Tisá

22. února

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Kvantové počítače

Dosud neodezněla elektronická revoluce, která přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už nám klepe na dveře revoluce „spinová“. Místo náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Ve čtvrtek 15. února o tom na Café Nobel v teplickém planetáriu pohovoří fyzik a astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT.

28.04. 2016

Jednotky SI v novém kabátě

Soustava jednotek SI prožila své porodní bolesti koncem 18. století. Pionýrské časy hledání nejvhodnější definice metru a kilogramu dávno skončily a s nimi odvážné měření vzdálenosti od pólu k rovníku. Dnes je soustava SI dospělá, a přesto zranitelná. A tak přichází zásadní změna. S novým konceptem základních veličin a jejich definic vás ve čtvrtek 28. dubna v rámci Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP seznámí prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.katedry fyziky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Trnem v oku je odborníkům nejen kilogram představovaný posledním etalonem, de facto „závažím“ ze slitiny platiny a iridia, uloženým u Mezinárodního úřadu pro míry a váhy ve francouzském Sèvres, jenž se při každém čištění doslova mění před očima, ale i neobratná definice ampéru, která vlastně skutečnou definicí není. Proto vznikl zcela nový koncept sedmi základních veličin a jim příslušících fixně daných fundamentálních konstant, který bude definovat nové jednotky. Nastává revoluce, která bude vyžadovat zcela nové chápání fyzikálních veličin.

Přednáška astrofyzika Petra Kulhánka začne v 17 hodin. Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Přibližná podoba mezinárodního prototypu kilogramu. Kredit: Greg L, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.