21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

20.04. 2017

Lovy skvostů temné oblohy

Hvězdná obloha nabízí i při letmém pohledu řadu skvostů. Není to jen Mléčná dráha, kterou si dnes v plné kráse mnozí ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. Co je fenomén „tmavé oblohy za městem“? Proč cestovat za hvězdami na Kanárské ostrovy, do Chile nebo Tichomoří? I to se dozvíte na přednášce astrofotografa a popularizátora astronomie Petra Horálka, prokládané jeho autentickými fotografiemi – ve čtvrtek 20. dubna, v rámci cyklu Café Nobel, na teplické hvězdárně.

Jak vám Petr Horálek, mj. první český fotoambasador Evropské jižní observatoře v Chile, také prozradí, na nebi se odehrávají i některé úkazy, které nejsou dodnes spolehlivě vysvětleny, protože se je podařilo spatřit až s rozvojem fotografické techniky v místech s tmavou oblohou. Se stále narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A v neposlední řadě, nebo možná hlavně – skutečná tmavá obloha nabízí právě ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu.

Café Nobel s Petrem Horálkem, které začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin, bude v těchto prostorách na nějakou dobu poslední. V květnu bude zahájena velká rekonstrukce hvězdárny. Po dobu jejího trvání se budeme scházet v teplickém planetáriu.

Foto © Petr Horálek