16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

11.10. 2016

Svědectví kroužků aneb Kam odlétají tažní ptáci?

Proč od nás na zimu odlétají ptáci a kam jejich cesty vedou? Jak se za tahu orientují a jak překonávají překážky, moře nebo pouště? O tom bude v úterý 11. října v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe Mgr. Jaroslav Cepák, PhD., vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea. O některých ptácích dokonce prozradí, že u nás nejsou až tak úplně „doma“.

Touha poznat, kam mizí ptáci v nepříznivých obdobích roku, je stará jako lidstvo samo. Starověcí učenci jako Aristoteles či Plinius Starší měli o migraci ptáků z dnešního pohledu úsměvné představy. Zcela vážně psali o vlaštovkách přezimujících v bahně nebo třeba o tom, že se drobní ptáci ukrývají při přeletu moře do peří těch větších. Skutečně seriózně se výzkumem ptačí migrace začal zabývat až dánský učitel Christian Mortensen, který v roce 1899 označil první pár špačků kroužky z lehké hliníkové slitiny. Tím položil základ modernímu kroužkování ptáků jako vědecké metodě, která se pro svou vysokou efektivitu a minimální náklady využívá dodnes, přestože už vědci mají k dispozici také řadu mnohem vyspělejších technických vymožeností.

Přednáška zoologa a ornitologa Jaroslava Cepáka ve Fokus kafe v Ústí nad Labem, věnovaná kroužkování ptáků, začne jako tradičně o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud však nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Foto: Nožka sojky křovinné (Aphelocoma coerulescens) z americké Floridy, označená kroužkem. Kredit: Lauren Mitchell, licence CC BY 2.0.