Děčín

26. září

26.09.2019

Mayské náboženství

Kdo byli Mayové, čemu věřili, jaké bohy uctívali a jaké rituály pro ně byly důležité? O tom bude ve čtvrtek 26. září v děčínské kavárně Coffee&Books povídat religionistka Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

19.09.2019

Ve stínu černé díry … a jak se fotografuje?

Když se celá Země stane jedním velkým radioteleskopem, je možné pořídit nevídané snímky. Na jednom z nich se podařilo zobrazit obří černou díru v centru galaxie M87 s neuvěřitelným rozlišením 40 miliontin obloukové vteřiny. Takový snímek umožnil spatřit vnitřní část akrečního disku a stín vrhaný černou dírou. Ve čtvrtek 19. září o tom bude na teplické hvězdárně povídat astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

12.09. 2019

Příčiny sopečných erupcí a pokroky při jejich sledování

Sopečná činnost na Zemi je ve svých projevech velmi pestrá, a to díky deskové tektonice. Proč tomu tak je a co všechno se pod zemí děje, vám přiblíží seismolog RNDr. Aleš Špičák, CSc.Geofyzikálního ústavu AC ČR v Praze. Ve čtvrtek 12. září bude v ústecké kavárně Bárka hovořit také o slabých zemětřeseních, která se sopečnou činností souvisí, o monitorování této činnosti a snaze vědců o včasné předvídání budoucích událostí.

Desková tektonika na určitých místech na Zemi, zpravidla na rozhraních litosférických desek, vytváří různými způsoby předpoklady pro tvorbu magmatu a jeho výstup na zemský povrch. Charakter procesů probíhajících na rozhraních litosférických desek je určující jak pro množství vznikajícího magmatu, tak pro jeho chemické složení a fyzikální vlastnosti, zejména viskozitu. To vše pak zásadně ovlivňuje případné dopady sopečné činnosti na lidské společenství.

Tvorba magmatu a jeho postupný výstup k zemskému povrchu zpravidla vedou ke vzniku slabých zemětřesení, k pomalým pohybům zemského povrchu a ke změnám chemismu plynů, prostupujících zemskou kůrou. Nepřetržité monitorování těchto doprovodných procesů – pozemní a satelitní – umožňuje projevy sopečné činnosti sledovat a často také předvídat. Z konkrétních sopečných erupcí se přednáška zaměří na erupce islandských sopek v letech 2010 a 2014 a na loňské erupce vulkánů Kilauea na Havaji a Krakatau v Indonésii.

Přednáška seismologa Aleše Špičáka začne v kavárně Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 18 hodin.

Foto v hlavičce: Tuhnoucí lávový proud z havajské sopky Kilauea

Foto v článku: Bouřící islandská sopka Bárðarbunga