Ústí nad Labem

2. května

 

 
Aktuality

02.05.2024

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.


25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

13.04. 2023

BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?

 

Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc.Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.

Na několika případech si ukážeme souvislost mezi jasnými meteory a meteority a povíme si, proč je zkoumáme a zda nám meteority mohou být nebezpečné.

Nutná rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

Přednáška Jiřího Borovičky v Muzeu města Ústí nad Labem začne v 17 hodin.

Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny.

 

Foto v abstraktu: Pixabay.com

Foto v článku: Jeden z úlomků železného meteoritu ze sibiřské lokality Sichote-Aliň, který se zřítil 12. února roku 1947. Kredit: H. Raab, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0

 


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP