17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

11.10. 2016

Svědectví kroužků aneb Kam odlétají tažní ptáci?

Proč od nás na zimu odlétají ptáci a kam jejich cesty vedou? Jak se za tahu orientují a jak překonávají překážky, moře nebo pouště? O tom bude v úterý 11. října v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe Mgr. Jaroslav Cepák, PhD., vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea. O některých ptácích dokonce prozradí, že u nás nejsou až tak úplně „doma“.

Touha poznat, kam mizí ptáci v nepříznivých obdobích roku, je stará jako lidstvo samo. Starověcí učenci jako Aristoteles či Plinius Starší měli o migraci ptáků z dnešního pohledu úsměvné představy. Zcela vážně psali o vlaštovkách přezimujících v bahně nebo třeba o tom, že se drobní ptáci ukrývají při přeletu moře do peří těch větších. Skutečně seriózně se výzkumem ptačí migrace začal zabývat až dánský učitel Christian Mortensen, který v roce 1899 označil první pár špačků kroužky z lehké hliníkové slitiny. Tím položil základ modernímu kroužkování ptáků jako vědecké metodě, která se pro svou vysokou efektivitu a minimální náklady využívá dodnes, přestože už vědci mají k dispozici také řadu mnohem vyspělejších technických vymožeností.

Přednáška zoologa a ornitologa Jaroslava Cepáka ve Fokus kafe v Ústí nad Labem, věnovaná kroužkování ptáků, začne jako tradičně o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud však nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Foto: Nožka sojky křovinné (Aphelocoma coerulescens) z americké Floridy, označená kroužkem. Kredit: Lauren Mitchell, licence CC BY 2.0.