16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

12.05. 2016

Podzemní voda v Čechách: Zásoby a perspektivy

Doslova před pár měsíci skončila práce na projektu Rebilance zásob podzemních vod v České republice, financovaném z Operačního programu Životní prostředí. Díky tomu mají vědci k dispozici mj. aktuální informace o zásobách podzemní vody v jednotlivých regionech naší vlasti, se kterými vás ve čtvrtek 12. května v rámci Café Nobel přijede do ústeckého Fokus kafe seznámit vedoucí projektu RNDr. Petr Mixa, náměstek pro geologii České geologické služby.

Hlavním cílem projektu Rebilance zásob podzemních vod bylo přehodnotit přírodní zdroje podzemních vod s použitím moderních technologií v 56 vybraných hydrogeologických rajonech. Ty sice představují jen asi 30% rozlohy České republiky, zároveň se však na nich nachází přibližně 85% všech našich zásob podzemních vod. Odborníci aktualizovali geologické mapy těchto rajonů, provedli řadu petrografických a geochemických analýz, geofyzikálních měření, realizovali přes 200 geologických a hydrogeologických vrtů a spustili hydrologický monitoring. Pozornost pochopitelně věnovali i samotné podzemní vodě – prováděli chemické a izotopové rozbory a zjišťovali její stáří. Pro všechny rajony pak vytvořili nové hydraulické modely, které jsou klíčové nejen pro rebilancování podzemních vod dnes, ale také v budoucnu. A pochopitelně spočítali, jak na tom jednotlivé rajony, co se podzemní vody týče, skutečně jsou.

Jak geolog Petr Mixa nedávno řekl v magazínu Planetárium Českého rozhlasu Sever, projekt ukázal, že Česká republika je na tom se zásobami podzemní vody poměrně dobře: „Ačkoliv se v rámci České republiky vyskytují oblasti, kde je vody nedostatek, jinde je jí zase nadbytek. Cílem našeho projektu bylo zjistit kapacity těchto zásob a jejich využitelnost v dobách měnícího se klimatu.“

Naši vlast tvoří kotlina, obklopená horami, kde jsou vyšší srážky. Voda z nich, zjednodušeně řečeno, stéká do nížin, vyplněných sedimenty křídového moře, kde se shromažďuje. Hodně podzemní vody je na severozápadě Čech. S nedostatkem se potýkají na Hradecku a Pardubicku, velký pokles byl poslední dobou zaznamenán i v Třeboňské pánvi či na jižní Moravě.

Podzemní rezervoáry jsou strategickým zdrojem kvalitní vody pro běžnou spotřebu, průmysl i zemědělství. Je proto třeba s vodou dobře hospodařit, hlídat, zda jí příliš neubývá, udržet čerpání vody na rozumné úrovni, rezervoáry chránit a postarat se, aby nevysychaly. Chcete-li se dozvědět víc, přijďte 12. května do kavárny Fokus kafe v Ústí nad Labem. Přednáška, věnovaná podzemní vodě v Čechách, začne v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto: Pohled na Krušné hory, které zásobují srážkovou vodou zásobárny podzemních vod v severozápadních Čechách. Kredit: Lysippos, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.