03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
O využití energie páry se pokoušel už antický matematik a vynálezce Hérón Alexandrijský v 1. století našeho letopočtu. Skutečně funkční parní stroj byl však vynalezen až v 18. století. Radko Kynčl z Národního technického muzea v Praze seznámí v úterý 9. února v ústeckém Fokus kafe především dětské návštěvníky s technickým vývojem parního stroje a jeho využitím v průmyslu a dopravě. A nejen to...
Dozvíte se také, jak to bylo s parními stroji v Čechách. Povídat si budeme i o tom, že parní stroje ani přes svou malou účinnost stále ještě tak docela nepatří do starého železa. Jejich současnost představují lopatkové parní motory.
Povídání Radka Kynčla začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.
Foto: Parní stroje Breitfeld, Daněk, Praha, 1903. Dodnes jsou předváděny v provozu v muzeu ve Staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči. Kredit: archiv Radka Kynčla.
![]() |
© 2012 UJEP |