16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

13.10. 2016

UFO v náboženství, UFO jako náboženství

Existuje souvislost mezi mimozemšťany ve sci-fi, ustavujícími událostmi ufologie, jako bylo Arnoldovo pozorování nebo Roswellský incident, nadpřirozenými bytostmi premoderních společností, milenialismem a hnutím New Age? Vykreslit zevrubný portrét mimozemšťana se ze své religionistické perspektivy pokusí Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 13. října v ústeckém Fokus kafe.

24. června 1947 pozoroval Kenneth Arnold z kokpitu svého letadla poblíž masivu Mount Rainier v Kaskádovém pohoří nedaleko amerického Seattlu formaci devíti záhadných objektů. Letěly prý nadzvukovou rychlostí a jejich pohyb se podobal „talířům skákajícím nad vodní hladinou“. Na základě tohoto svědectví stvořili novináři označení „létající talíř“. Termín UFO se začal používat v roce 1953. Stále ještě v roce 1947, osm dní po Arnoldově pozorování, došlo u Roswellu v Novém Mexiku k tzv. Roswellskému incidentu – havárii neidentifikovaného objektu. Přestože se podle oficiálních informací jednalo o zřícený meteorologický balon, a neoficiálně snad o nějakou tajnou armádní aktivitu, událost přispěla k velkému zájmu veřejnosti o „létající talíře“. Následovaly stovky pozorování létajících objektů a zároveň došlo k propojení fenoménu UFO s údajnými mimozemšťany. Tajemné bytosti z vesmíru pronikly v 50. letech do současné popkultury a zůstaly její pevnou součástí do dneška.

Ať už existují nebo ne, mimozemšťané se stali nedílnou součástí novodobých mýtů, ve kterých nahradili jiné, pro dnešního člověka nevěrohodné bytosti. O něco později se stali i předmětem uctívání vyznavačů tzv. UFO kultů… Religionistka Zuzana Marie Kostićová ve své přednášce probere nejen dějiny mimozemšťanů, ale pokusí se i odpovědět na otázku, jestli mají tyto bytosti nadpřirozené schopnosti. A jakou roli hraje v celé komplikované UFO-historii technologie?

Přednáška věnovaná fenoménu UFO (v mnoha nečekaných souvislostech) se koná v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – od 18 hodin.

Foto: První novinová zpráva o tzv. Roswellském incidentu. Licence Public domain.

Ilustrace: Comfreak, Pixabay.com, licence Public Domain.