16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

11.01. 2018

Supervulkány

Vybuchují jednou za desítky až stovky tisíc let a jejich exploze mají tak ničivou sílu, že mohou zásadním způsobem ovlivnit klima na celé planetě. Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky vám během své přednášky vysvětlí, kde supervulkány vznikají, co způsobuje jejich ničivé erupce a jak se jejich aktivita v současnosti sleduje. Ve čtvrtek 11. ledna přijďte na Café Nobel do ústecké kavárny Fokus kafe.

Sopečná činnost je fascinujícím projevem vnitřní energie naší planety. Přenos tepla z jádra až k zemské kůře na povrchu řídí tektonické pohyby i vznik tavenin, které stoupají k tělesům sopek na povrchu Země. Zatímco řada sopek vybuchuje s malou intenzitou a s periodou zhruba desítek až stovek let, výbuchy tzv. supervulkánů jsou mnohem vzácnější. Jsou však schopné vyvrhnout do atmosféry více než tisíc kubických kilometrů horninového materiálu, způsobí tlakovou vlnu a spad popela na rozsáhlém území kolem sopky. Globální klimatická změna, která v důsledku výbuchu supervulkánu nastane, může trvat i několik desetiletí. K explozím supervulkánů na Zemi však naštěstí dochází jen zhruba jednou za deset tisíc let. Z téměř dvaceti supervulkánů, o kterých víme, vědci detailně sledují především supervulkány Yellowstone v americkém státě Wyoming a Campi Flegrei poblíž italské Neapole.

Přednáška strukturního geologa Prokopa Závady o fenoménu supervulkánů začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto v hlavičce: Yellowstonský supervulkán. Vulkanická aktivita v oblasti Mammoth Hot Springs. Kredit: Pixabay.com, licence Public domain

Foto v článku: Fumaroly v oblasti supervulkánu Campi Flegrei. Kredit: Pixabay.com, licence Public domain