23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.
Na několika případech si ukážeme souvislost mezi jasnými meteory a meteority a povíme si, proč je zkoumáme a zda nám meteority mohou být nebezpečné.
Nutná rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Přednáška Jiřího Borovičky v Muzeu města Ústí nad Labem začne v 17 hodin.
Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.
Foto v abstraktu: Pixabay.com
Foto v článku: Jeden z úlomků železného meteoritu ze sibiřské lokality Sichote-Aliň, který se zřítil 12. února roku 1947. Kredit: H. Raab, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0
© 2012 UJEP |