21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

22.04. 2014

Rovnou za nosem

Perfume-Atomizer-VintageGraphicsFairy11Evropská kultura obvykle čichu nepřisuzuje příliš významnou roli, snad kvůli obtížné uchopitelnosti vůní. Ukazuje se však, že čich může hrát poměrně zásadní roli při vzniku pouta mezi matkou a dítětem, formování preferencí jídla či výběru partnera. Čich je navíc poměrně úzce spojen se světem našich emocí a autobiografickou pamětí. Ve stáří pak jeho poruchy mohou být jedním z prvních ukazatelů závažných neurodegenerativních onemocnění. Doc. Jan Havlíček, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve svém povídání zaměří nejen na aspekty našeho života, jimiž čich prostupuje, ale bude také hovořit o tom, co stále zůstává záhadou a jak výzkum čichu probíhá.

Café Nobel věnované čichu se uskuteční ve Fokus kafe v Ústí nad Labem 12. června. Začátek je o půl sedmé večer.