Ústí nad Labem

8. října

Výlet do krajiny třetihorních Čech

V severozápadních Čechách se díky příhodnému geologickému vývoji zachoval pod zemí kamenný archiv plný informací o tom, jak v době před 20-15 miliony lety vypadala zdejší krajina, jaké zde bylo klima, co tu rostlo a jaká tady žila zvířata. Dětským návštěvníkům kavárny Muzea města Ústí nad Labem o tom bude v úterý 13. října vyprávět geolog Ing. Karel Mach, Ph.D., vedoucí oddělení geologie Severočeských dolů a.s.

08.10.2020

Jak podvádět efektivně?

Jak odhalit skryté, tedy většinou nečestné, podvodné nebo kontraproduktivní, chování zákazníků, zaměstnanců a manažerů firem? O tom bude ve čtvrtek 8. října na dalším Café Nobel v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonom doc. Ing. Petr Houdek, Ph.D. z Katedry ekonomie a managementu Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a také Katedry managementu Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze.

17.09. 2020

Tunguská záhada v novém světle

Tzv. tunguská událost, obrovská exploze, k níž došlo 30. června roku 1908 v oblasti řeky Podkamenné Tungusky na Sibiři, nezanechala žádné průkazné stopy, že by jejím původcem byl mimozemský objekt – meteorit, kometa nebo něco jiného. Jak ve čtvrtek 17. září ve své přednášce na teplické hvězdárně připomene geolog a geofyzik doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D.Přírodovědecké fakulty UK, Geologického ústavu AV ČR a University of Alaska, v minulosti Země došlo i k mnohem rozsáhlejším explozím podobného charakteru.

Některé z těchto událostí byly tak silné, že jejich následkem došlo ke globálnímu vymírání na celé planetě. Chybělo jen málo a vyhubily by veškerý život na Zemi – přesto nám jejich fyzikální vysvětlení chybí. A tak se vědecké fantazii meze nekladou.

Přednáška Günthera Kletetschky začne na hvězdárně v Teplicích jako obvykle v 18 hodin.

Foto v abstraktu i článku:

Tisíce padlých stromů v oblasti Podkamenné Tungusky v centrální Sibiři. Snímky expedic z let 1927 a 1929, kdy se vědci poprvé dostali do epicentra katastrofy. Autoři: Leonid Kulik a Jevgenij L. Krinov. Zdroj: Wikimedia Commons, lic. Public domain.