Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

08.12. 2016

Paprsek staletími: Astronomická symbolika Karlova mostu


 

Stavba mostu byla ve středověku mimořádným počinem. Karel IV. byl zase na svou dobu mimořádný panovník. Jistě není náhodou, že stavba a výzdoba pražského Kamenného mostu, kterému dnes říkáme Karlův, je prokomponována řadou astrologických, astronomických i kosmologických aspektů. Ve čtvrtek 8. prosince o tom bude v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe povídat astronom a také historik astronomie RNDr. Zdislav Šíma, CSc.

Mosty ve středověku představovaly kontakt dvou oddělených světů; byly praktické, ale zároveň se pojily i s jistou „magií“ a duchovnem – zvlášť na sever od Alp, kde jich stálo jen málo. O Karlově mostu se říká, že byl založen 9. července 1357, údajně v 5:31 hod. ráno. Vzniká tak pro numerology zajímavá, z obou stran stejná číselná řada – 135797531. Bohužel, tento údaj nemá žádnou oporu v písemných pramenech. Pokud ale pro zmíněný den a čas spočítáme horoskop, je pro most mimořádně příznivý. S astronomií a kosmologií souvisí podle některých badatelů také výzdoba Staroměstské mostecké věže. Při pohledu z věžní brány při letním slunovratu navíc zapadá Slunce přímo za Svatovítskou katedrálou na Pražském hradě, respektive přímo za hrobem sv. Víta, kde byly uloženy ostatky tohoto světce, dovezené samotným Karlem IV.

Přednáška astronoma Zdislava Šímy, plná dalších zajímavých informací o pražské chloubě, Karlově mostu, začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto: Staroměstská věž Karlova mostu v noci. Kredit: Maros Mraz, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.


  © 2012 UJEP