Ústí nad Labem

12. září

 

 
Aktuality

12.09.2024

BEZ KOFEINU: Hlavonožci, tajemní obyvatelé hlubin

Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. O hlavonožcích bude především dětem a mládeži vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 12. září v ústeckém muzeu.


29.08.2024

Špatný sluch, zázračné naslouchátko a hlasový otisk. Dějiny sluchu mezi vědou, náboženstvím a politikou

Má sluch vlastní dějiny? Můžeme zkoumat zvuk před obdobím jeho technologické reprodukce? Existuje poznání, které můžeme získat jen díky trénovanému poslechu? Přednáška historičky vědy a religionistky Dr. Phil. Anny Kvíčalové, MA Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, představí zvuková studia, tzv. sound studies, jako oblast mezioborového historického bádání, které otevírá alternativní výklad dějin západní kultury. Poslední srpnový čtvrtek na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.07. 2024

Prvních sto let středověkého Vyšehradu očima současné archeologie: nové objevy a nové otázky

Vedoucí archeologického výzkumu na Vyšehradě Mgr. Ladislav Varadzin, Ph.D.Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze přiblíží ve čtvrtek 11. července návštěvníkům ústeckého muzea poslední objevy z tohoto významného českého hradu, který byl ve středověku sídlem Přemyslovců a politickým centrem Čech. Zaměří se při tom na málo známé nejstarší období, zhruba mezi lety 950 a 1070.

Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz

Jakou úlohu sehrával Vyšehrad v této nejstarší době? Měl již od svého založení nějakou výjimečnou pozici mezi ostatními přemyslovskými centry tehdejší doby? A jak to lze doložit archeologickým výzkumem, když písemných dokladů o tomto období je zcela nepatrné množství?

Přijďte se seznámit s poznatky z výzkumu velkého předrománského kostela, dílny na výrobu drahých kovů, dřevěných domů, které byly patrně obývány příslušníky přemyslovské dynastie, a dřevěné haly, v níž se možná konaly sněmy tehdejších elit.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Foto v abstraktu: Rotunda sv. Martina na Vyšehradě. Zdroj: Pixabay.com

Foto v článku: Archeologické výzkumy na Vyšehradě. Autor © Ladislav Varadzin

  © 2012 UJEP