19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Desítky meteoritů, které v minulosti dopadly na povrch naší planety, mají svůj původ na Marsu. Jejich výzkum, souběžně s vědeckou aktivitou přímo na povrchu rudé planety, ukazuje zajímavé souvislosti a přináší nové otázky. Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu, z. s. představí mimořádně v úterý 12. dubna na teplické hvězdárně klíčové události v objevech meteoritů i aktuální pohled na výzkumy na Marsu.
O původu meteoritů z Marsu jsme se na naší planetě začali bavit už před 200 lety, ale teprve nové objevy – zvláště v Antarktidě – a souběžné kosmické výzkumy přímo na povrchu Marsu ukázaly velmi zajímavé souvislosti v planetárním vývoji, především z hlediska geologického. Diskutuje se také o původních podmínkách na Marsu a možnostech tamního života.
Přednáška Ivo Míčka na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Obrázek v abstraktu: Země a Mars v měřítku. Kredit: Bluedharma, Flickr.co, CC BY-ND 2.0
Obrázek v článku: Meteorit ALH84001 původem z Marsu, nalezený v roce 1984 v Antarktidě. Foto: NASA/JSC/Stanford University, CC0 1.0