21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

08.12. 2016

Paprsek staletími: Astronomická symbolika Karlova mostu

Stavba mostu byla ve středověku mimořádným počinem. Karel IV. byl zase na svou dobu mimořádný panovník. Jistě není náhodou, že stavba a výzdoba pražského Kamenného mostu, kterému dnes říkáme Karlův, je prokomponována řadou astrologických, astronomických i kosmologických aspektů. Ve čtvrtek 8. prosince o tom bude v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe povídat astronom a také historik astronomie RNDr. Zdislav Šíma, CSc.

Mosty ve středověku představovaly kontakt dvou oddělených světů; byly praktické, ale zároveň se pojily i s jistou „magií“ a duchovnem – zvlášť na sever od Alp, kde jich stálo jen málo. O Karlově mostu se říká, že byl založen 9. července 1357, údajně v 5:31 hod. ráno. Vzniká tak pro numerology zajímavá, z obou stran stejná číselná řada – 135797531. Bohužel, tento údaj nemá žádnou oporu v písemných pramenech. Pokud ale pro zmíněný den a čas spočítáme horoskop, je pro most mimořádně příznivý. S astronomií a kosmologií souvisí podle některých badatelů také výzdoba Staroměstské mostecké věže. Při pohledu z věžní brány při letním slunovratu navíc zapadá Slunce přímo za Svatovítskou katedrálou na Pražském hradě, respektive přímo za hrobem sv. Víta, kde byly uloženy ostatky tohoto světce, dovezené samotným Karlem IV.

Přednáška astronoma Zdislava Šímy, plná dalších zajímavých informací o pražské chloubě, Karlově mostu, začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto: Staroměstská věž Karlova mostu v noci. Kredit: Maros Mraz, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.