Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

12.04. 2022

Marťanské meteority

Desítky meteoritů, které v minulosti dopadly na povrch naší planety, mají svůj původ na Marsu. Jejich výzkum, souběžně s vědeckou aktivitou přímo na povrchu rudé planety, ukazuje zajímavé souvislosti a přináší nové otázky. Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu, z. s. představí mimořádně v úterý 12. dubna na teplické hvězdárně klíčové události v objevech meteoritů i aktuální pohled na výzkumy na Marsu.

O původu meteoritů z Marsu jsme se na naší planetě začali bavit už před 200 lety, ale teprve nové objevy – zvláště v Antarktidě – a souběžné kosmické výzkumy přímo na povrchu Marsu ukázaly velmi zajímavé souvislosti v planetárním vývoji, především z hlediska geologického. Diskutuje se také o původních podmínkách na Marsu a možnostech tamního života.

Přednáška Ivo Míčka na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Obrázek v abstraktu: Země a Mars v měřítku. Kredit: Bluedharma, Flickr.co, CC BY-ND 2.0

Obrázek v článku: Meteorit ALH84001 původem z Marsu, nalezený v roce 1984 v Antarktidě. Foto: NASA/JSC/Stanford University, CC0 1.0


  © 2012 UJEP