Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

12.04. 2022

Marťanské meteority

Desítky meteoritů, které v minulosti dopadly na povrch naší planety, mají svůj původ na Marsu. Jejich výzkum, souběžně s vědeckou aktivitou přímo na povrchu rudé planety, ukazuje zajímavé souvislosti a přináší nové otázky. Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu, z. s. představí mimořádně v úterý 12. dubna na teplické hvězdárně klíčové události v objevech meteoritů i aktuální pohled na výzkumy na Marsu.

O původu meteoritů z Marsu jsme se na naší planetě začali bavit už před 200 lety, ale teprve nové objevy – zvláště v Antarktidě – a souběžné kosmické výzkumy přímo na povrchu Marsu ukázaly velmi zajímavé souvislosti v planetárním vývoji, především z hlediska geologického. Diskutuje se také o původních podmínkách na Marsu a možnostech tamního života.

Přednáška Ivo Míčka na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Obrázek v abstraktu: Země a Mars v měřítku. Kredit: Bluedharma, Flickr.co, CC BY-ND 2.0

Obrázek v článku: Meteorit ALH84001 původem z Marsu, nalezený v roce 1984 v Antarktidě. Foto: NASA/JSC/Stanford University, CC0 1.0


  © 2012 UJEP