21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Dnes už neplatí dlouho tradovaná představa, že se naši přímí předkové nijak nemísili s archaickými homininy, dnes již vyhynulými příbuznými člověka, jakými byli třeba v Evropě neandertálci. Vděčíme za to úsilí Svanteho Pääba, jednoho ze zakladatelů paleogenetiky a laureáta loňské Nobelovy ceny. O jeho práci a objevech bude ve čtvrtek 19. října na hvězdárně v Teplicích povídat antropolog prof. Mgr. Viktor Černý, Dr. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.
Přestože se v genomu současných lidských populací různé varianty archaických homininů objevují už jen vzácně, mají dopad na naše zdraví, popřípadě na to, jak se náš organismus dokáže vyrovnávat s vnějšími vlivy. Pääbo rovněž poukázal na význam genového toku, resp. na výhody mísení různých lidských populací.
Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz!
Přednáška Viktora Černého na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Foto v abstraktu: Neandertálec. Zdroj: Pixabay.com
Foto v článku: Rekonstrukce neandertálského lovce. Gallo-Romeins Museum Tongeren, Dánsko. Kredit: Benoit Brummer, licence CC BY 4.0, via Wikimedia Commons.