Tisá

25. dubna

 

 
Aktuality

25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.


18.04.2024

Šelma z Valče a jiné významné paleontologické objevy

Paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt představí ve čtvrtek 18. dubna návštěvníkům teplické hvězdárny vzácný objev nejstarší kočkotvárné šelmy v Evropě, která dostala jméno Fejfarictis valecensis. Dozvíte se také, jak před 34 miliony lety migrovala do Evropy fauna z Asie a jak tehdy v severních Čechách vypadala krajina. Zmíněny budou i některé další novější paleontologické objevy z našeho území.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

16.01. 2020

Pro les nevidíme stromy. Paleofaunistika měkkýšů odhaluje krajinné detaily

O vývoji krajiny střední Evropy po konci doby ledové toho v obecných rysech víme poměrně hodně. Nastal čas podívat se na výjimky z obecností, na místa ve zmizelé krajině, kde bylo něco „jinak“. Jak prozradí malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty pražské Univerzity Karlovy ve čtvrtek 16. ledna na teplické hvězdárně, šnečí ulity zachované v různých typech sedimentů nám takové detailní pohledy umožňují.

Schránky měkkýšů, ať už fosilní nebo subfosilní (takové, u nichž zatím nedošlo k nahrazení organické složky anorganickou – tedy ke zkamenění), je možné určit do druhu a přímo radiokarbonově datovat. Díky znalostem, které vědci mají o vztahu mezi rozmanitostí přírodního prostředí a výskytem šnečích druhů, mohou tímto způsobem získat přímou, v čase ukotvenou informaci o dávné krajině, včetně různých zajímavých detailů. Schránky se vyskytují přímo tam, kde měkkýši kdysi skutečně žili; může se však jednat o velice malé území, doslova zákoutí zmizelého světa.

Přednáška malakoložky Lucie Juřičkové o dávno mrtvých šnecích, výzkum jejichž schránek pomáhá odkrýt podobu ztracené krajiny, začne na teplické hvězdárně v obvyklých 18 hodin.

 

Ilustrační foto v abstraktu: dimitrisvetsikas1969, Pixabay.com, Simplified Pixabay License

Ilustrační foto v článku: Subfosilní schránky druhu Cerithium alucastrum z řeckého ostrova Kos. Kredit: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP