Teplice

18. dubna

 

 
Aktuality

18.04.2024

Šelma z Valče a jiné významné paleontologické objevy

Paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt představí ve čtvrtek 18. dubna návštěvníkům teplické hvězdárny vzácný objev nejstarší kočkotvárné šelmy v Evropě, která dostala jméno Fejfarictis valecensis. Dozvíte se také, jak před 34 miliony lety migrovala do Evropy fauna z Asie a jak tehdy v severních Čechách vypadala krajina. Zmíněny budou i některé další novější paleontologické objevy z našeho území.


11.04.2024

Terorismus v letecké dopravě

Na palčivé téma ochrany civilního letectví před protiprávními činy pohovoří ve čtvrtek 11. dubna v ústeckém muzeu odborník na leteckou bezpečnost a profesionální pilot Ing. Ota Hajzler. Posluchači se seznámí s historií protiprávních činů a zároveň budou mít možnost poslechnout si informace o bezpečnostních opatřeních v civilním letectví. Přednášku doplní praktická ukázka zakázaných předmětů a pomůcek, které se používají při řešení mimořádných bezpečnostních událostí jak na zemi, tak na palubách letadel.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

12.04. 2022

Marťanské meteority

Desítky meteoritů, které v minulosti dopadly na povrch naší planety, mají svůj původ na Marsu. Jejich výzkum, souběžně s vědeckou aktivitou přímo na povrchu rudé planety, ukazuje zajímavé souvislosti a přináší nové otázky. Ivo Míček ze Společnosti pro meziplanetární hmotu, z. s. představí mimořádně v úterý 12. dubna na teplické hvězdárně klíčové události v objevech meteoritů i aktuální pohled na výzkumy na Marsu.

O původu meteoritů z Marsu jsme se na naší planetě začali bavit už před 200 lety, ale teprve nové objevy – zvláště v Antarktidě – a souběžné kosmické výzkumy přímo na povrchu Marsu ukázaly velmi zajímavé souvislosti v planetárním vývoji, především z hlediska geologického. Diskutuje se také o původních podmínkách na Marsu a možnostech tamního života.

Přednáška Ivo Míčka na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Obrázek v abstraktu: Země a Mars v měřítku. Kredit: Bluedharma, Flickr.co, CC BY-ND 2.0

Obrázek v článku: Meteorit ALH84001 původem z Marsu, nalezený v roce 1984 v Antarktidě. Foto: NASA/JSC/Stanford University, CC0 1.0


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP