Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

21.05. 2015

Severočeskou postpřírodou s Jiřím Sádlem

To, co bylo dříve venkovem, už neexistuje, sdělil 21. května návštěvníkům teplické hvězdárny na Písečném vrchu přírodovědec a biolog Jiří Sádlo z Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích. Venkov se prolíná s městem, stejně jako se kultura prolíná s přírodou, která už ve své původní panenské podobě (alespoň u nás) také prakticky není. Poslechněte si celé jeho povídání!

Velmi pomalu se kolem nás vytváří plnohodnotná nová krajina, která ale nevypadá tak, jak bychom si nejspíš představovali. Je to nová divočina, vzniklá neustávajícím „stýkáním a potýkáním“ lidských představ a zásahů se spontánní emancipací přírody. Co si s ní počít?

Podle Jiřího Sádla nezbývá, než pochopit, kultivovat a naučit se milovat to, co máme: všudypřítomnou suburbánní zónu. Právě na předměstích, v pomalu zarůstajících areálech opuštěných továren nebo zahrádkářských kolonií, je nová krása! Postupně si na její existenci zvyknout, vzít na vědomí „trvale udržitelné pustnutí“, které je přirozenější, než stavět přírodu do pozice „materiálu“ a snažit se ji násilím přetvářet v „bezpečný“ veřejný prostor. To je podle Jiřího Sádla stejné, jako snažit se odstraňovat z věcí rub a nechávat jen líc. Žít v novém režimu, v nové krajině, která do sebe vstřebá i mnohé dříve cizorodé prvky, se však nakonec naučí nejen rostliny, ale i my.

Třeba si z povídání přírodovědce a biologa Jiřího Sádla vyberete i jiné podnětné myšlenky.

Zvukový záznam přednášky Jiřího Sádla.

Zvukový záznam navazující besedy Jiřího Sádla s návštěvníky teplické hvězdárny.

Café Nobel se na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel