16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

26.09. 2019

Mayské náboženství

Kdo byli Mayové, čemu věřili, jaké bohy uctívali a jaké rituály pro ně byly důležité? O tom bude ve čtvrtek 26. září v děčínské kavárně Coffee&Books povídat religionistka Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Náboženský svět starých civilizací Mexika se až příliš často redukuje na krvavé lidské oběti, šamanské obřady a nekonečné spekulace o užívání halucinogenů. Jak však vypadá obraz mayského náboženství, který můžeme zrekonstruovat přímo z předkolumbovských nápisů a reliéfů? Přednáška se soustředí na nejvýznamnější božstva, koncept kultu předků, základní rysy kultu a posvátný prostor.

Povídání Zuzany Marie Kostićové v kavárně Coffee&Books začne v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

Foto v abstraktu: Mayský bůh Itzamná.

Foto v článku: Mayský bůh Ixchel na vyobrazení z Drážďanského kodexu

Zdroj snímků: Wikimedia Commons, licence Public domain