Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

12.09. 2019

Příčiny sopečných erupcí a pokroky při jejich sledování


Sopečná činnost na Zemi je ve svých projevech velmi pestrá, a to díky deskové tektonice. Proč tomu tak je a co všechno se pod zemí děje, vám přiblíží seismolog RNDr. Aleš Špičák, CSc.Geofyzikálního ústavu AC ČR v Praze. Ve čtvrtek 12. září bude v ústecké kavárně Bárka hovořit také o slabých zemětřeseních, která se sopečnou činností souvisí, o monitorování této činnosti a snaze vědců o včasné předvídání budoucích událostí.

Desková tektonika na určitých místech na Zemi, zpravidla na rozhraních litosférických desek, vytváří různými způsoby předpoklady pro tvorbu magmatu a jeho výstup na zemský povrch. Charakter procesů probíhajících na rozhraních litosférických desek je určující jak pro množství vznikajícího magmatu, tak pro jeho chemické složení a fyzikální vlastnosti, zejména viskozitu. To vše pak zásadně ovlivňuje případné dopady sopečné činnosti na lidské společenství.

Tvorba magmatu a jeho postupný výstup k zemskému povrchu zpravidla vedou ke vzniku slabých zemětřesení, k pomalým pohybům zemského povrchu a ke změnám chemismu plynů, prostupujících zemskou kůrou. Nepřetržité monitorování těchto doprovodných procesů – pozemní a satelitní – umožňuje projevy sopečné činnosti sledovat a často také předvídat. Z konkrétních sopečných erupcí se přednáška zaměří na erupce islandských sopek v letech 2010 a 2014 a na loňské erupce vulkánů Kilauea na Havaji a Krakatau v Indonésii.

Přednáška seismologa Aleše Špičáka začne v kavárně Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto v hlavičce: Tuhnoucí lávový proud z havajské sopky Kilauea

Foto v článku: Bouřící islandská sopka Bárðarbunga

Zdroj: Pixabay.com

  © 2012 UJEP