19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Území dnešní České republiky se nikdy nestalo součástí římské říše, i když k tomu chybělo jen málo. Jeho obyvatelé však byli i tak stovky let se Středomořím ve stálém kontaktu, prozradí na dalším dětském Café Nobel Bez kofeinu klasický archeolog PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z pražského Národního muzea a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V úterý 6. února v ústecké kavárně Fokus kafe.
O těsných a intenzivních vztazích obyvatel Čech a Moravy s římskou říší svědčí nejen latinsky psané prameny, ale také stále častější nálezy českých a hlavně moravských archeologů. Přibývá mimo jiné nálezů římských pochodových táborů z období markomanských válek (172–180 n. l.), které ukazují, že se římští legionáři dostali daleko severněji, než se až donedávna předpokládalo. Pronikli dokonce na Olomoucko a jejich prozatím nejzazší krátkodobé ležení se nedávno našlo v Jevíčku, v nejvýchodnějším cípu dnešního Pardubického kraje. Kam se nedostali samotní Římané, dostaly se jejich nádoby, mince a další předměty, které se dnes nacházejí při vykopávkách po celé České republice. Archeolog Pavel Titz vám představí nezajímavější z těchto nálezů.
Jeho povídání v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne v 16:30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.
Foto v hlavičce: Římští legionáři. Kredit: Caliga10, Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.
Foto v článku: Sarkofág s bitevní scénou z konce 2. století n. l., Dallas Museum of Art, licence Public domain, via Wikimedia Commons.
© 2012 UJEP |