Tisá

22. února

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Kvantové počítače

Dosud neodezněla elektronická revoluce, která přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už nám klepe na dveře revoluce „spinová“. Místo náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Ve čtvrtek 15. února o tom na Café Nobel v teplickém planetáriu pohovoří fyzik a astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT.

22.04. 2014

Rovnou za nosem

Perfume-Atomizer-VintageGraphicsFairy11Evropská kultura obvykle čichu nepřisuzuje příliš významnou roli, snad kvůli obtížné uchopitelnosti vůní. Ukazuje se však, že čich může hrát poměrně zásadní roli při vzniku pouta mezi matkou a dítětem, formování preferencí jídla či výběru partnera. Čich je navíc poměrně úzce spojen se světem našich emocí a autobiografickou pamětí. Ve stáří pak jeho poruchy mohou být jedním z prvních ukazatelů závažných neurodegenerativních onemocnění. Doc. Jan Havlíček, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve svém povídání zaměří nejen na aspekty našeho života, jimiž čich prostupuje, ale bude také hovořit o tom, co stále zůstává záhadou a jak výzkum čichu probíhá.

Café Nobel věnované čichu se uskuteční ve Fokus kafe v Ústí nad Labem 12. června. Začátek je o půl sedmé večer.