21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

15.04. 2013

Madagaskar - laboratoř bohů v Chomutově

madagascarOstrov Madagaskar se osamostatnil před 120 miliony lety. Dlouhá izolace a rozmanité přírodní podmínky z něj vytvořily jedno z přírodně nejbohatších míst na zemi. Jako by to byla laboratoř, v níž se zkoušejí modely, pro které už jinde nebylo místo. V posledních několika staletích přibyl do laboratoře další druh – člověk – a začal pracovat na největším experimentu, který tu byl prozatím uskutečněn. Zatím není u konce a o jeho výsledcích můžeme jen spekulovat.

Zveme vás na povídání o madagaskarské přírodě, lidech, kteří ji obývají, a jejich vzájemných vztazích s entomologem Pavlem Hoškem, který v současné době pracuje jako redaktor přírodovědného časopisu Vesmír, Madagaskaru se věnuje již přes 20 let a napsal o něm několik knih. 16. května od 17.00 v chomutovském Café Nobel.