21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

10.01. 2017

Zapadlé klenoty - Vzácné a zajímavé rostliny Českého středohoří

Rostliny, které nenajdeme jinde na světě. Rostliny parazitující na houbách. Rostliny, které nejsou zelené, dokud u nich neškrtnete sirkou – a ještě další, u nichž byste raději nikdy škrtat neměli. Takové a mnohé další netušené zajímavosti skrývá neobyčejně pestrá květena Českého středohoří, o které bude v úterý 10. ledna v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe dětem a mládeži vyprávět botanik Mgr. Karel Nepraš.

„Seznámení s nádhernými střevíčníky, vzácnými lomikameny, neobyčejnými zárazami, či stepními kavyly může být uprostřed zimy dobrou přípravou na jarní výlety do přírody,“ říká Karel Nepraš, který působí jako nezávislý odborník v oblasti přírodovědných průzkumů a monitoringu a je velkým propagátorem krajiny Českého středohoří.

Café Nobel Bez kofeinu s botanikem Karlem Neprašem začne 10. ledna v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Střevičník pantoflíček.

Foto v článku: Lomikámen trsnatý vlnatý.

Kredit © Karel Nepraš