Tisá

25. dubna

 

 
Aktuality

25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.


18.04.2024

Šelma z Valče a jiné významné paleontologické objevy

Paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt představí ve čtvrtek 18. dubna návštěvníkům teplické hvězdárny vzácný objev nejstarší kočkotvárné šelmy v Evropě, která dostala jméno Fejfarictis valecensis. Dozvíte se také, jak před 34 miliony lety migrovala do Evropy fauna z Asie a jak tehdy v severních Čechách vypadala krajina. Zmíněny budou i některé další novější paleontologické objevy z našeho území.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

11.11. 2021

Kde hnízdí ptáci: listování Evropským atlasem hnízdního rozšíření ptáků

O mapování hnízdního rozšíření ptáků v Evropě, které vyvrcholilo vydáním obsáhlého Evropského atlasu, bude ve čtvrtek 11. listopadu v kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat zoolog a ornitolog Petr Voříšek z České společnosti ornitologické a Univerzity Palackého v Olomouci. Jak se koordinuje spolupráce 120 tisíc vesměs amatérských ornitologů, kteří se na projektu podíleli? Kolik ptáků v Evropě hnízdí a co se změnilo od 80. let, kdy proběhl poslední srovnatelný výzkum?

Informace o tom, kde se ptačí druhy vyskytují, jsou nezbytným základem pro ochranu přírody i pro další bádání, např. o vlivu změny klimatu či o vlivu hospodaření člověka v krajině na živou přírodu. Díky své oblíbenosti u lidí jsou ptáci snad nejlépe zmapovanou skupinou organismů a toto prvenství si drží i v případě mapování zeměpisného rozšíření všech volně žijících druhů v Evropě.

Evropská rada pro sčítání ptáků (EBCC) zorganizovala v letech 2013 až 2017 mapování hnízdního rozšíření všech ptáků na území celé Evropy včetně Turecka a Zakavkazí. S pomocí cca 120 tisíc mapovatelů, z nichž převážná většina byli amatérští ornitologové, se až na výjimky podařilo pokrýt celé území Evropy. Na koordinaci tohoto pravděpodobně největšího projektu občanské vědy týkajícího se biodiverzity se podílela i Česká společnost ornitologická.

Mapování ukázalo, že v Evropě hnízdí 596 ptačích druhů, z nich 57 jsou druhy nepůvodní; 99 druhů se vyskytuje výhradně nebo téměř výhradně v Evropě. Výsledky tohoto mapování můžeme srovnat s podobným projektem, který proběhl na konci 80. let 20. století. Ukázalo se, že hnízdní areály ptačích druhů se v Evropě za posledních 30 let posunuly v průměru o 28 km na sever. Hnízdní areály ptáků zemědělské krajiny se zmenšují, zatímco u lesních ptáků je tomu naopak. Druhy chráněné mezinárodní legislativou se znovu rozšiřují a ukazují tak, že ochrana přírody funguje.

V přednášce Petra Voříška, která začne jako obvykle v 17 hodin, zazní i další zajímavé výsledky. Nahlédneme také pod pokličku a uvidíme, jak se organizuje mapování s účastí ornitologů z 50 zemí celé Evropy. Výsledky projektu vyšly v roce 2020 jako kniha a na konci roku 2021 by měly být k dispozici i online.

Své místo si můžete rezervovat na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz.

Přednášky se podle nových nařízení mohou zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 24 hod., PCR test maximálně 72 hod. starý), případně více než 14 dní po ukončeném očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19. Příslušné certifikáty jsme bohužel povinni při příchodu kontrolovat.

Všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor (s výjimkou konzumace) a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím také s nutností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres! Děkujeme za pochopení.

 

Ilustrační foto: Pixabay.com

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP