20. srpna

Voda v české krajině a společenské bariéry jejího zadržování

Vyšší teploty a vyšší frekvence such, přívalových srážek a lokálních povodní vyžadují změnu hospodaření s vodními zdroji na našem území. Jednou z možných strategií je zlepšení schopnosti české krajiny zadržet srážky co nejblíže místu jejich dopadu, např. pomocí obnovy tůní, mokřadů, revitalizací atd. O možných opatřeních, nákladech, přínosech a zejména překážkách jejich zavádění, bude ve čtvrtek 10. září v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonomka doc. Ing. Lenka Slavíková, CSc.Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a panevropské iniciativy LAND4FLOOD.

20.08.2020

Soumrak a svítání Afriky

Příroda Afriky nenávratně mizí. Už dávno nejde jen o ikonické druhy, jako jsou třeba horské gorily, sloni, lvi nebo nosorožci. Jak ke snaze o záchranu africké přírody přispívá Safari Park ve Dvoře Králové vám bude ve čtvrtek 20. srpna na teplické hvězdárně vyprávět ředitel Safari Parku MVDr. Přemysl Rabas.

10.01. 2017

Zapadlé klenoty - Vzácné a zajímavé rostliny Českého středohoří

Rostliny, které nenajdeme jinde na světě. Rostliny parazitující na houbách. Rostliny, které nejsou zelené, dokud u nich neškrtnete sirkou – a ještě další, u nichž byste raději nikdy škrtat neměli. Takové a mnohé další netušené zajímavosti skrývá neobyčejně pestrá květena Českého středohoří, o které bude v úterý 10. ledna v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe dětem a mládeži vyprávět botanik Mgr. Karel Nepraš.

„Seznámení s nádhernými střevíčníky, vzácnými lomikameny, neobyčejnými zárazami, či stepními kavyly může být uprostřed zimy dobrou přípravou na jarní výlety do přírody,“ říká Karel Nepraš, který působí jako nezávislý odborník v oblasti přírodovědných průzkumů a monitoringu a je velkým propagátorem krajiny Českého středohoří.

Café Nobel Bez kofeinu s botanikem Karlem Neprašem začne 10. ledna v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Střevičník pantoflíček.

Foto v článku: Lomikámen trsnatý vlnatý.

Kredit © Karel Nepraš