21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

28.04. 2016

Jednotky SI v novém kabátě

Soustava jednotek SI prožila své porodní bolesti koncem 18. století. Pionýrské časy hledání nejvhodnější definice metru a kilogramu dávno skončily a s nimi odvážné měření vzdálenosti od pólu k rovníku. Dnes je soustava SI dospělá, a přesto zranitelná. A tak přichází zásadní změna. S novým konceptem základních veličin a jejich definic vás ve čtvrtek 28. dubna v rámci Café Nobel v Literární kavárně Fokus v kampusu UJEP seznámí prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.katedry fyziky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Trnem v oku je odborníkům nejen kilogram představovaný posledním etalonem, de facto „závažím“ ze slitiny platiny a iridia, uloženým u Mezinárodního úřadu pro míry a váhy ve francouzském Sèvres, jenž se při každém čištění doslova mění před očima, ale i neobratná definice ampéru, která vlastně skutečnou definicí není. Proto vznikl zcela nový koncept sedmi základních veličin a jim příslušících fixně daných fundamentálních konstant, který bude definovat nové jednotky. Nastává revoluce, která bude vyžadovat zcela nové chápání fyzikálních veličin.

Přednáška astrofyzika Petra Kulhánka začne v 17 hodin. Literární kavárnu Fokus najdete v prostorách univerzitního kampusu v Ústí nad Labem snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.

Ilustrační foto: Přibližná podoba mezinárodního prototypu kilogramu. Kredit: Greg L, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.