20. července

17.08.2017

Čeští jeskyňáři v Zemi draka

Naši speleologové zahájili v loňském roce průzkum dosud neznámých krasových oblastí v provincii Ša-an-si (Sha'anxi) ve střední Číně. Jejich objevy, ale také úskalí, spjatá s jeskyňařením v tomto speleology nepříliš probádaném regionu, vám představí jeden z účastníků českých speleologických expedic do Číny, Mgr. Michal Filippi, Ph.D.Geologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 17. srpna v teplickém planetáriu.

20.07.2017

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 20. července do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

21.05. 2015

Severočeskou postpřírodou s Jiřím Sádlem

To, co bylo dříve venkovem, už neexistuje, sdělil 21. května návštěvníkům teplické hvězdárny na Písečném vrchu přírodovědec a biolog Jiří Sádlo z Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích. Venkov se prolíná s městem, stejně jako se kultura prolíná s přírodou, která už ve své původní panenské podobě (alespoň u nás) také prakticky není. Poslechněte si celé jeho povídání!

Velmi pomalu se kolem nás vytváří plnohodnotná nová krajina, která ale nevypadá tak, jak bychom si nejspíš představovali. Je to nová divočina, vzniklá neustávajícím „stýkáním a potýkáním“ lidských představ a zásahů se spontánní emancipací přírody. Co si s ní počít?

Podle Jiřího Sádla nezbývá, než pochopit, kultivovat a naučit se milovat to, co máme: všudypřítomnou suburbánní zónu. Právě na předměstích, v pomalu zarůstajících areálech opuštěných továren nebo zahrádkářských kolonií, je nová krása! Postupně si na její existenci zvyknout, vzít na vědomí „trvale udržitelné pustnutí“, které je přirozenější, než stavět přírodu do pozice „materiálu“ a snažit se ji násilím přetvářet v „bezpečný“ veřejný prostor. To je podle Jiřího Sádla stejné, jako snažit se odstraňovat z věcí rub a nechávat jen líc. Žít v novém režimu, v nové krajině, která do sebe vstřebá i mnohé dříve cizorodé prvky, se však nakonec naučí nejen rostliny, ale i my.

Třeba si z povídání přírodovědce a biologa Jiřího Sádla vyberete i jiné podnětné myšlenky.

Zvukový záznam přednášky Jiřího Sádla.

Zvukový záznam navazující besedy Jiřího Sádla s návštěvníky teplické hvězdárny.

Café Nobel se na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel