Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

21.07. 2022

Kvantové vakuum aneb Existuje absolutní prázdnota?

 

Vesmírné vakuum není prázdný prostor. I kdyby se nám podařilo odstranit všechny částice, včetně těch hypotetických, z pohledu kvantové fyziky bude vakuum i dál plné bouřlivého klokotání v podobě fluktuací různých polí; plné energie, která se dokonce může využívat. O vlastnostech vakua spojených s kvantovou fyzikou bude ve čtvrtek 21. července na teplické hvězdárně povídat jaderný fyzik a popularizátor vědy RNDr. Vladimír Wagner, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AV ČR a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Klasická představa o vakuu je, že se jedná o prázdný prostor bez hmotných částic. Ve vesmíru daleko od všech galaxií nalezneme hustoty i menší než jeden atom na krychlový metr. I kdyby však zmizely všechny atomy, ionty a elektrony, budou zde fotony reliktního záření i ty vyzářené hvězdami, reliktní neutrina a možná i hypotetické gravitony a částice temné hmoty. A kdyby se povedlo odstranit i tyto, prostor stále nebude fádní pustinou.

Přednáška Vladimíra Wagner začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Ilustrace: Pixabay.com, Pixabay License


  © 2012 UJEP