Ústí nad Labem

12. října

19.10.2017

Alchymie cizích světů aneb Malý kurz astrochemie

Děje probíhající v mezihvězdných oblacích či v atmosférách cizích hvězd a planet jsou natolik odlišné od chemie, která nás v běžném životě obklopuje, že je lze s trochou nadsázky nazvat alchymií, tedy něčím na pomezí kouzel a chemie. Na výlet k podivuhodným vzdáleným světům vás ve své přednášce pozve RNDr. Martin Ferus, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze. Přednáška se koná ve čtvrtek 19. října v planetáriu v Teplicích.

Tvoříme s pravěkými lidmi: Podoby experimentální archeologie

Myslíte si, že pravěké technologie byly skutečně primitivní? Z omylu se vás pokusí vyvést archeoložka Mgr. Veronika PuhačováÚstavu archeologické památkové péče středních ČechVe čtvrtek 12. října vám v rámci dalšího Café Nobel v ústeckém Fokus kafe představí různé podoby tzv. experimentální archeologie.

09.10. 2014

Hromy a blesky ve Fokus kafe

Setkání s profesorem Petrem Kulhánkem, astrofyzikem z pražského ČVUT, je pokaždé velký zážitek. Nejen, že se hodně dozvíte, ale také se zasmějete. V rámci Café Nobel to pan profesor předvedl v Ústí nad Labem, Lounech, Teplicích, Litvínově, ale také na Letní škole matematiky a fyziky v Janově v Jizerských horách anebo v Žihli na Rakovnicku, kam přijel za teplickými gymnazisty. Poslechněte si, jak 9. října 2014 přednášel v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem o bouřkách.

V přednášce nazvané „Když se na nebi blýská“ hovořil Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. o tom, že bouřková činnost s sebou nepřináší jen blesky, ale i mnohé další zajímavé jevy. Za bouřky je generováno rentgenové záření, objevují se gama záblesky. Některé elektrony získávají relativistické rychlosti. Pro průběh bouřky je podstatné kosmické záření. Blesky míří z bouřkového oblaku nejen k zemi, ale také do dolních vrstev ionosféry – to jsou tzv. modré výtrysky nebo červené přízraky. A kulový blesk je stále fenoménem, který jitří obrazotvornost lidových myslitelů.

Poslechněte si zvukový záznam přednášky Petra Kulhánka i s navazující besedou.

Podívejte se na prezentaci.

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel