19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

09.03. 2017

Hypnotika vs. spánek a bdění

O spánku, jeho poruchách, a také o tom, jak se tyto poruchy léčí, bude ve čtvrtek 9. března v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe povídat Dr. Petr Větrovský, Ph.D., ředitel české pobočky společnosti Biotronik, který také přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi spánkem a bděním. Kolika fázemi spánku procházíme a co se při nich děje v našem mozku? Jaký je význam spánku, čím je nám prospěšný a proč je důležitý správný spánkový rytmus? Co se děje v mozku, když sníme?

Jakým způsobem se dá spánek či usínání ovlivnit pomocí farmakologické léčby? Která léčiva se používají při terapii spánkových poruch a jaké jsou mechanismy jejich účinku? Také se dozvíte, jaký dopad má léčba spánkových poruch na další oblasti medicíny – mj. na léčbu úzkosti nebo depresí.

Petr Větrovský vám prozradí i spoustu dalších zajímavostí. V kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem se také tentokrát začne v 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain