19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Dnes už neplatí dlouho tradovaná představa, že se naši přímí předkové nijak nemísili s archaickými homininy, dnes již vyhynulými příbuznými člověka, jakými byli třeba v Evropě neandertálci. Vděčíme za to úsilí Svanteho Pääba, jednoho ze zakladatelů paleogenetiky a laureáta loňské Nobelovy ceny. O jeho práci a objevech bude ve čtvrtek 19. října na hvězdárně v Teplicích povídat antropolog prof. Mgr. Viktor Černý, Dr. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.
Přestože se v genomu současných lidských populací různé varianty archaických homininů objevují už jen vzácně, mají dopad na naše zdraví, popřípadě na to, jak se náš organismus dokáže vyrovnávat s vnějšími vlivy. Pääbo rovněž poukázal na význam genového toku, resp. na výhody mísení různých lidských populací.
Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz!
Přednáška Viktora Černého na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Foto v abstraktu: Neandertálec. Zdroj: Pixabay.com
Foto v článku: Rekonstrukce neandertálského lovce. Gallo-Romeins Museum Tongeren, Dánsko. Kredit: Benoit Brummer, licence CC BY 4.0, via Wikimedia Commons.