17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

10.01. 2017

Zapadlé klenoty - Vzácné a zajímavé rostliny Českého středohoří

Rostliny, které nenajdeme jinde na světě. Rostliny parazitující na houbách. Rostliny, které nejsou zelené, dokud u nich neškrtnete sirkou – a ještě další, u nichž byste raději nikdy škrtat neměli. Takové a mnohé další netušené zajímavosti skrývá neobyčejně pestrá květena Českého středohoří, o které bude v úterý 10. ledna v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe dětem a mládeži vyprávět botanik Mgr. Karel Nepraš.

„Seznámení s nádhernými střevíčníky, vzácnými lomikameny, neobyčejnými zárazami, či stepními kavyly může být uprostřed zimy dobrou přípravou na jarní výlety do přírody,“ říká Karel Nepraš, který působí jako nezávislý odborník v oblasti přírodovědných průzkumů a monitoringu a je velkým propagátorem krajiny Českého středohoří.

Café Nobel Bez kofeinu s botanikem Karlem Neprašem začne 10. ledna v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Střevičník pantoflíček.

Foto v článku: Lomikámen trsnatý vlnatý.

Kredit © Karel Nepraš