Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

11.11. 2021

Kde hnízdí ptáci: listování Evropským atlasem hnízdního rozšíření ptáků

O mapování hnízdního rozšíření ptáků v Evropě, které vyvrcholilo vydáním obsáhlého Evropského atlasu, bude ve čtvrtek 11. listopadu v kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat zoolog a ornitolog Petr Voříšek z České společnosti ornitologické a Univerzity Palackého v Olomouci. Jak se koordinuje spolupráce 120 tisíc vesměs amatérských ornitologů, kteří se na projektu podíleli? Kolik ptáků v Evropě hnízdí a co se změnilo od 80. let, kdy proběhl poslední srovnatelný výzkum?

Informace o tom, kde se ptačí druhy vyskytují, jsou nezbytným základem pro ochranu přírody i pro další bádání, např. o vlivu změny klimatu či o vlivu hospodaření člověka v krajině na živou přírodu. Díky své oblíbenosti u lidí jsou ptáci snad nejlépe zmapovanou skupinou organismů a toto prvenství si drží i v případě mapování zeměpisného rozšíření všech volně žijících druhů v Evropě.

Evropská rada pro sčítání ptáků (EBCC) zorganizovala v letech 2013 až 2017 mapování hnízdního rozšíření všech ptáků na území celé Evropy včetně Turecka a Zakavkazí. S pomocí cca 120 tisíc mapovatelů, z nichž převážná většina byli amatérští ornitologové, se až na výjimky podařilo pokrýt celé území Evropy. Na koordinaci tohoto pravděpodobně největšího projektu občanské vědy týkajícího se biodiverzity se podílela i Česká společnost ornitologická.

Mapování ukázalo, že v Evropě hnízdí 596 ptačích druhů, z nich 57 jsou druhy nepůvodní; 99 druhů se vyskytuje výhradně nebo téměř výhradně v Evropě. Výsledky tohoto mapování můžeme srovnat s podobným projektem, který proběhl na konci 80. let 20. století. Ukázalo se, že hnízdní areály ptačích druhů se v Evropě za posledních 30 let posunuly v průměru o 28 km na sever. Hnízdní areály ptáků zemědělské krajiny se zmenšují, zatímco u lesních ptáků je tomu naopak. Druhy chráněné mezinárodní legislativou se znovu rozšiřují a ukazují tak, že ochrana přírody funguje.

V přednášce Petra Voříška, která začne jako obvykle v 17 hodin, zazní i další zajímavé výsledky. Nahlédneme také pod pokličku a uvidíme, jak se organizuje mapování s účastí ornitologů z 50 zemí celé Evropy. Výsledky projektu vyšly v roce 2020 jako kniha a na konci roku 2021 by měly být k dispozici i online.

Své místo si můžete rezervovat na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz.

Přednášky se podle nových nařízení mohou zúčastnit pouze návštěvníci s čerstvým negativním testem (antigenní POC test maximálně 24 hod., PCR test maximálně 72 hod. starý), případně více než 14 dní po ukončeném očkování, anebo maximálně 180 dní po prodělání COVID 19. Příslušné certifikáty jsme bohužel povinni při příchodu kontrolovat.

Všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor (s výjimkou konzumace) a dodržovat příslušná hygienická opatření. Počítejte prosím také s nutností evidence návštěvníků prostřednictvím e-mailových adres! Děkujeme za pochopení.

 

Ilustrační foto: Pixabay.com

  © 2012 UJEP