23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Hvězdná obloha nabízí i při letmém pohledu řadu skvostů. Není to jen Mléčná dráha, kterou si dnes v plné kráse mnozí ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. Co je fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat za hvězdami na Kanárské ostrovy, do Chile nebo Tichomoří? I to se dozvíte na přednášce astrofotografa a popularizátora astronomie Petra Horálka, prokládané jeho autentickými fotografiemi – ve čtvrtek 20. dubna, v rámci cyklu Café Nobel, na teplické hvězdárně.
Jak vám Petr Horálek, mj. první český fotoambasador Evropské jižní observatoře v Chile, také prozradí, na nebi se odehrávají i některé úkazy, které nejsou dodnes spolehlivě vysvětleny, protože se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky v místech s tmavou oblohou. Se stále narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A v neposlední řadě, nebo možná hlavně – skutečná tmavá obloha nabízí právě ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu.
Café Nobel s Petrem Horálkem, které začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin, bude v těchto prostorách na nějakou dobu poslední. V květnu bude zahájena velká rekonstrukce hvězdárny. Po dobu jejího trvání se budeme scházet v teplickém planetáriu.
Foto © Petr Horálek
© 2012 UJEP |