19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

20.04. 2017

Lovy skvostů temné oblohy

Hvězdná obloha nabízí i při letmém pohledu řadu skvostů. Není to jen Mléčná dráha, kterou si dnes v plné kráse mnozí ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. Co je fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat za hvězdami na Kanárské ostrovy, do Chile nebo Tichomoří? I to se dozvíte na přednášce astrofotografa a popularizátora astronomie Petra Horálka, prokládané jeho autentickými fotografiemi – ve čtvrtek 20. dubna, v rámci cyklu Café Nobel, na teplické hvězdárně.

Jak vám Petr Horálek, mj. první český fotoambasador Evropské jižní observatoře v Chile, také prozradí, na nebi se odehrávají i některé úkazy, které nejsou dodnes spolehlivě vysvětleny, protože se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky v místech s tmavou oblohou. Se stále narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A v neposlední řadě, nebo možná hlavně – skutečná tmavá obloha nabízí právě ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu.

Café Nobel s Petrem Horálkem, které začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin, bude v těchto prostorách na nějakou dobu poslední. V květnu bude zahájena velká rekonstrukce hvězdárny. Po dobu jejího trvání se budeme scházet v teplickém planetáriu.

Foto © Petr Horálek