21. března

Solarografie – astrofotografie pomocí plechovky

Solarografie je fotografická technika, umožňující zachycení drah Slunce na obloze během dlouhých expozicí, trvajících i půl roku. Jako kamera se používá podomácku vyrobená dírková komora. Astronom Mgr. Maciej Zapiór, PhDAstronomického ústavu AV ČR v Ondřejově představí základy této techniky a její možnosti v registrování pohybu Slunce a jiných pomalých procesů ve čtvrtek 21. března na teplické hvězdárně.

07.03.2019

Jak se fotí hmyz a pavoukovci

Makrofotografie je dnes velmi oblíbený fotografický obor, který se díky digitální technologii rozšířil i mezi laickou veřejnost. Je však důležité, aby fotograf dokonale znal objekty, které fotografuje. Nejen, že je pak umí lépe najít a zachytit ve zcela přirozených podmínkách, ale dokáže objevit i vzácné a výjimečné tvory, kteří zůstávají před běžnými pozorovateli skryti. S některými z nich vás ve čtvrtek 7. března seznámí přednáška entomologa a fotografa Pavla KrásenskéhoOblastního muzea a galerie v Mostě v ústecké kavárně Bárka.

22.04. 2014

Rovnou za nosem

Perfume-Atomizer-VintageGraphicsFairy11Evropská kultura obvykle čichu nepřisuzuje příliš významnou roli, snad kvůli obtížné uchopitelnosti vůní. Ukazuje se však, že čich může hrát poměrně zásadní roli při vzniku pouta mezi matkou a dítětem, formování preferencí jídla či výběru partnera. Čich je navíc poměrně úzce spojen se světem našich emocí a autobiografickou pamětí. Ve stáří pak jeho poruchy mohou být jedním z prvních ukazatelů závažných neurodegenerativních onemocnění. Doc. Jan Havlíček, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve svém povídání zaměří nejen na aspekty našeho života, jimiž čich prostupuje, ale bude také hovořit o tom, co stále zůstává záhadou a jak výzkum čichu probíhá.

Café Nobel věnované čichu se uskuteční ve Fokus kafe v Ústí nad Labem 12. června. Začátek je o půl sedmé večer.