Tisá

25. dubna

 

 
Aktuality

25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.


18.04.2024

Šelma z Valče a jiné významné paleontologické objevy

Paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt představí ve čtvrtek 18. dubna návštěvníkům teplické hvězdárny vzácný objev nejstarší kočkotvárné šelmy v Evropě, která dostala jméno Fejfarictis valecensis. Dozvíte se také, jak před 34 miliony lety migrovala do Evropy fauna z Asie a jak tehdy v severních Čechách vypadala krajina. Zmíněny budou i některé další novější paleontologické objevy z našeho území.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

24.09. 2020

Sluneční náboženství ve starém Egyptě

Pro staré Egypťany byly představy spojené se sluncem jedním z pilířů jejich náboženství. Tyto motivy lze vysledovat v mnoha aspektech staroegyptské společnosti, v pozemských i posmrtných představách. Nemalý význam hrálo slunce v ideologii staroegyptského královského úřadu. Přednáška egyptoložky Mgr. Marie Peterkové Hlouchové, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se ve čtvrtek 24. září v děčínské kavárně Coffee&Books zaměří zejména na význam slunce pro posmrtný život.

Zájemci o náboženské představy starých Egypťanů budou také krátce seznámeni s problematikou počátků slunečního kultu a nejdůležitějšími božstvy spojenými se sluncem. Přednáška egyptoložky Marie Peterkové Hlouchové začne v kavárně Coffee&Books v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

 

Foto v abstraktu: Vyobrazení panovníka Pepiho II. v objetí Re-Harachteje na pilíři v jeho zádušním chrámu v jižní Sakkáře. Kredit: Milan Zemina, © Český egyptologický ústav, se svolením.

Foto v článku: Khepri (s hlavou v podobě skaraba) s dalšími božstvy v bárce. Vyobrazení ze západní stěny Inherchaovy hrobky v Dér el-Medíně. Kredit: Milan Zemina, © Český egyptologický ústav, se svolením.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP