20. srpna

Voda v české krajině a společenské bariéry jejího zadržování

Vyšší teploty a vyšší frekvence such, přívalových srážek a lokálních povodní vyžadují změnu hospodaření s vodními zdroji na našem území. Jednou z možných strategií je zlepšení schopnosti české krajiny zadržet srážky co nejblíže místu jejich dopadu, např. pomocí obnovy tůní, mokřadů, revitalizací atd. O možných opatřeních, nákladech, přínosech a zejména překážkách jejich zavádění, bude ve čtvrtek 10. září v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonomka doc. Ing. Lenka Slavíková, CSc.Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a panevropské iniciativy LAND4FLOOD.

20.08.2020

Soumrak a svítání Afriky

Příroda Afriky nenávratně mizí. Už dávno nejde jen o ikonické druhy, jako jsou třeba horské gorily, sloni, lvi nebo nosorožci. Jak ke snaze o záchranu africké přírody přispívá Safari Park ve Dvoře Králové vám bude ve čtvrtek 20. srpna na teplické hvězdárně vyprávět ředitel Safari Parku MVDr. Přemysl Rabas.

28.04. 2016

Jednotky SI v novém kabátě

Soustava jednotek SI prožila své porodní bolesti koncem 18. století. Pionýrské časy hledání nejvhodnější definice metru a kilogramu dávno skončily a s nimi odvážné měření vzdálenosti od pólu k rovníku. Dnes je soustava SI dospělá, a přesto zranitelná. A tak přichází zásadní změna. S novým konceptem základních veličin a jejich definic vás ve čtvrtek 28. dubna v rámci Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP seznámí prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.katedry fyziky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Trnem v oku je odborníkům nejen kilogram představovaný posledním etalonem, de facto „závažím“ ze slitiny platiny a iridia, uloženým u Mezinárodního úřadu pro míry a váhy ve francouzském Sèvres, jenž se při každém čištění doslova mění před očima, ale i neobratná definice ampéru, která vlastně skutečnou definicí není. Proto vznikl zcela nový koncept sedmi základních veličin a jim příslušících fixně daných fundamentálních konstant, který bude definovat nové jednotky. Nastává revoluce, která bude vyžadovat zcela nové chápání fyzikálních veličin.

Přednáška astrofyzika Petra Kulhánka začne v 17 hodin. Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Přibližná podoba mezinárodního prototypu kilogramu. Kredit: Greg L, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.