20. prosince

Špicberky/ Svalbard 1968 – 2018 Půl století a dvě české expedice

Před 50 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve čtvrtek 20. prosince na teplické hvězdárně vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

Netopýři mezi paneláky

Zajímá vás, jak žijí netopýři v městském prostředí mezi lidmi? Pak určitě přijďte na další Café Nobel Bez kofeinu, které se uskuteční v úterý 11. prosince v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Jednoduché povídání určené především dětem připravil biolog a zoolog Mgr. Michal Porteš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

12.04. 2018

Příběh krokodýla konžského a bádání v Kongu

Objevený, zapomenutý a znovuobjevovaný. To je příběh krokodýla konžského, trpaslíka mezi krokodýly z centrální Afriky. Zoolog a herpetolog RNDr. Václav Gvoždík, Ph.D.Ústavu biologie obratlovců AV ČR a Národního muzea na svých cestách za výzkumem diverzity obojživelníků a plazů objevil v Kongu unikátní lokalitu, kde tento plaz žije v sousedství krokodýla čelnatého, se kterým byl doposud zaměňován. Povypráví o tom ve čtvrtek 12. dubna na Café Nobel v ústeckém Fokus kafe.

Vyprávění Václava Gvoždíka o jeho bádání v pralesích Konga začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 18 hodin.

Fotografie krokodýla konžského © Václav Gvoždík