17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

21.05. 2015

Severočeskou postpřírodou s Jiřím Sádlem

To, co bylo dříve venkovem, už neexistuje, sdělil 21. května návštěvníkům teplické hvězdárny na Písečném vrchu přírodovědec a biolog Jiří Sádlo z Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích. Venkov se prolíná s městem, stejně jako se kultura prolíná s přírodou, která už ve své původní panenské podobě (alespoň u nás) také prakticky není. Poslechněte si celé jeho povídání!

Velmi pomalu se kolem nás vytváří plnohodnotná nová krajina, která ale nevypadá tak, jak bychom si nejspíš představovali. Je to nová divočina, vzniklá neustávajícím „stýkáním a potýkáním“ lidských představ a zásahů se spontánní emancipací přírody. Co si s ní počít?

Podle Jiřího Sádla nezbývá, než pochopit, kultivovat a naučit se milovat to, co máme: všudypřítomnou suburbánní zónu. Právě na předměstích, v pomalu zarůstajících areálech opuštěných továren nebo zahrádkářských kolonií, je nová krása! Postupně si na její existenci zvyknout, vzít na vědomí „trvale udržitelné pustnutí“, které je přirozenější, než stavět přírodu do pozice „materiálu“ a snažit se ji násilím přetvářet v „bezpečný“ veřejný prostor. To je podle Jiřího Sádla stejné, jako snažit se odstraňovat z věcí rub a nechávat jen líc. Žít v novém režimu, v nové krajině, která do sebe vstřebá i mnohé dříve cizorodé prvky, se však nakonec naučí nejen rostliny, ale i my.

Třeba si z povídání přírodovědce a biologa Jiřího Sádla vyberete i jiné podnětné myšlenky.

Zvukový záznam přednášky Jiřího Sádla.

Zvukový záznam navazující besedy Jiřího Sádla s návštěvníky teplické hvězdárny.

Café Nobel se na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel