21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

09.02. 2016

Puf, puf… Parní stroj včera i dnes

O využití energie páry se pokoušel už antický matematik a vynálezce Hérón Alexandrijský v 1. století našeho letopočtu. Skutečně funkční parní stroj byl však vynalezen až v 18. století. Radko Kynčl z Národního technického muzea v Praze seznámí v úterý 9. února v ústeckém Fokus kafe především dětské návštěvníky s technickým vývojem parního stroje a jeho využitím v průmyslu a dopravě. A nejen to...

Dozvíte se také, jak to bylo s parními stroji v Čechách. Povídat si budeme i o tom, že parní stroje ani přes svou malou účinnost stále ještě tak docela nepatří do starého železa. Jejich současnost představují lopatkové parní motory.

Povídání Radka Kynčla začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Foto: Parní stroje Breitfeld, Daněk, Praha, 1903. Dodnes jsou předváděny v provozu v muzeu ve Staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči. Kredit: archiv Radka Kynčla.