Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

22.04. 2014

Rovnou za nosem

Perfume-Atomizer-VintageGraphicsFairy11Evropská kultura obvykle čichu nepřisuzuje příliš významnou roli, snad kvůli obtížné uchopitelnosti vůní. Ukazuje se však, že čich může hrát poměrně zásadní roli při vzniku pouta mezi matkou a dítětem, formování preferencí jídla či výběru partnera. Čich je navíc poměrně úzce spojen se světem našich emocí a autobiografickou pamětí. Ve stáří pak jeho poruchy mohou být jedním z prvních ukazatelů závažných neurodegenerativních onemocnění. Doc. Jan Havlíček, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve svém povídání zaměří nejen na aspekty našeho života, jimiž čich prostupuje, ale bude také hovořit o tom, co stále zůstává záhadou a jak výzkum čichu probíhá.

Café Nobel věnované čichu se uskuteční ve Fokus kafe v Ústí nad Labem 12. června. Začátek je o půl sedmé večer.