19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

23.08. 2012

Rukopisy a česká kultura 19. století

rukopisyO Rukopise královédvorském a zelenohorském byla dosud řeč především v rovině jejich původu. Do jaké míry a jak však ovlivnily formování českého národa v 19. století a v jakých podobách vstoupily do soudobé kultury? O tom bude na zářijovém Café Nobel diskutovat PhDr. Dalibor Dobiáš, Ph.D., z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v.v.i.

Plakát ke stažení zde.

Kdy: 5. září 2012, 18.00

Kde: Fokus Kafe (vedle bývalého kina Hraničář), mapa zde

Host: PhDr. Dalibor Dobiáš, Ph.D.

Téma: Rukopis Královédvorský a Zelenohorský - spor o ně a jejich vliv na českou společnost v 19. století