Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

09.01. 2018

Obři a trpaslíci aneb putování Sluneční soustavou

Přijďte se podívat, co je v našem vesmírném okolí nového... Biolog a popularizátor vědy RNDr. Tomáš Petrásek, PhD., vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví, vás zve k návštěvě planet i měsíců, komet a asteroidů. V úterý 9. ledna v ústecké kavárně Fokus kafe, v rámci dětského Café Nobel Bez kofeinu.

Tomáš Petrásek vás během svého povídání seznámí s nejnovějšími snímky kosmických sond a mnoha dalšími zajímavostmi. Mimo jiné se dozvíte, kolik máme ve Sluneční soustavě planet. Proč jsou některé z nich trpasličí? A můžeme v budoucnu objevit ještě další?

 

Café Nobel Bez kofeinu začne v obvyklém čase, tedy v 16:30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

 

 Foto v článku: Trpasličí planeta Pluto. Zdroj: Pixabay.com, licence Public domain.

 Foto v hlavičce: Planeta Saturn. Zdroj: JPL/NASA, licence Public domain.



  © 2012 UJEP