20. prosince

Špicberky/ Svalbard 1968 – 2018 Půl století a dvě české expedice

Před 50 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve čtvrtek 20. prosince na teplické hvězdárně vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

Netopýři mezi paneláky

Zajímá vás, jak žijí netopýři v městském prostředí mezi lidmi? Pak určitě přijďte na další Café Nobel Bez kofeinu, které se uskuteční v úterý 11. prosince v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Jednoduché povídání určené především dětem připravil biolog a zoolog Mgr. Michal Porteš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

11.01. 2018

Supervulkány

Vybuchují jednou za desítky až stovky tisíc let a jejich exploze mají tak ničivou sílu, že mohou zásadním způsobem ovlivnit klima na celé planetě. Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky vám během své přednášky vysvětlí, kde supervulkány vznikají, co způsobuje jejich ničivé erupce a jak se jejich aktivita v současnosti sleduje. Ve čtvrtek 11. ledna přijďte na Café Nobel do ústecké kavárny Fokus kafe.

Sopečná činnost je fascinujícím projevem vnitřní energie naší planety. Přenos tepla z jádra až k zemské kůře na povrchu řídí tektonické pohyby i vznik tavenin, které stoupají k tělesům sopek na povrchu Země. Zatímco řada sopek vybuchuje s malou intenzitou a s periodou zhruba desítek až stovek let, výbuchy tzv. supervulkánů jsou mnohem vzácnější. Jsou však schopné vyvrhnout do atmosféry více než tisíc kubických kilometrů horninového materiálu, způsobí tlakovou vlnu a spad popela na rozsáhlém území kolem sopky. Globální klimatická změna, která v důsledku výbuchu supervulkánu nastane, může trvat i několik desetiletí. K explozím supervulkánů na Zemi však naštěstí dochází jen zhruba jednou za deset tisíc let. Z téměř dvaceti supervulkánů, o kterých víme, vědci detailně sledují především supervulkány Yellowstone v americkém státě Wyoming a Campi Flegrei poblíž italské Neapole.

Přednáška strukturního geologa Prokopa Závady o fenoménu supervulkánů začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto v hlavičce: Yellowstonský supervulkán. Vulkanická aktivita v oblasti Mammoth Hot Springs. Kredit: Pixabay.com, licence Public domain

Foto v článku: Fumaroly v oblasti supervulkánu Campi Flegrei. Kredit: Pixabay.com, licence Public domain