21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

09.01. 2018

Obři a trpaslíci aneb putování Sluneční soustavou

Přijďte se podívat, co je v našem vesmírném okolí nového... Biolog a popularizátor vědy RNDr. Tomáš Petrásek, PhD., vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví, vás zve k návštěvě planet i měsíců, komet a asteroidů. V úterý 9. ledna v ústecké kavárně Fokus kafe, v rámci dětského Café Nobel Bez kofeinu.

Tomáš Petrásek vás během svého povídání seznámí s nejnovějšími snímky kosmických sond a mnoha dalšími zajímavostmi. Mimo jiné se dozvíte, kolik máme ve Sluneční soustavě planet. Proč jsou některé z nich trpasličí? A můžeme v budoucnu objevit ještě další?

Café Nobel Bez kofeinu začne v obvyklém čase, tedy v 16:30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto v článku: Trpasličí planeta Pluto. Zdroj: Pixabay.com, licence Public domain.

Foto v hlavičce: Planeta Saturn. Zdroj: JPL/NASA, licence Public domain.