27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Rostliny, které nenajdeme jinde na světě. Rostliny parazitující na houbách. Rostliny, které nejsou zelené, dokud u nich neškrtnete sirkou – a ještě další, u nichž byste raději nikdy škrtat neměli. Takové a mnohé další netušené zajímavosti skrývá neobyčejně pestrá květena Českého středohoří, o které bude v úterý 10. ledna v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe dětem a mládeži vyprávět botanik Mgr. Karel Nepraš.
„Seznámení s nádhernými střevíčníky, vzácnými lomikameny, neobyčejnými zárazami, či stepními kavyly může být uprostřed zimy dobrou přípravou na jarní výlety do přírody,“ říká Karel Nepraš, který působí jako nezávislý odborník v oblasti přírodovědných průzkumů a monitoringu a je velkým propagátorem krajiny Českého středohoří.
Café Nobel Bez kofeinu s botanikem Karlem Neprašem začne 10. ledna v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.
Foto v hlavičce: Střevičník pantoflíček.
Foto v článku: Lomikámen trsnatý vlnatý.
Kredit © Karel Nepraš
![]() |
© 2012 UJEP |