidentu – havárii neidentifikovaného objektu. Přestože se podle oficiálních informací jednalo o zřícený meteorologický balon, a neoficiálně snad o nějakou tajnou armádní aktivitu, událost přispěla k velkému zájmu veřejnosti o „létající talíře“. Následovaly stovky pozorování létajících objektů a zároveň došlo k propojení fenoménu UFO s údajnými mimozemšťany. Tajemné bytosti z vesmíru pronikly v 50. letech do současné popkultury a zůstaly její pevnou součástí do dneška.

Ať už existují nebo ne, mimozemšťané se stali nedílnou součástí novodobých mýtů, ve kterých nahradili jiné, pro dnešního člověka nevěrohodné bytosti. O něco později se stali i předmětem uctívání vyznavačů tzv. UFO kultů… Religionistka Zuzana Marie Kostićová ve své přednášce probere nejen dějiny mimozemšťanů, ale pokusí se i odpovědět na otázku, jestli mají tyto bytosti nadpřirozené schopnosti. A jakou roli hraje v celé komplikované UFO-historii technologie?

Přednáška věnovaná fenoménu UFO (v mnoha nečekaných souvislostech) se koná v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – od 18 hodin.

Foto: První novinová zpráva o tzv. Roswellském incidentu. Licence Public domain.

Ilustrace: Comfreak, Pixabay.com, licence Public Domain.