Ústí nad Labem

8. října

Výlet do krajiny třetihorních Čech

V severozápadních Čechách se díky příhodnému geologickému vývoji zachoval pod zemí kamenný archiv plný informací o tom, jak v době před 20-15 miliony lety vypadala zdejší krajina, jaké zde bylo klima, co tu rostlo a jaká tady žila zvířata. Dětským návštěvníkům kavárny Muzea města Ústí nad Labem o tom bude v úterý 13. října vyprávět geolog Ing. Karel Mach, Ph.D., vedoucí oddělení geologie Severočeských dolů a.s.

08.10.2020

Jak podvádět efektivně?

Jak odhalit skryté, tedy většinou nečestné, podvodné nebo kontraproduktivní, chování zákazníků, zaměstnanců a manažerů firem? O tom bude ve čtvrtek 8. října na dalším Café Nobel v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonom doc. Ing. Petr Houdek, Ph.D. z Katedry ekonomie a managementu Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a také Katedry managementu Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze.

24.09. 2020

Sluneční náboženství ve starém Egyptě

Pro staré Egypťany byly představy spojené se sluncem jedním z pilířů jejich náboženství. Tyto motivy lze vysledovat v mnoha aspektech staroegyptské společnosti, v pozemských i posmrtných představách. Nemalý význam hrálo slunce v ideologii staroegyptského královského úřadu. Přednáška egyptoložky Mgr. Marie Peterkové Hlouchové, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se ve čtvrtek 24. září v děčínské kavárně Coffee&Books zaměří zejména na význam slunce pro posmrtný život.

Zájemci o náboženské představy starých Egypťanů budou také krátce seznámeni s problematikou počátků slunečního kultu a nejdůležitějšími božstvy spojenými se sluncem. Přednáška egyptoložky Marie Peterkové Hlouchové začne v kavárně Coffee&Books v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

Foto v abstraktu: Vyobrazení panovníka Pepiho II. v objetí Re-Harachteje na pilíři v jeho zádušním chrámu v jižní Sakkáře. Kredit: Milan Zemina, © Český egyptologický ústav, se svolením.

Foto v článku: Khepri (s hlavou v podobě skaraba) s dalšími božstvy v bárce. Vyobrazení ze západní stěny Inherchaovy hrobky v Dér el-Medíně. Kredit: Milan Zemina, © Český egyptologický ústav, se svolením.