21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

11.10. 2016

Svědectví kroužků aneb Kam odlétají tažní ptáci?

Proč od nás na zimu odlétají ptáci a kam jejich cesty vedou? Jak se za tahu orientují a jak překonávají překážky, moře nebo pouště? O tom bude v úterý 11. října v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu vyprávět dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe Mgr. Jaroslav Cepák, PhD., vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea. O některých ptácích dokonce prozradí, že u nás nejsou až tak úplně „doma“.

Touha poznat, kam mizí ptáci v nepříznivých obdobích roku, je stará jako lidstvo samo. Starověcí učenci jako Aristoteles či Plinius Starší měli o migraci ptáků z dnešního pohledu úsměvné představy. Zcela vážně psali o vlaštovkách přezimujících v bahně nebo třeba o tom, že se drobní ptáci ukrývají při přeletu moře do peří těch větších. Skutečně seriózně se výzkumem ptačí migrace začal zabývat až dánský učitel Christian Mortensen, který v roce 1899 označil první pár špačků kroužky z lehké hliníkové slitiny. Tím položil základ modernímu kroužkování ptáků jako vědecké metodě, která se pro svou vysokou efektivitu a minimální náklady využívá dodnes, přestože už vědci mají k dispozici také řadu mnohem vyspělejších technických vymožeností.

Přednáška zoologa a ornitologa Jaroslava Cepáka ve Fokus kafe v Ústí nad Labem, věnovaná kroužkování ptáků, začne jako tradičně o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud však nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Foto: Nožka sojky křovinné (Aphelocoma coerulescens) z americké Floridy, označená kroužkem. Kredit: Lauren Mitchell, licence CC BY 2.0.