Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

13.10. 2016

UFO v náboženství, UFO jako náboženství

Existuje souvislost mezi mimozemšťany ve sci-fi, ustavujícími událostmi ufologie, jako bylo Arnoldovo pozorování nebo Roswellský incident, nadpřirozenými bytostmi premoderních společností, milenialismem a hnutím New Age? Vykreslit zevrubný portrét mimozemšťana se ze své religionistické perspektivy pokusí Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 13. října v ústeckém Fokus kafe.

24. června 1947 pozoroval Kenneth Arnold z kokpitu svého letadla poblíž masivu Mount Rainier v Kaskádovém pohoří nedaleko amerického Seattlu formaci devíti záhadných objektů. Letěly prý nadzvukovou rychlostí a jejich pohyb se podobal „talířům skákajícím nad vodní hladinou“. Na základě tohoto svědectví stvořili novináři označení „létající talíř“. Termín UFO se začal používat v roce 1953. Stále ještě v roce 1947, osm dní po Arnoldově pozorování, došlo u Roswellu v Novém Mexiku k tzv. Roswellskému incidentu – havárii neidentifikovaného objektu. Přestože se podle oficiálních informací jednalo o zřícený meteorologický balon, a neoficiálně snad o nějakou tajnou armádní aktivitu, událost přispěla k velkému zájmu veřejnosti o „létající talíře“. Následovaly stovky pozorování létajících objektů a zároveň došlo k propojení fenoménu UFO s údajnými mimozemšťany. Tajemné bytosti z vesmíru pronikly v 50. letech do současné popkultury a zůstaly její pevnou součástí do dneška.

Ať už existují nebo ne, mimozemšťané se stali nedílnou součástí novodobých mýtů, ve kterých nahradili jiné, pro dnešního člověka nevěrohodné bytosti. O něco později se stali i předmětem uctívání vyznavačů tzv. UFO kultů… Religionistka Zuzana Marie Kostićová ve své přednášce probere nejen dějiny mimozemšťanů, ale pokusí se i odpovědět na otázku, jestli mají tyto bytosti nadpřirozené schopnosti. A jakou roli hraje v celé komplikované UFO-historii technologie?

Přednáška věnovaná fenoménu UFO (v mnoha nečekaných souvislostech) se koná v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – od 18 hodin.

Foto: První novinová zpráva o tzv. Roswellském incidentu. Licence Public domain.

Ilustrace: Comfreak, Pixabay.com, licence Public Domain.