Ústí nad Labem

12. září

 

 
Aktuality

12.09.2024

BEZ KOFEINU: Hlavonožci, tajemní obyvatelé hlubin

Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. O hlavonožcích bude především dětem a mládeži vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 12. září v ústeckém muzeu.


29.08.2024

Špatný sluch, zázračné naslouchátko a hlasový otisk. Dějiny sluchu mezi vědou, náboženstvím a politikou

Má sluch vlastní dějiny? Můžeme zkoumat zvuk před obdobím jeho technologické reprodukce? Existuje poznání, které můžeme získat jen díky trénovanému poslechu? Přednáška historičky vědy a religionistky Dr. Phil. Anny Kvíčalové, MA Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, představí zvuková studia, tzv. sound studies, jako oblast mezioborového historického bádání, které otevírá alternativní výklad dějin západní kultury. Poslední srpnový čtvrtek na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

15.12. 2022

Jak dálkový průzkum obohatil archeologii českých zemí

70 let po prvních objevech v Anglii došlo začátkem 90. let i u nás ke zrušení přísných zákonů na ochranu státního tajemství, a tím i k otevření přístupu do vzdušného prostoru. Několik archeologů v Čechách a na Moravě se této možnosti chopilo a zahájilo víceméně systematický letecko-archeologický průzkum krajiny prostřednictvím pozorování zemského povrchu z nízko letícího sportovního letadla, detekcí pod povrchem ukrytých objektů pravěkého, středověkého a novověkého stáří a jejich následnou fotografickou a filmovou dokumentaci. Jedním z těchto průkopníků byl prof. PhDr. Martin Gojda, CSc., DSc.Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze, který bude ve čtvrtek 15. prosince hostem na teplické hvězdárně.

Práce během letu, shromažďování a zpracování pořízených fotografií, jejich evidence a ukládání do digitální Archeologické mapy České republiky – centrální infrastruktury české archeologie (Archeologického informačního systému AIS) jakož i přesné mapování objevených archeologických lokalit (objektů, nemovitých památek) v prostředí GIS, a konečně tvorba virtuálních 3D rekonstrukčních modelů reliktů pradávného osídlení odhalených převážně díky tzv. porostovým (vegetačním) příznakům budou náplní přednášky. Doplní ji řada obrazových výstupů – fotografií, videoklipů, ilustrací, map a detailních plánů. Přednáška také zdůrazní nedestruktivní charakter dálkového archeologického průzkumu a pojedná o nejmodernějších technikách integrovaných do výzkumu historické krajiny z výšky a o tom, jak tyto postupy využíváme u nás.

Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto v článku i abstraktu: Archeologický ústav AV ČR Praha, v.v.i.


  © 2012 UJEP