19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Vedoucí archeologického výzkumu na Vyšehradě Mgr. Ladislav Varadzin, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze přiblíží ve čtvrtek 11. července návštěvníkům ústeckého muzea poslední objevy z tohoto významného českého hradu, který byl ve středověku sídlem Přemyslovců a politickým centrem Čech. Zaměří se při tom na málo známé nejstarší období, zhruba mezi lety 950 a 1070.
Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz
Jakou úlohu sehrával Vyšehrad v této nejstarší době? Měl již od svého založení nějakou výjimečnou pozici mezi ostatními přemyslovskými centry tehdejší doby? A jak to lze doložit archeologickým výzkumem, když písemných dokladů o tomto období je zcela nepatrné množství?
Přijďte se seznámit s poznatky z výzkumu velkého předrománského kostela, dílny na výrobu drahých kovů, dřevěných domů, které byly patrně obývány příslušníky přemyslovské dynastie, a dřevěné haly, v níž se možná konaly sněmy tehdejších elit.
Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.
Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!
Foto v abstraktu: Rotunda sv. Martina na Vyšehradě. Zdroj: Pixabay.com
Foto v článku: Archeologické výzkumy na Vyšehradě. Autor © Ladislav Varadzin © 2012 UJEP |