Děčín

23. května

Člověk a pískovec

V děčínské kavárně Coffee&Book tentokrát představíme publikaci, která se dotýká fenoménu pískovcové krajiny České křídové tabule z pohledu historika. PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vás ve čtvrtek 23. května seznámí s obecnou teorií historické práce s archeologizovanými terénními prameny, kterou ilustruje třemi případovými studiemi z autorských výzkumů tradiční venkovské kultury novověku.

Historie navigace podle hvězd

Jak se Féničané, Arabové a Vikingové dokázali plavit bez kompasu? Jak se Kolumbus dokázal vrátit z Ameriky bez využití navigace podle hvězd? Co mají zeměpisná délka a šířka společného s délkovým a šířkovým rozměrem – a jak ovlivnilo hledání zeměpisné délky pokrok vědy a techniky v 18. století? Tyto, i mnohé další otázky zodpoví ve čtvrtek 16. května během své přednášky v rámci cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

09.02. 2016

Puf, puf… Parní stroj včera i dnes

O využití energie páry se pokoušel už antický matematik a vynálezce Hérón Alexandrijský v 1. století našeho letopočtu. Skutečně funkční parní stroj byl však vynalezen až v 18. století. Radko Kynčl z Národního technického muzea v Praze seznámí v úterý 9. února v ústeckém Fokus kafe především dětské návštěvníky s technickým vývojem parního stroje a jeho využitím v průmyslu a dopravě. A nejen to...

Dozvíte se také, jak to bylo s parními stroji v Čechách. Povídat si budeme i o tom, že parní stroje ani přes svou malou účinnost stále ještě tak docela nepatří do starého železa. Jejich současnost představují lopatkové parní motory.

Povídání Radka Kynčla začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Foto: Parní stroje Breitfeld, Daněk, Praha, 1903. Dodnes jsou předváděny v provozu v muzeu ve Staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči. Kredit: archiv Radka Kynčla.