Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

26.09. 2019

Mayské náboženství

Kdo byli Mayové, čemu věřili, jaké bohy uctívali a jaké rituály pro ně byly důležité? O tom bude ve čtvrtek 26. září v děčínské kavárně Coffee&Books povídat religionistka Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Náboženský svět starých civilizací Mexika se až příliš často redukuje na krvavé lidské oběti, šamanské obřady a nekonečné spekulace o užívání halucinogenů. Jak však vypadá obraz mayského náboženství, který můžeme zrekonstruovat přímo z předkolumbovských nápisů a reliéfů? Přednáška se soustředí na nejvýznamnější božstva, koncept kultu předků, základní rysy kultu a posvátný prostor.

Povídání Zuzany Marie Kostićové v kavárně Coffee&Books začne v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

Foto v abstraktu: Mayský bůh Itzamná.

Foto v článku: Mayský bůh Ixchel na vyobrazení z Drážďanského kodexu

Zdroj snímků: Wikimedia Commons, licence Public domain