Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

24.09. 2020

Sluneční náboženství ve starém Egyptě

Pro staré Egypťany byly představy spojené se sluncem jedním z pilířů jejich náboženství. Tyto motivy lze vysledovat v mnoha aspektech staroegyptské společnosti, v pozemských i posmrtných představách. Nemalý význam hrálo slunce v ideologii staroegyptského královského úřadu. Přednáška egyptoložky Mgr. Marie Peterkové Hlouchové, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se ve čtvrtek 24. září v děčínské kavárně Coffee&Books zaměří zejména na význam slunce pro posmrtný život.

Zájemci o náboženské představy starých Egypťanů budou také krátce seznámeni s problematikou počátků slunečního kultu a nejdůležitějšími božstvy spojenými se sluncem. Přednáška egyptoložky Marie Peterkové Hlouchové začne v kavárně Coffee&Books v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

 

Foto v abstraktu: Vyobrazení panovníka Pepiho II. v objetí Re-Harachteje na pilíři v jeho zádušním chrámu v jižní Sakkáře. Kredit: Milan Zemina, © Český egyptologický ústav, se svolením.

Foto v článku: Khepri (s hlavou v podobě skaraba) s dalšími božstvy v bárce. Vyobrazení ze západní stěny Inherchaovy hrobky v Dér el-Medíně. Kredit: Milan Zemina, © Český egyptologický ústav, se svolením.


  © 2012 UJEP