20. června

20.06.2019

Program Apollo: Nejnádhernější dobrodružství člověka ve vesmíru

V červenci uplyne přesně půl století od přistání prvních astronautů na povrchu Měsíce. Historií amerického projektu Apollo od tragické smrti posádky Apolla 1 přes celé měsíční dobrodružství až po mimořádný projekt spolupráce kosmických velmocí na společném letu Sojuz-Apollo, vás provede Milan HalousekČeské kosmické kanceláře, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti. Ve čtvrtek 20. června na teplické hvězdárně.

04.06.2019

Komiksy hravé i dravé

Historií komiksů od starověku až po současnost provede v úterý 4. června dětské návštěvníky Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka spisovatel, lektor a scénárista Jiří Walker Procházka. Prozradí, jaké jsou základní atributy a žánry komiksu, jaké umělecké i technické profese se při tvorbě kreslených příběhů uplatňují a přinese i řadu ukázek světových a našich komiksů.

22.04. 2014

Rovnou za nosem

Perfume-Atomizer-VintageGraphicsFairy11Evropská kultura obvykle čichu nepřisuzuje příliš významnou roli, snad kvůli obtížné uchopitelnosti vůní. Ukazuje se však, že čich může hrát poměrně zásadní roli při vzniku pouta mezi matkou a dítětem, formování preferencí jídla či výběru partnera. Čich je navíc poměrně úzce spojen se světem našich emocí a autobiografickou pamětí. Ve stáří pak jeho poruchy mohou být jedním z prvních ukazatelů závažných neurodegenerativních onemocnění. Doc. Jan Havlíček, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve svém povídání zaměří nejen na aspekty našeho života, jimiž čich prostupuje, ale bude také hovořit o tom, co stále zůstává záhadou a jak výzkum čichu probíhá.

Café Nobel věnované čichu se uskuteční ve Fokus kafe v Ústí nad Labem 12. června. Začátek je o půl sedmé večer.