Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

10.05. 2018

Saharská Afrika v proměnách času

Žhavé skály a písky Sahary, rozlehlé pustiny na severu Afriky, skrývají mnohá tajemství minulosti. Jejich dávné dědictví dodnes ovlivňuje dění nejen v celé této oblasti, ale zprostředkovaně i na celém světě. Na Café Nobel v ústeckém Fokus kafe o tom bude ve čtvrtek 10. května povídat arabistka Mgr. Lenka Hrabalová.

Transsaharský obchodní systém po celá staletí přivážel luxusní zboží na evropské trhy a zároveň udržoval u moci pohádkově bohaté africké a arabské vládce. V kontaktu s rozpínající se koloniální mocí Evropanů však upadl v zapomnění a nechal po sobě jen vzpomínky v podobě pískem zavátých pouštních měst. Dědictví tohoto starého světa, jeho úžasných kultur, ale i krutého otrokářského systému, je dodnes živé.

Přednáška arabistky Lenky Hrabalové začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 18 hodin.

Foto v hlavičce: Historické pouštní město Timbuktu, republika Mali

Kredit: Francesco Bandarin, CC BY-SA 3.0 IGO