Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

09.03. 2017

Hypnotika vs. spánek a bdění

O spánku, jeho poruchách, a také o tom, jak se tyto poruchy léčí, bude ve čtvrtek 9. března v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe povídat Dr. Petr Větrovský, Ph.D., ředitel české pobočky společnosti Biotronik, který také přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi spánkem a bděním. Kolika fázemi spánku procházíme a co se při nich děje v našem mozku? Jaký je význam spánku, čím je nám prospěšný a proč je důležitý správný spánkový rytmus? Co se děje v mozku, když sníme?

Jakým způsobem se dá spánek či usínání ovlivnit pomocí farmakologické léčby? Která léčiva se používají při terapii spánkových poruch a jaké jsou mechanismy jejich účinku? Také se dozvíte, jaký dopad má léčba spánkových poruch na další oblasti medicíny – mj. na léčbu úzkosti nebo depresí.

Petr Větrovský vám prozradí i spoustu dalších zajímavostí. V kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem se také tentokrát začne v 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain