23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Desková tektonika na určitých místech na Zemi, zpravidla na rozhraních litosférických desek, vytváří různými způsoby předpoklady pro tvorbu magmatu a jeho výstup na zemský povrch. Charakter procesů probíhajících na rozhraních litosférických desek je určující jak pro množství vznikajícího magmatu, tak pro jeho chemické složení a fyzikální vlastnosti, zejména viskozitu. To vše pak zásadně ovlivňuje případné dopady sopečné činnosti na lidské společenství.
Tvorba magmatu a jeho postupný výstup k zemskému povrchu zpravidla vedou ke vzniku slabých zemětřesení, k pomalým pohybům zemského povrchu a ke změnám chemismu plynů, prostupujících zemskou kůrou. Nepřetržité monitorování těchto doprovodných procesů – pozemní a satelitní – umožňuje projevy sopečné činnosti sledovat a často také předvídat. Z konkrétních sopečných erupcí se přednáška zaměří na erupce islandských sopek v letech 2010 a 2014 a na loňské erupce vulkánů Kilauea na Havaji a Krakatau v Indonésii.
Přednáška seismologa Aleše Špičáka začne v kavárně Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 18 hodin.
Foto v hlavičce: Tuhnoucí lávový proud z havajské sopky Kilauea
Foto v článku: Bouřící islandská sopka Bárðarbunga
Zdroj: Pixabay.com