16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

12.05. 2016

Podzemní voda v Čechách: Zásoby a perspektivy

Doslova před pár měsíci skončila práce na projektu Rebilance zásob podzemních vod v České republice, financovaném z Operačního programu Životní prostředí. Díky tomu mají vědci k dispozici mj. aktuální informace o zásobách podzemní vody v jednotlivých regionech naší vlasti, se kterými vás ve čtvrtek 12. května v rámci Café Nobel přijede do ústeckého Fokus kafe seznámit vedoucí projektu RNDr. Petr Mixa, náměstek pro geologii České geologické služby.

Hlavním cílem projektu Rebilance zásob podzemních vod bylo přehodnotit přírodní zdroje podzemních vod s použitím moderních technologií v 56 vybraných hydrogeologických rajonech. Ty sice představují jen asi 30% rozlohy České republiky, zároveň se však na nich nachází přibližně 85% všech našich zásob podzemních vod. Odborníci aktualizovali geologické mapy těchto rajonů, provedli řadu petrografických a geochemických analýz, geofyzikálních měření, realizovali přes 200 geologických a hydrogeologických vrtů a spustili hydrologický monitoring. Pozornost pochopitelně věnovali i samotné podzemní vodě – prováděli chemické a izotopové rozbory a zjišťovali její stáří. Pro všechny rajony pak vytvořili nové hydraulické modely, které jsou klíčové nejen pro rebilancování podzemních vod dnes, ale také v budoucnu. A pochopitelně spočítali, jak na tom jednotlivé rajony, co se podzemní vody týče, skutečně jsou.

Jak geolog Petr Mixa nedávno řekl v magazínu Planetárium Českého rozhlasu Sever, projekt ukázal, že Česká republika je na tom se zásobami podzemní vody poměrně dobře: „Ačkoliv se v rámci České republiky vyskytují oblasti, kde je vody nedostatek, jinde je jí zase nadbytek. Cílem našeho projektu bylo zjistit kapacity těchto zásob a jejich využitelnost v dobách měnícího se klimatu.“

Naši vlast tvoří kotlina, obklopená horami, kde jsou vyšší srážky. Voda z nich, zjednodušeně řečeno, stéká do nížin, vyplněných sedimenty křídového moře, kde se shromažďuje. Hodně podzemní vody je na severozápadě Čech. S nedostatkem se potýkají na Hradecku a Pardubicku, velký pokles byl poslední dobou zaznamenán i v Třeboňské pánvi či na jižní Moravě.

Podzemní rezervoáry jsou strategickým zdrojem kvalitní vody pro běžnou spotřebu, průmysl i zemědělství. Je proto třeba s vodou dobře hospodařit, hlídat, zda jí příliš neubývá, udržet čerpání vody na rozumné úrovni, rezervoáry chránit a postarat se, aby nevysychaly. Chcete-li se dozvědět víc, přijďte 12. května do kavárny Fokus kafe v Ústí nad Labem. Přednáška, věnovaná podzemní vodě v Čechách, začne v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto: Pohled na Krušné hory, které zásobují srážkovou vodou zásobárny podzemních vod v severozápadních Čechách. Kredit: Lysippos, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.