20. září

Kde hledat mimozemšťany – a jak asi vypadají?

Mimozemšťané jsou dnes všude. Točí se o nich filmy i seriály, jsou hrdiny povídek a románů, obklopují nás dokonce i jako hračky a reklamní maskoti. Mají desítky podob – jedno však o nich stále nevíme: existují doopravdy, nebo jen v naší fantazii? Právě o tom bude ve čtvrtek 4. říjnavyprávět biolog RNDr. Tomáš Petrásek, PhD. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví v rámci prvního Café Nobel v kavárně Coffee & Books v Děčíně.

SpaceX - historie,současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky americká technologická společnost SpaceX, založená podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jejím postupným vývojem od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování ISS až k plánům na těžkotonážní nosiče vás provede Dušan Majer, odborník na kosmonautiku, popularizátor vědy, zakladatel portálu Kosmonautix.cz a také autor pořadu Dobývání vesmíru na portálu Stream.cz. Jeho přednáška zahájí ve čtvrtek 20. září první sezónu na rekonstruované hvězdárně v Teplicích!

09.03. 2017

Hypnotika vs. spánek a bdění

O spánku, jeho poruchách, a také o tom, jak se tyto poruchy léčí, bude ve čtvrtek 9. března v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe povídat Dr. Petr Větrovský, Ph.D., ředitel české pobočky společnosti Biotronik, který také přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi spánkem a bděním. Kolika fázemi spánku procházíme a co se při nich děje v našem mozku? Jaký je význam spánku, čím je nám prospěšný a proč je důležitý správný spánkový rytmus? Co se děje v mozku, když sníme?

Jakým způsobem se dá spánek či usínání ovlivnit pomocí farmakologické léčby? Která léčiva se používají při terapii spánkových poruch a jaké jsou mechanismy jejich účinku? Také se dozvíte, jaký dopad má léčba spánkových poruch na další oblasti medicíny – mj. na léčbu úzkosti nebo depresí.

Petr Větrovský vám prozradí i spoustu dalších zajímavostí. V kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem se také tentokrát začne v 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain