Tisá

24. října

 
Aktuality

24.10.2019

Novinky ze Sluneční soustavy

Žijeme v zajímavé době, kdy každým dnem přicházejí nové poznatky a dechberoucí snímky z cizích světů. Pojďme se podívat, co je v našem vesmírném okolí nového. S biologem a popularizátorem vědy RNDr. Tomášem Petráskem, PhD. z Fyziologického ústavu AV ČRNárodního ústavu duševního zdraví navštívíme planety, měsíce, komety i asteroidy – a přitom zůstaneme v útulném prostředí restaurace a kavárny Refugio v Tisé na Ústecku.


17.10.2019

Jak vznikalo hnědé uhlí v Mostecké pánvi aneb Současné močály jihovýchodní části USA

Více jak 150 let sbírání fosilií třetihorního rostlinstva a živočišstva na hnědouhelných dolech v Mostecké pánvi umožnilo provést podrobnou rekonstrukci třetihorního prostředí v severozápadních Čechách. Ve čtvrtek 17. října vám ji na teplické hvězdárně představí geolog Severočeských dolů a.s. Ing. Karel Mach, Ph.D.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

26.09. 2019

Mayské náboženství

 

Kdo byli Mayové, čemu věřili, jaké bohy uctívali a jaké rituály pro ně byly důležité? O tom bude ve čtvrtek 26. září v děčínské kavárně Coffee&Books povídat religionistka Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Náboženský svět starých civilizací Mexika se až příliš často redukuje na krvavé lidské oběti, šamanské obřady a nekonečné spekulace o užívání halucinogenů. Jak však vypadá obraz mayského náboženství, který můžeme zrekonstruovat přímo z předkolumbovských nápisů a reliéfů? Přednáška se soustředí na nejvýznamnější božstva, koncept kultu předků, základní rysy kultu a posvátný prostor.

Povídání Zuzany Marie Kostićové v kavárně Coffee&Books začne v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

Foto v abstraktu: Mayský bůh Itzamná.

Foto v článku: Mayský bůh Ixchel na vyobrazení z Drážďanského kodexu

Zdroj snímků: Wikimedia Commons, licence Public domain
OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP