16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

09.03. 2017

Hypnotika vs. spánek a bdění

O spánku, jeho poruchách, a také o tom, jak se tyto poruchy léčí, bude ve čtvrtek 9. března v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe povídat Dr. Petr Větrovský, Ph.D., ředitel české pobočky společnosti Biotronik, který také přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi spánkem a bděním. Kolika fázemi spánku procházíme a co se při nich děje v našem mozku? Jaký je význam spánku, čím je nám prospěšný a proč je důležitý správný spánkový rytmus? Co se děje v mozku, když sníme?

Jakým způsobem se dá spánek či usínání ovlivnit pomocí farmakologické léčby? Která léčiva se používají při terapii spánkových poruch a jaké jsou mechanismy jejich účinku? Také se dozvíte, jaký dopad má léčba spánkových poruch na další oblasti medicíny – mj. na léčbu úzkosti nebo depresí.

Petr Větrovský vám prozradí i spoustu dalších zajímavostí. V kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem se také tentokrát začne v 18 hodin.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain