06.02. 2018

Římané u nás

Území dnešní České republiky se nikdy nestalo součástí římské říše, i když k tomu chybělo jen málo. Jeho obyvatelé však byli i tak stovky let se Středomořím ve stálém kontaktu, prozradí na dalším dětském Café Nobel Bez kofeinu klasický archeolog PhDr. Pavel Titz, Ph.D. z pražského Národního muzea a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V úterý 6. února v ústecké kavárně Fokus kafe.

O těsných a intenzivních vztazích obyvatel Čech a Moravy s římskou říší svědčí nejen latinsky psané prameny, ale také stále častější nálezy českých a hlavně moravských archeologů. Přibývá mimo jiné nálezů římských pochodových táborů z období markomanských válek (172–180 n. l.), které ukazují, že se římští legionáři dostali daleko severněji, než se až donedávna předpokládalo. Pronikli dokonce na Olomoucko a jejich prozatím nejzazší krátkodobé ležení se nedávno našlo v Jevíčku, v nejvýchodnějším cípu dnešního Pardubického kraje. Kam se nedostali samotní Římané, dostaly se jejich nádoby, mince a další předměty, které se dnes nacházejí při vykopávkách po celé České republice. Archeolog Pavel Titz vám představí nezajímavější z těchto nálezů.

Jeho povídání v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne v 16:30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v hlavičce: Římští legionáři. Kredit: Caliga10, Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Sarkofág s bitevní scénou z konce 2. století n. l., Dallas Museum of Art, licence Public domain, via Wikimedia Commons.