Příchovice

24. srpna

24.08.2018

Udělat správnou věc aneb Co dělá naše jednání dobrým?

Co dělá naše jednání dobrým?

Jak dělat jen „správné věci“, tedy skutečně morálně dobré činy?

Přednáška pedagoga, komeniologa a evangelického faráře Jana Hábla

Křižovatka Příchovice, pátek 24. srpna od 10:30 hodin

Pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v rámci cyklu Café Nobel

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

09.02. 2016

Puf, puf… Parní stroj včera i dnes

O využití energie páry se pokoušel už antický matematik a vynálezce Hérón Alexandrijský v 1. století našeho letopočtu. Skutečně funkční parní stroj byl však vynalezen až v 18. století. Radko Kynčl z Národního technického muzea v Praze seznámí v úterý 9. února v ústeckém Fokus kafe především dětské návštěvníky s technickým vývojem parního stroje a jeho využitím v průmyslu a dopravě. A nejen to...

Dozvíte se také, jak to bylo s parními stroji v Čechách. Povídat si budeme i o tom, že parní stroje ani přes svou malou účinnost stále ještě tak docela nepatří do starého železa. Jejich současnost představují lopatkové parní motory.

Povídání Radka Kynčla začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Foto: Parní stroje Breitfeld, Daněk, Praha, 1903. Dodnes jsou předváděny v provozu v muzeu ve Staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči. Kredit: archiv Radka Kynčla.