27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Dnes už neplatí dlouho tradovaná představa, že se naši přímí předkové nijak nemísili s archaickými homininy, dnes již vyhynulými příbuznými člověka, jakými byli třeba v Evropě neandertálci. Vděčíme za to úsilí Svanteho Pääba, jednoho ze zakladatelů paleogenetiky a laureáta loňské Nobelovy ceny. O jeho práci a objevech bude ve čtvrtek 19. října na hvězdárně v Teplicích povídat antropolog prof. Mgr. Viktor Černý, Dr. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.
Přestože se v genomu současných lidských populací různé varianty archaických homininů objevují už jen vzácně, mají dopad na naše zdraví, popřípadě na to, jak se náš organismus dokáže vyrovnávat s vnějšími vlivy. Pääbo rovněž poukázal na význam genového toku, resp. na výhody mísení různých lidských populací.
Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz!
Přednáška Viktora Černého na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Foto v abstraktu: Neandertálec. Zdroj: Pixabay.com
Foto v článku: Rekonstrukce neandertálského lovce. Gallo-Romeins Museum Tongeren, Dánsko. Kredit: Benoit Brummer, licence CC BY 4.0, via Wikimedia Commons.