16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

10.05. 2018

Saharská Afrika v proměnách času

Žhavé skály a písky Sahary, rozlehlé pustiny na severu Afriky, skrývají mnohá tajemství minulosti. Jejich dávné dědictví dodnes ovlivňuje dění nejen v celé této oblasti, ale zprostředkovaně i na celém světě. Na Café Nobel v ústeckém Fokus kafe o tom bude ve čtvrtek 10. května povídat arabistka Mgr. Lenka Hrabalová.

Transsaharský obchodní systém po celá staletí přivážel luxusní zboží na evropské trhy a zároveň udržoval u moci pohádkově bohaté africké a arabské vládce. V kontaktu s rozpínající se koloniální mocí Evropanů však upadl v zapomnění a nechal po sobě jen vzpomínky v podobě pískem zavátých pouštních měst. Dědictví tohoto starého světa, jeho úžasných kultur, ale i krutého otrokářského systému, je dodnes živé.

Přednáška arabistky Lenky Hrabalové začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 18 hodin.

Foto v hlavičce: Historické pouštní město Timbuktu, republika Mali

Kredit: Francesco Bandarin, CC BY-SA 3.0 IGO