Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

13.10. 2016

UFO v náboženství, UFO jako náboženství

Existuje souvislost mezi mimozemšťany ve sci-fi, ustavujícími událostmi ufologie, jako bylo Arnoldovo pozorování nebo Roswellský incident, nadpřirozenými bytostmi premoderních společností, milenialismem a hnutím New Age? Vykreslit zevrubný portrét mimozemšťana se ze své religionistické perspektivy pokusí Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 13. října v ústeckém Fokus kafe.

24. června 1947 pozoroval Kenneth Arnold z kokpitu svého letadla poblíž masivu Mount Rainier v Kaskádovém pohoří nedaleko amerického Seattlu formaci devíti záhadných objektů. Letěly prý nadzvukovou rychlostí a jejich pohyb se podobal „talířům skákajícím nad vodní hladinou“. Na základě tohoto svědectví stvořili novináři označení „létající talíř“. Termín UFO se začal používat v roce 1953. Stále ještě v roce 1947, osm dní po Arnoldově pozorování, došlo u Roswellu v Novém Mexiku k tzv. Roswellskému incidentu – havárii neidentifikovaného objektu. Přestože se podle oficiálních informací jednalo o zřícený meteorologický balon, a neoficiálně snad o nějakou tajnou armádní aktivitu, událost přispěla k velkému zájmu veřejnosti o „létající talíře“. Následovaly stovky pozorování létajících objektů a zároveň došlo k propojení fenoménu UFO s údajnými mimozemšťany. Tajemné bytosti z vesmíru pronikly v 50. letech do současné popkultury a zůstaly její pevnou součástí do dneška.

Ať už existují nebo ne, mimozemšťané se stali nedílnou součástí novodobých mýtů, ve kterých nahradili jiné, pro dnešního člověka nevěrohodné bytosti. O něco později se stali i předmětem uctívání vyznavačů tzv. UFO kultů… Religionistka Zuzana Marie Kostićová ve své přednášce probere nejen dějiny mimozemšťanů, ale pokusí se i odpovědět na otázku, jestli mají tyto bytosti nadpřirozené schopnosti. A jakou roli hraje v celé komplikované UFO-historii technologie?

Přednáška věnovaná fenoménu UFO (v mnoha nečekaných souvislostech) se koná v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – od 18 hodin.

Foto: První novinová zpráva o tzv. Roswellském incidentu. Licence Public domain.

Ilustrace: Comfreak, Pixabay.com, licence Public Domain.