Ústí nad Labem

18. února

23.01.2020

ExoMars. Evropsko-ruské dobrodružství na rudé planetě

Projekt ExoMars prošel mnoha kotrmelci, než se v roce 2016 dočkal realizace své první poloviny. Sondu Trace Gas Orbiter (TGO) a přistávací modul Schiaparelli vynesla v březnu 2016 do vesmíru raketa Proton-M z kosmodromu Bajkonur. Jaké úkoly má sonda TGO, proč skončil pokus o přistání experimentálního landeru Schiaparelli havárií – a co se v rámci mise ExoMars chystá na letošní rok? Na tyto otázky odpoví ve čtvrtek 23. ledna ve své přednášce v děčínské kavárně Coffee&Books odborník na kosmonautiku Dušan Majer, mj. šéfredaktor zpravodajského portálu Kosmonautix.cz.

16.01.2020

Pro les nevidíme stromy. Paleofaunistika měkkýšů odhaluje krajinné detaily

O vývoji krajiny střední Evropy po konci doby ledové toho v obecných rysech víme poměrně hodně. Nastal čas podívat se na výjimky z obecností, na místa ve zmizelé krajině, kde bylo něco „jinak“. Jak prozradí malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty pražské Univerzity Karlovy ve čtvrtek 16. ledna na teplické hvězdárně, šnečí ulity zachované v různých typech sedimentů nám takové detailní pohledy umožňují.

09.01. 2020

Prvky, seřaďte se!

Již od počátku vědeckého bádání v antickém Řecku, asi od 6. století př. n. l., vidíme snahu zodpovědět otázku – z čeho je stvořen svět kolem nás? Celé generace filozofů, alchymistů, chimiků, chemiků a fyziků se krok za krokem pokoušely odhalit základní stavební kameny přírody. Jak vám ve čtvrtek 9. ledna v ústecké kavárně Bárka prozradí fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, ne vždy byly tyto snahy korunovány úspěchem. I slepé cesty však v novověku přispěly ke klíčovému objevu – chemické prvky vykazují periodické vlastnosti.

Jak k tomuto objevu došlo – a víte, že pomohl vědcům nalézt i další, dosud neznámé prvky, a také poznávat jejich vlastnosti? Jak je to vůbec možné? Uslyšíte i řadu zajímavostí a historek bezprostředně spjatých s periodickou tabulkou prvků, která v roce 2019 oslavila své 150. narozeniny. Povídání Stanislava Daniše v ústeckém Bárka kafe začne v obvyklých 18 hodin.

Ilustrační foto v abstraktu: Chemikálie v lahvičkách. Autor: Joe Sullivan, licence CC BY 2.0, via Wikimedia Commons.

Ilustrační foto v článku: vubp, Pixabay.com, Simplified Pixabay License.