15. srpna

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!

18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.

20.04. 2023

Kouzlo exponovaných profesí

Kateřina Bernardová a tým „KOSMOW“

Sociální akční výzkum a metoda Sociomapování jako základ přípravy kosmických posádek na pilotované lety do blízkého i hlubokého vesmíru.

O projektu „SIRIUS“, ale také o autorsky vlastní pilotní výzkumné studii „AQUAKOSMOW 10“, realizované s týmem potápěčů v létě 2021 ve Slověnickém mlýně u Českých Budějovic, bude ve čtvrtek 20. dubna tým „KOSMOW“, pod vedením psycholožky a výzkumné pracovnice Kateřiny Bernardové, diskutovat v prostorách teplické hvězdárny. Tým funguje pod hlavičkou Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, ve spolupráci se společností QED GROUP doc. MUDr. Radvana Bahbouha, PhD.

Úkolem 21. století je realizace pilotovaných letů na oběžné dráze Země s vyhlídkou na dlouhodobé lety do hlubokého vesmíru a na výstavbu orbitálních a planetárních základen. K tomu je nezbytné věnovat se dopadům na člověka a malou sociální skupinu v oblasti psychologické, psychosociální, fyziologické, lékařské a zdravotní.

Vedoucí českého výzkumného týmu „KOSMOW“ nabídla do oblasti mezinárodního kosmického výzkumu vlastní komplexní model SOCIÁLNÍHO AKČNÍHO VÝZKUMU, včetně intervenčního a rozvojového přístupu, ke zkoumání a podpoře fungování kosmických posádek a dalších týmů různých exponovaných profesí – vojáků, potápěčů, záchranářů, hasičů, policistů a dalších. Model byl vytvořen, rozvíjen a ověřován expertním týmem v prostředí českých ozbrojených sil v průběhu 25 let.

Tým „KOSMOW“ působí od roku 2016 v rámci mezinárodního výzkumného projektu „SIRIUS 2016–2027“, organizovaného NASA a IBMP RAS, v rámci kterého probíhá série izolačních experimentů v unikátním technickém zařízení NEK (Pozemní experimentální komplex), který je modelem a zároveň simulátorem vesmírné lodě. Díky těmto izolačním pobytům vybraných šestičlenných genderově a mezinárodně smíšených posádek, simulujících dlouhodobé vesmírné lety k různě vzdáleným planetám, bude možné realizovat v brzké budoucnosti pilotované lety do hlubokého vesmíru.

Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin. Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz

Tato prezentace byla podpořena: TA ČR, program ÉTA Ref. číslo: TL03000257

Foto v článku i abstraktu: archiv „KOSMOW“