Teplice

16. července

 
Aktuality

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.


18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

06.02. 2018

Římané u nás

Území dnešní České republiky se nikdy nestalo součástí římské říše, i když k tomu chybělo jen málo. Jeho obyvatelé však byli i tak stovky let se Středomořím ve stálém kontaktu, prozradí na dalším dětském Café Nobel Bez kofeinu klasický archeolog PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z pražského Národního muzea a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V úterý 6. února v ústecké kavárně Fokus kafe.

O těsných a intenzivních vztazích obyvatel Čech a Moravy s římskou říší svědčí nejen latinsky psané prameny, ale také stále častější nálezy českých a hlavně moravských archeologů. Přibývá mimo jiné nálezů římských pochodových táborů z období markomanských válek (172–180 n. l.), které ukazují, že se římští legionáři dostali daleko severněji, než se až donedávna předpokládalo. Pronikli dokonce na Olomoucko a jejich prozatím nejzazší krátkodobé ležení se nedávno našlo v Jevíčku, v nejvýchodnějším cípu dnešního Pardubického kraje. Kam se nedostali samotní Římané, dostaly se jejich nádoby, mince a další předměty, které se dnes nacházejí při vykopávkách po celé České republice. Archeolog Pavel Titz vám představí nezajímavější z těchto nálezů.

 

Jeho povídání v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne v 16:30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

 

Foto v hlavičce: Římští legionáři. Kredit: Caliga10, Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

 

Foto v článku: Sarkofág s bitevní scénou z konce 2. století n. l., Dallas Museum of Art, licence Public domain, via Wikimedia Commons.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP