Teplice

15. května

 

 
Aktuality

15.05.2025

Stopy geomagnetické historie v železitých konkrecích

Železité konkrece v pískovcích představují jedinečný geologický fenomén. Geologové a geofyzici Mgr. Lucie Smrčinová a doc. RNDr. Günther Kletetschka, Ph.D. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vám prozradí, že tyto útvary nejenže dokumentují dlouhodobé změny chemických podmínek v podzemních vodách, ale mohou uchovávat záznamy paleomagnetických změn, včetně změn geomagnetického pole. Víc se dozvíte ve čtvrtek 15. května na teplické hvězdárně.


06.05.2025

BEZ KOFEINU: Cesta do pravěku – zrakem, sluchem i hmatem

KAPACITA SÁLU JE NAPLNĚNA A DALŠÍ REZERVACE SE NEPŘIJÍMAJÍ! DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ!

O práci paleontologa má řada lidí zkreslené představy. To samé platí o tom, jak a kde se hledají zkameněliny a jak se vykopávají. Štěpán Pícha, kurátor sbírek a průvodce z muzea Dinosauria, ukáže zájemcům především z řad dětí a mládeže, jak to doopravdy je – realita je mnohem zajímavější! Během jeho přednášky v ústeckém muzeu uvidíte v úterý 6. května dokonce opravdové fosilie, které si budete moci prohlédnou a osahat.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

16.01. 2020

Pro les nevidíme stromy. Paleofaunistika měkkýšů odhaluje krajinné detaily

O vývoji krajiny střední Evropy po konci doby ledové toho v obecných rysech víme poměrně hodně. Nastal čas podívat se na výjimky z obecností, na místa ve zmizelé krajině, kde bylo něco „jinak“. Jak prozradí malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty pražské Univerzity Karlovy ve čtvrtek 16. ledna na teplické hvězdárně, šnečí ulity zachované v různých typech sedimentů nám takové detailní pohledy umožňují.

Schránky měkkýšů, ať už fosilní nebo subfosilní (takové, u nichž zatím nedošlo k nahrazení organické složky anorganickou – tedy ke zkamenění), je možné určit do druhu a přímo radiokarbonově datovat. Díky znalostem, které vědci mají o vztahu mezi rozmanitostí přírodního prostředí a výskytem šnečích druhů, mohou tímto způsobem získat přímou, v čase ukotvenou informaci o dávné krajině, včetně různých zajímavých detailů. Schránky se vyskytují přímo tam, kde měkkýši kdysi skutečně žili; může se však jednat o velice malé území, doslova zákoutí zmizelého světa.

Přednáška malakoložky Lucie Juřičkové o dávno mrtvých šnecích, výzkum jejichž schránek pomáhá odkrýt podobu ztracené krajiny, začne na teplické hvězdárně v obvyklých 18 hodin.

 

Ilustrační foto v abstraktu: dimitrisvetsikas1969, Pixabay.com, Simplified Pixabay License

Ilustrační foto v článku: Subfosilní schránky druhu Cerithium alucastrum z řeckého ostrova Kos. Kredit: H. Zell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons


  © 2012 UJEP