27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Stejně jako každý rok vyjíždí i letos Café Nobel na cesty, do Jizerských hor. V pátek 23. srpna dopoledne přiveze do Interdiecézního centra života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu profesionálního pračlověka Jana „Tondu“ Půlpána z projektu Jak obléci pračlověka, který zájemcům předvede (a ty šikovnější možná i naučí), jak pravěcí lidé rozdělávali oheň.
Jan „Tonda“ Půlpán s sebou bude mít potřebnou výbavu hned pro několik archaických způsobů rozdělávání ohně. Pokud se vám bude dařit, nic vám pak už nezabrání odložit sirky a zapalovač. Asi ne doma, ale v přírodě určitě.
Kurz proběhne za kostelem před příchovickou farou (viz mapa). V první řadě je určen mladým návštěvníkům centra, ale navštívit ho může prakticky každý. Začínat bude pravděpodobně krátce po 10. hodině dopolední a potrvá až do oběda.
Foto v hlavičce: Pixabay
Foto v článku © Radim Vaňous
![]() |
© 2012 UJEP |