27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Tzv. tunguská událost, obrovská exploze, k níž došlo 30. června roku 1908 v oblasti řeky Podkamenné Tungusky na Sibiři, nezanechala žádné průkazné stopy, že by jejím původcem byl mimozemský objekt – meteorit, kometa nebo něco jiného. Jak ve čtvrtek 17. září ve své přednášce na teplické hvězdárně připomene geolog a geofyzik doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UK, Geologického ústavu AV ČR a University of Alaska, v minulosti Země došlo i k mnohem rozsáhlejším explozím podobného charakteru.
Některé z těchto událostí byly tak silné, že jejich následkem došlo ke globálnímu vymírání na celé planetě. Chybělo jen málo a vyhubily by veškerý život na Zemi – přesto nám jejich fyzikální vysvětlení chybí. A tak se vědecké fantazii meze nekladou.
Přednáška Günthera Kletetschky začne na hvězdárně v Teplicích jako obvykle v 18 hodin.
Foto v abstraktu i článku:
Tisíce padlých stromů v oblasti Podkamenné Tungusky v centrální Sibiři. Snímky expedic z let 1927 a 1929, kdy se vědci poprvé dostali do epicentra katastrofy. Autoři: Leonid Kulik a Jevgenij L. Krinov. Zdroj: Wikimedia Commons, lic. Public domain.