Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

12.09. 2019

Příčiny sopečných erupcí a pokroky při jejich sledování


Sopečná činnost na Zemi je ve svých projevech velmi pestrá, a to díky deskové tektonice. Proč tomu tak je a co všechno se pod zemí děje, vám přiblíží seismolog RNDr. Aleš Špičák, CSc.Geofyzikálního ústavu AC ČR v Praze. Ve čtvrtek 12. září bude v ústecké kavárně Bárka hovořit také o slabých zemětřeseních, která se sopečnou činností souvisí, o monitorování této činnosti a snaze vědců o včasné předvídání budoucích událostí.

Desková tektonika na určitých místech na Zemi, zpravidla na rozhraních litosférických desek, vytváří různými způsoby předpoklady pro tvorbu magmatu a jeho výstup na zemský povrch. Charakter procesů probíhajících na rozhraních litosférických desek je určující jak pro množství vznikajícího magmatu, tak pro jeho chemické složení a fyzikální vlastnosti, zejména viskozitu. To vše pak zásadně ovlivňuje případné dopady sopečné činnosti na lidské společenství.

Tvorba magmatu a jeho postupný výstup k zemskému povrchu zpravidla vedou ke vzniku slabých zemětřesení, k pomalým pohybům zemského povrchu a ke změnám chemismu plynů, prostupujících zemskou kůrou. Nepřetržité monitorování těchto doprovodných procesů – pozemní a satelitní – umožňuje projevy sopečné činnosti sledovat a často také předvídat. Z konkrétních sopečných erupcí se přednáška zaměří na erupce islandských sopek v letech 2010 a 2014 a na loňské erupce vulkánů Kilauea na Havaji a Krakatau v Indonésii.

Přednáška seismologa Aleše Špičáka začne v kavárně Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto v hlavičce: Tuhnoucí lávový proud z havajské sopky Kilauea

Foto v článku: Bouřící islandská sopka Bárðarbunga

Zdroj: Pixabay.com

  © 2012 UJEP