Ústí nad Labem

11. července

 

 
Aktuality

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.


06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

19.10. 2023

Paleogenetika: Archaické a moderní populace pohledem Svanteho Pääba

 

Dnes už neplatí dlouho tradovaná představa, že se naši přímí předkové nijak nemísili s archaickými homininy, dnes již vyhynulými příbuznými člověka, jakými byli třeba v Evropě neandertálci. Vděčíme za to úsilí Svanteho Pääba, jednoho ze zakladatelů paleogenetiky a laureáta loňské Nobelovy ceny. O jeho práci a objevech bude ve čtvrtek 19. října na hvězdárně v Teplicích povídat antropolog prof. Mgr. Viktor Černý, Dr.Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.

Přestože se v genomu současných lidských populací různé varianty archaických homininů objevují už jen vzácně, mají dopad na naše zdraví, popřípadě na to, jak se náš organismus dokáže vyrovnávat s vnějšími vlivy. Pääbo rovněž poukázal na význam genového toku, resp. na výhody mísení různých lidských populací.

Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz!

Přednáška Viktora Černého na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto v abstraktu: Neandertálec. Zdroj: Pixabay.com

Foto v článku: Rekonstrukce neandertálského lovce. Gallo-Romeins Museum Tongeren, Dánsko. Kredit: Benoit Brummer, licence CC BY 4.0, via Wikimedia Commons.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP