21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

13.10. 2016

UFO v náboženství, UFO jako náboženství

Existuje souvislost mezi mimozemšťany ve sci-fi, ustavujícími událostmi ufologie, jako bylo Arnoldovo pozorování nebo Roswellský incident, nadpřirozenými bytostmi premoderních společností, milenialismem a hnutím New Age? Vykreslit zevrubný portrét mimozemšťana se ze své religionistické perspektivy pokusí Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 13. října v ústeckém Fokus kafe.

24. června 1947 pozoroval Kenneth Arnold z kokpitu svého letadla poblíž masivu Mount Rainier v Kaskádovém pohoří nedaleko amerického Seattlu formaci devíti záhadných objektů. Letěly prý nadzvukovou rychlostí a jejich pohyb se podobal „talířům skákajícím nad vodní hladinou“. Na základě tohoto svědectví stvořili novináři označení „létající talíř“. Termín UFO se začal používat v roce 1953. Stále ještě v roce 1947, osm dní po Arnoldově pozorování, došlo u Roswellu v Novém Mexiku k tzv. Roswellskému incidentu – havárii neidentifikovaného objektu. Přestože se podle oficiálních informací jednalo o zřícený meteorologický balon, a neoficiálně snad o nějakou tajnou armádní aktivitu, událost přispěla k velkému zájmu veřejnosti o „létající talíře“. Následovaly stovky pozorování létajících objektů a zároveň došlo k propojení fenoménu UFO s údajnými mimozemšťany. Tajemné bytosti z vesmíru pronikly v 50. letech do současné popkultury a zůstaly její pevnou součástí do dneška.

Ať už existují nebo ne, mimozemšťané se stali nedílnou součástí novodobých mýtů, ve kterých nahradili jiné, pro dnešního člověka nevěrohodné bytosti. O něco později se stali i předmětem uctívání vyznavačů tzv. UFO kultů… Religionistka Zuzana Marie Kostićová ve své přednášce probere nejen dějiny mimozemšťanů, ale pokusí se i odpovědět na otázku, jestli mají tyto bytosti nadpřirozené schopnosti. A jakou roli hraje v celé komplikované UFO-historii technologie?

Přednáška věnovaná fenoménu UFO (v mnoha nečekaných souvislostech) se koná v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – od 18 hodin.

Foto: První novinová zpráva o tzv. Roswellském incidentu. Licence Public domain.

Ilustrace: Comfreak, Pixabay.com, licence Public Domain.