Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

26.09. 2019

Mayské náboženství

 

Kdo byli Mayové, čemu věřili, jaké bohy uctívali a jaké rituály pro ně byly důležité? O tom bude ve čtvrtek 26. září v děčínské kavárně Coffee&Books povídat religionistka Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Náboženský svět starých civilizací Mexika se až příliš často redukuje na krvavé lidské oběti, šamanské obřady a nekonečné spekulace o užívání halucinogenů. Jak však vypadá obraz mayského náboženství, který můžeme zrekonstruovat přímo z předkolumbovských nápisů a reliéfů? Přednáška se soustředí na nejvýznamnější božstva, koncept kultu předků, základní rysy kultu a posvátný prostor.

Povídání Zuzany Marie Kostićové v kavárně Coffee&Books začne v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

Foto v abstraktu: Mayský bůh Itzamná.

Foto v článku: Mayský bůh Ixchel na vyobrazení z Drážďanského kodexu

Zdroj snímků: Wikimedia Commons, licence Public domain
  © 2012 UJEP