Tisá

28. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

09.03. 2017

Hypnotika vs. spánek a bdění

O spánku, jeho poruchách, a také o tom, jak se tyto poruchy léčí, bude ve čtvrtek 9. března v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe povídat Dr. Petr Větrovský, Ph.D., ředitel české pobočky společnosti Biotronik, který také přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi spánkem a bděním. Kolika fázemi spánku procházíme a co se při nich děje v našem mozku? Jaký je význam spánku, čím je nám prospěšný a proč je důležitý správný spánkový rytmus? Co se děje v mozku, když sníme?

Jakým způsobem se dá spánek či usínání ovlivnit pomocí farmakologické léčby? Která léčiva se používají při terapii spánkových poruch a jaké jsou mechanismy jejich účinku? Také se dozvíte, jaký dopad má léčba spánkových poruch na další oblasti medicíny – mj. na léčbu úzkosti nebo depresí.

Petr Větrovský vám prozradí i spoustu dalších zajímavostí. V kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem se také tentokrát začne v 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain