Tisá

24. října

24.10.2019

Novinky ze Sluneční soustavy

Žijeme v zajímavé době, kdy každým dnem přicházejí nové poznatky a dechberoucí snímky z cizích světů. Pojďme se podívat, co je v našem vesmírném okolí nového. S biologem a popularizátorem vědy RNDr. Tomášem Petráskem, PhD. z Fyziologického ústavu AV ČRNárodního ústavu duševního zdraví navštívíme planety, měsíce, komety i asteroidy – a přitom zůstaneme v útulném prostředí restaurace a kavárny Refugio v Tisé na Ústecku.

17.10.2019

Jak vznikalo hnědé uhlí v Mostecké pánvi aneb Současné močály jihovýchodní části USA

Více jak 150 let sbírání fosilií třetihorního rostlinstva a živočišstva na hnědouhelných dolech v Mostecké pánvi umožnilo provést podrobnou rekonstrukci třetihorního prostředí v severozápadních Čechách. Ve čtvrtek 17. října vám ji na teplické hvězdárně představí geolog Severočeských dolů a.s. Ing. Karel Mach, Ph.D.

26.09. 2019

Mayské náboženství

Kdo byli Mayové, čemu věřili, jaké bohy uctívali a jaké rituály pro ně byly důležité? O tom bude ve čtvrtek 26. září v děčínské kavárně Coffee&Books povídat religionistka Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Náboženský svět starých civilizací Mexika se až příliš často redukuje na krvavé lidské oběti, šamanské obřady a nekonečné spekulace o užívání halucinogenů. Jak však vypadá obraz mayského náboženství, který můžeme zrekonstruovat přímo z předkolumbovských nápisů a reliéfů? Přednáška se soustředí na nejvýznamnější božstva, koncept kultu předků, základní rysy kultu a posvátný prostor.

Povídání Zuzany Marie Kostićové v kavárně Coffee&Books začne v 19 hodin, což je pravidelný čas našich děčínských setkání.

Foto v abstraktu: Mayský bůh Itzamná.

Foto v článku: Mayský bůh Ixchel na vyobrazení z Drážďanského kodexu

Zdroj snímků: Wikimedia Commons, licence Public domain