Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

19.04. 2018

Bobky z pravěku. Co všechno prochází rukama paleontologů?

Odborně se jim říká koprolity. Zní to honosně, ale ve skutečnosti nejde o nic jiného, než o zkamenělé exkrementy pravěkých živočichů. Jak se tyto kamenné „bobky“ zkoumají a co všechno z nich vědci dovedou vyčíst vám ve čtvrtek 19. dubna na Café Nobel v teplickém Planetáriu přiblíží geolog a paleontolog RNDr. Boris EkrtNárodního muzea v Praze.

V první části svého povídání se bude věnovat zachování zkamenělin jako takových – jaké podmínky k němu přispívají a proč na některých místech máme bohatá naleziště a jinde se nenajde nic. Uvidíte i některé příklady ze severočeských lokalit. Pak už se Boris Ekrt bude věnovat především zkamenělým exkrementům. Dozvíte se, jaké existují typy koprolitů, jak staré jsou ty, které se nachází na našem území, a kteří živočichové nám je po sobě zanechali.

 

Začátek přednášky je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici v Teplicích (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě letošního roku.

 

Foto v hlavičce: Koprolit – zkamenělý výkal dinosaura. Kredit: Philipp66, public domain

Foto v článku: Zkamenělý trus čtvrtohorní hyeny. Kredit: Boris Ekrt


  © 2012 UJEP