20. září

Kde hledat mimozemšťany – a jak asi vypadají?

Mimozemšťané jsou dnes všude. Točí se o nich filmy i seriály, jsou hrdiny povídek a románů, obklopují nás dokonce i jako hračky a reklamní maskoti. Mají desítky podob – jedno však o nich stále nevíme: existují doopravdy, nebo jen v naší fantazii? Právě o tom bude ve čtvrtek 4. říjnavyprávět biolog RNDr. Tomáš Petrásek, PhD. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví v rámci prvního Café Nobel v kavárně Coffee & Books v Děčíně.

SpaceX - historie,současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky americká technologická společnost SpaceX, založená podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jejím postupným vývojem od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování ISS až k plánům na těžkotonážní nosiče vás provede Dušan Majer, odborník na kosmonautiku, popularizátor vědy, zakladatel portálu Kosmonautix.cz a také autor pořadu Dobývání vesmíru na portálu Stream.cz. Jeho přednáška zahájí ve čtvrtek 20. září první sezónu na rekonstruované hvězdárně v Teplicích!

09.10. 2014

Hromy a blesky ve Fokus kafe

Setkání s profesorem Petrem Kulhánkem, astrofyzikem z pražského ČVUT, je pokaždé velký zážitek. Nejen, že se hodně dozvíte, ale také se zasmějete. V rámci Café Nobel to pan profesor předvedl v Ústí nad Labem, Lounech, Teplicích, Litvínově, ale také na Letní škole matematiky a fyziky v Janově v Jizerských horách anebo v Žihli na Rakovnicku, kam přijel za teplickými gymnazisty. Poslechněte si, jak 9. října 2014 přednášel v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem o bouřkách.

V přednášce nazvané „Když se na nebi blýská“ hovořil Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. o tom, že bouřková činnost s sebou nepřináší jen blesky, ale i mnohé další zajímavé jevy. Za bouřky je generováno rentgenové záření, objevují se gama záblesky. Některé elektrony získávají relativistické rychlosti. Pro průběh bouřky je podstatné kosmické záření. Blesky míří z bouřkového oblaku nejen k zemi, ale také do dolních vrstev ionosféry – to jsou tzv. modré výtrysky nebo červené přízraky. A kulový blesk je stále fenoménem, který jitří obrazotvornost lidových myslitelů.

Poslechněte si zvukový záznam přednášky Petra Kulhánka i s navazující besedou.

Podívejte se na prezentaci.

Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se uskutečnilo v rámci projektu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem „Partnerstvím ke zkvalitnění přípravy lidských zdrojů pro přírodovědné a technické vzdělávání“.

Foto: Frederik Velinský, Café Nobel