19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Již od počátku vědeckého bádání v antickém Řecku, asi od 6. století př. n. l., vidíme snahu zodpovědět otázku – z čeho je stvořen svět kolem nás? Celé generace filozofů, alchymistů, chimiků, chemiků a fyziků se krok za krokem pokoušely odhalit základní stavební kameny přírody. Jak vám ve čtvrtek 9. ledna v ústecké kavárně Bárka prozradí fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, ne vždy byly tyto snahy korunovány úspěchem. I slepé cesty však v novověku přispěly ke klíčovému objevu – chemické prvky vykazují periodické vlastnosti.
Jak k tomuto objevu došlo – a víte, že pomohl vědcům nalézt i další, dosud neznámé prvky, a také poznávat jejich vlastnosti? Jak je to vůbec možné? Uslyšíte i řadu zajímavostí a historek bezprostředně spjatých s periodickou tabulkou prvků, která v roce 2019 oslavila své 150. narozeniny. Povídání Stanislava Daniše v ústeckém Bárka kafe začne v obvyklých 18 hodin.
Ilustrační foto v abstraktu: Chemikálie v lahvičkách. Autor: Joe Sullivan, licence CC BY 2.0, via Wikimedia Commons.
Ilustrační foto v článku: vubp, Pixabay.com, Simplified Pixabay License.
© 2012 UJEP |