16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

09.01. 2020

Prvky, seřaďte se!

Již od počátku vědeckého bádání v antickém Řecku, asi od 6. století př. n. l., vidíme snahu zodpovědět otázku – z čeho je stvořen svět kolem nás? Celé generace filozofů, alchymistů, chimiků, chemiků a fyziků se krok za krokem pokoušely odhalit základní stavební kameny přírody. Jak vám ve čtvrtek 9. ledna v ústecké kavárně Bárka prozradí fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, ne vždy byly tyto snahy korunovány úspěchem. I slepé cesty však v novověku přispěly ke klíčovému objevu – chemické prvky vykazují periodické vlastnosti.

Jak k tomuto objevu došlo – a víte, že pomohl vědcům nalézt i další, dosud neznámé prvky, a také poznávat jejich vlastnosti? Jak je to vůbec možné? Uslyšíte i řadu zajímavostí a historek bezprostředně spjatých s periodickou tabulkou prvků, která v roce 2019 oslavila své 150. narozeniny. Povídání Stanislava Daniše v ústeckém Bárka kafe začne v obvyklých 18 hodin.

Ilustrační foto v abstraktu: Chemikálie v lahvičkách. Autor: Joe Sullivan, licence CC BY 2.0, via Wikimedia Commons.

Ilustrační foto v článku: vubp, Pixabay.com, Simplified Pixabay License.