Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

20.10. 2022

Sto let od objevu spinu elektronu, posledního klíče k tajemství atomů

Letos na jaře uplynulo právě 100 let od slavného experimentu, který vědcům konečně umožnil vstoupit do tajné komnaty světa atomů. V přednášce fyzika a popularizátora vědy doc. RNDr. Stanislava Daniše, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se vrátíme do závěru devatenáctého století a představíme si, jakým způsobem dospěla fyzika k objevu spinu. Nezapomeneme ani na historické souvislosti a jeho novodobé využití. Ve čtvrtek 20. října na teplické hvězdárně.

Spin je kvantová vlastnost elementárních částic, s níž se dnes seznamují žáci středních škol během prvních hodin chemie. Přitom to není tak dávno, kdy jsme o ní neměli ani tušení. Za její odhalení vděčíme několika experimentům. Zřejmě nejslavnější je ten, který v roce 1922 realizovali němečtí fyzikové Otto Stern a Walther Gerlach. Jím byl získán poslední klíč ke vstupu do světa atomů: nyní bylo možno zcela rozkrýt tajemství vlastností atomů, jejich spekter, umístění prvků v periodické tabulce a jiné.

Přednáška Stanislava Daniše na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto v abstraktu: Otec a Matka. Dva 3D objekty ze série Rodina spinů (Bosony a fermiony) německého sochaře Juliana Vosse-Andreaeho z roku 2009. Kredit: Julian Voss-Andreae, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Foto v článku: Stern-Gerlachův experiment. Kredit: Michael J. Stahl, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commnos


  © 2012 UJEP