21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.
Na několika případech si ukážeme souvislost mezi jasnými meteory a meteority a povíme si, proč je zkoumáme a zda nám meteority mohou být nebezpečné.
Nutná rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Přednáška Jiřího Borovičky v Muzeu města Ústí nad Labem začne v 17 hodin.
Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.
Foto v abstraktu: Pixabay.com
Foto v článku: Jeden z úlomků železného meteoritu ze sibiřské lokality Sichote-Aliň, který se zřítil 12. února roku 1947. Kredit: H. Raab, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0
© 2012 UJEP |