17. prosince (?)

21.11.2020

Café Nobel v nouzovém stavu

AKTUALIZACE 21.11. --- Z důvodu vyhlášení nouzového stavu a návazných opatření jsme bohužel byli nuceni zrušit všechny říjnové a v původní podobě i listopadové přednášky Café Nobel.

26.11.2020

Ve světě skutečné science fiction

Čtou a píšou vědci science fiction? Jak se vyvíjel vztah vědy a vědecko-fantastické literatury? Nakolik se spisovatelé inspirují skutečnou vědou a jak (ne)úspěšně ji zobrazují? Bioložka, popularizátorka vědy, spisovatelka a editorka science fiction Julie NovákováPřírodovědecké fakulty UK v Praze představí ve čtvrtek 26. listopadu (mimořádně on-line) společnou historii sci-fi a vědy, možné přínosy sci-fi pro vědu, vlastní vědeckou inspiraci pro sci-fi příběhy i projekty představující vědu fantastickým pohledem science fiction.

09.01. 2020

Prvky, seřaďte se!

Již od počátku vědeckého bádání v antickém Řecku, asi od 6. století př. n. l., vidíme snahu zodpovědět otázku – z čeho je stvořen svět kolem nás? Celé generace filozofů, alchymistů, chimiků, chemiků a fyziků se krok za krokem pokoušely odhalit základní stavební kameny přírody. Jak vám ve čtvrtek 9. ledna v ústecké kavárně Bárka prozradí fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, ne vždy byly tyto snahy korunovány úspěchem. I slepé cesty však v novověku přispěly ke klíčovému objevu – chemické prvky vykazují periodické vlastnosti.

Jak k tomuto objevu došlo – a víte, že pomohl vědcům nalézt i další, dosud neznámé prvky, a také poznávat jejich vlastnosti? Jak je to vůbec možné? Uslyšíte i řadu zajímavostí a historek bezprostředně spjatých s periodickou tabulkou prvků, která v roce 2019 oslavila své 150. narozeniny. Povídání Stanislava Daniše v ústeckém Bárka kafe začne v obvyklých 18 hodin.

Ilustrační foto v abstraktu: Chemikálie v lahvičkách. Autor: Joe Sullivan, licence CC BY 2.0, via Wikimedia Commons.

Ilustrační foto v článku: vubp, Pixabay.com, Simplified Pixabay License.