Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

28.04. 2016

Jednotky SI v novém kabátě

Soustava jednotek SI prožila své porodní bolesti koncem 18. století. Pionýrské časy hledání nejvhodnější definice metru a kilogramu dávno skončily a s nimi odvážné měření vzdálenosti od pólu k rovníku. Dnes je soustava SI dospělá, a přesto zranitelná. A tak přichází zásadní změna. S novým konceptem základních veličin a jejich definic vás ve čtvrtek 28. dubna v rámci Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP seznámí prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.katedry fyziky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Trnem v oku je odborníkům nejen kilogram představovaný posledním etalonem, de facto „závažím“ ze slitiny platiny a iridia, uloženým u Mezinárodního úřadu pro míry a váhy ve francouzském Sèvres, jenž se při každém čištění doslova mění před očima, ale i neobratná definice ampéru, která vlastně skutečnou definicí není. Proto vznikl zcela nový koncept sedmi základních veličin a jim příslušících fixně daných fundamentálních konstant, který bude definovat nové jednotky. Nastává revoluce, která bude vyžadovat zcela nové chápání fyzikálních veličin.

Přednáška astrofyzika Petra Kulhánka začne v 17 hodin. Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Přibližná podoba mezinárodního prototypu kilogramu. Kredit: Greg L, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.