Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

28.04. 2016

Jednotky SI v novém kabátě

Soustava jednotek SI prožila své porodní bolesti koncem 18. století. Pionýrské časy hledání nejvhodnější definice metru a kilogramu dávno skončily a s nimi odvážné měření vzdálenosti od pólu k rovníku. Dnes je soustava SI dospělá, a přesto zranitelná. A tak přichází zásadní změna. S novým konceptem základních veličin a jejich definic vás ve čtvrtek 28. dubna v rámci Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP seznámí prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.katedry fyziky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Trnem v oku je odborníkům nejen kilogram představovaný posledním etalonem, de facto „závažím“ ze slitiny platiny a iridia, uloženým u Mezinárodního úřadu pro míry a váhy ve francouzském Sèvres, jenž se při každém čištění doslova mění před očima, ale i neobratná definice ampéru, která vlastně skutečnou definicí není. Proto vznikl zcela nový koncept sedmi základních veličin a jim příslušících fixně daných fundamentálních konstant, který bude definovat nové jednotky. Nastává revoluce, která bude vyžadovat zcela nové chápání fyzikálních veličin.

Přednáška astrofyzika Petra Kulhánka začne v 17 hodin. Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Přibližná podoba mezinárodního prototypu kilogramu. Kredit: Greg L, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.