21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Vesmírné vakuum není prázdný prostor. I kdyby se nám podařilo odstranit všechny částice, včetně těch hypotetických, z pohledu kvantové fyziky bude vakuum i dál plné bouřlivého klokotání v podobě fluktuací různých polí; plné energie, která se dokonce může využívat. O vlastnostech vakua spojených s kvantovou fyzikou bude ve čtvrtek 21. července na teplické hvězdárně povídat jaderný fyzik a popularizátor vědy RNDr. Vladimír Wagner, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AV ČR a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.
Klasická představa o vakuu je, že se jedná o prázdný prostor bez hmotných částic. Ve vesmíru daleko od všech galaxií nalezneme hustoty i menší než jeden atom na krychlový metr. I kdyby však zmizely všechny atomy, ionty a elektrony, budou zde fotony reliktního záření i ty vyzářené hvězdami, reliktní neutrina a možná i hypotetické gravitony a částice temné hmoty. A kdyby se povedlo odstranit i tyto, prostor stále nebude fádní pustinou.
Přednáška Vladimíra Wagner začne jako obvykle v 18 hodin.
Ilustrace: Pixabay.com, Pixabay License