20.10. 2022

Sto let od objevu spinu elektronu, posledního klíče k tajemství atomů

Letos na jaře uplynulo právě 100 let od slavného experimentu, který vědcům konečně umožnil vstoupit do tajné komnaty světa atomů. V přednášce fyzika a popularizátora vědy doc. RNDr. Stanislava Daniše, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se vrátíme do závěru devatenáctého století a představíme si, jakým způsobem dospěla fyzika k objevu spinu. Nezapomeneme ani na historické souvislosti a jeho novodobé využití. Ve čtvrtek 20. října na teplické hvězdárně.

Spin je kvantová vlastnost elementárních částic, s níž se dnes seznamují žáci středních škol během prvních hodin chemie. Přitom to není tak dávno, kdy jsme o ní neměli ani tušení. Za její odhalení vděčíme několika experimentům. Zřejmě nejslavnější je ten, který v roce 1922 realizovali němečtí fyzikové Otto Stern a Walther Gerlach. Jím byl získán poslední klíč ke vstupu do světa atomů: nyní bylo možno zcela rozkrýt tajemství vlastností atomů, jejich spekter, umístění prvků v periodické tabulce a jiné.

Přednáška Stanislava Daniše na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

Foto v abstraktu: Otec a Matka. Dva 3D objekty ze série Rodina spinů (Bosony a fermiony) německého sochaře Juliana Vosse-Andreaeho z roku 2009. Kredit: Julian Voss-Andreae, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Foto v článku: Stern-Gerlachův experiment. Kredit: Michael J. Stahl, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commnos