16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

08.12. 2016

Paprsek staletími: Astronomická symbolika Karlova mostu

Stavba mostu byla ve středověku mimořádným počinem. Karel IV. byl zase na svou dobu mimořádný panovník. Jistě není náhodou, že stavba a výzdoba pražského Kamenného mostu, kterému dnes říkáme Karlův, je prokomponována řadou astrologických, astronomických i kosmologických aspektů. Ve čtvrtek 8. prosince o tom bude v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe povídat astronom a také historik astronomie RNDr. Zdislav Šíma, CSc.

Mosty ve středověku představovaly kontakt dvou oddělených světů; byly praktické, ale zároveň se pojily i s jistou „magií“ a duchovnem – zvlášť na sever od Alp, kde jich stálo jen málo. O Karlově mostu se říká, že byl založen 9. července 1357, údajně v 5:31 hod. ráno. Vzniká tak pro numerology zajímavá, z obou stran stejná číselná řada – 135797531. Bohužel, tento údaj nemá žádnou oporu v písemných pramenech. Pokud ale pro zmíněný den a čas spočítáme horoskop, je pro most mimořádně příznivý. S astronomií a kosmologií souvisí podle některých badatelů také výzdoba Staroměstské mostecké věže. Při pohledu z věžní brány při letním slunovratu navíc zapadá Slunce přímo za Svatovítskou katedrálou na Pražském hradě, respektive přímo za hrobem sv. Víta, kde byly uloženy ostatky tohoto světce, dovezené samotným Karlem IV.

Přednáška astronoma Zdislava Šímy, plná dalších zajímavých informací o pražské chloubě, Karlově mostu, začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto: Staroměstská věž Karlova mostu v noci. Kredit: Maros Mraz, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.