Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

24.09. 2020

Sluneční náboženství ve starém Egyptě

Pro staré Egypťany byly představy spojené se sluncem jedním z pilířů jejich náboženství. Tyto motivy lze vysledovat v mnoha aspektech staroegyptské společnosti, v pozemských i posmrtných představách. Nemalý význam hrálo slunce v ideologii staroegyptského královského úřadu. Přednáška egyptoložky Mgr. Marie Peterkové Hlouchové, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se ve čtvrtek 24. září v děčínské kavárně Coffee&Books zaměří zejména na význam slunce pro posmrtný život.

Zájemci o náboženské představy starých Egypťanů budou také krátce seznámeni s problematikou počátků slunečního kultu a nejdůležitějšími božstvy spojenými se sluncem. Přednáška egyptoložky Marie Peterkové Hlouchové začne v kavárně Coffee&Books v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

 

Foto v abstraktu: Vyobrazení panovníka Pepiho II. v objetí Re-Harachteje na pilíři v jeho zádušním chrámu v jižní Sakkáře. Kredit: Milan Zemina, © Český egyptologický ústav, se svolením.

Foto v článku: Khepri (s hlavou v podobě skaraba) s dalšími božstvy v bárce. Vyobrazení ze západní stěny Inherchaovy hrobky v Dér el-Medíně. Kredit: Milan Zemina, © Český egyptologický ústav, se svolením.


  © 2012 UJEP