19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
K rozluštění tajemství podivných paprsků přispěla celá řada vědců, například Ernest Rutherford, Pierre Curie, Marie Curie-Sklodowská, Paul Villard, Niels Bohr, George Gamow – a mnoho dalších. Přednáška Stanislava Daniše se na hvězdárně v Teplicích uskuteční v obvyklém čase, tedy od 18 hodin.
Foto v abstraktu ilustrační, v článku portrét Henriho Becquerela.
Zdroj: Fotobanky Needpix a Pixabay.com.
© 2012 UJEP |