27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Dosud neodezněla elektronická revoluce, která přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už nám klepe na dveře revoluce „spinová“. Místo náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Ve čtvrtek 15. února o tom na Café Nobel v teplickém planetáriu pohovoří fyzik a astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUT.
Jak vám Petr Kulhánek prozradí, kvantové počítače jsou natolik velkým technologickým skokem, že opět mohou změnit naši civilizaci k nepoznání. Jejich éra právě přichází.
Přednáška se uskuteční v prostorách planetária v Teplicích, začátek je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě letošního roku.
Foto v hlavičce: Poslední D-Wave 2000 Qubit Procesor
Foto v článku: „Kvantový duch“
Kredit (oba snímky): Steve Jurvetson, licence CC BY 2.0