Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

10.05. 2018

Saharská Afrika v proměnách času

Žhavé skály a písky Sahary, rozlehlé pustiny na severu Afriky, skrývají mnohá tajemství minulosti. Jejich dávné dědictví dodnes ovlivňuje dění nejen v celé této oblasti, ale zprostředkovaně i na celém světě. Na Café Nobel v ústeckém Fokus kafe o tom bude ve čtvrtek 10. května povídat arabistka Mgr. Lenka Hrabalová.

Transsaharský obchodní systém po celá staletí přivážel luxusní zboží na evropské trhy a zároveň udržoval u moci pohádkově bohaté africké a arabské vládce. V kontaktu s rozpínající se koloniální mocí Evropanů však upadl v zapomnění a nechal po sobě jen vzpomínky v podobě pískem zavátých pouštních měst. Dědictví tohoto starého světa, jeho úžasných kultur, ale i krutého otrokářského systému, je dodnes živé.

Přednáška arabistky Lenky Hrabalové začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 18 hodin.

Foto v hlavičce: Historické pouštní město Timbuktu, republika Mali

Kredit: Francesco Bandarin, CC BY-SA 3.0 IGO