19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

08.12. 2016

Paprsek staletími: Astronomická symbolika Karlova mostu

Stavba mostu byla ve středověku mimořádným počinem. Karel IV. byl zase na svou dobu mimořádný panovník. Jistě není náhodou, že stavba a výzdoba pražského Kamenného mostu, kterému dnes říkáme Karlův, je prokomponována řadou astrologických, astronomických i kosmologických aspektů. Ve čtvrtek 8. prosince o tom bude v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe povídat astronom a také historik astronomie RNDr. Zdislav Šíma, CSc.

Mosty ve středověku představovaly kontakt dvou oddělených světů; byly praktické, ale zároveň se pojily i s jistou „magií“ a duchovnem – zvlášť na sever od Alp, kde jich stálo jen málo. O Karlově mostu se říká, že byl založen 9. července 1357, údajně v 5:31 hod. ráno. Vzniká tak pro numerology zajímavá, z obou stran stejná číselná řada – 135797531. Bohužel, tento údaj nemá žádnou oporu v písemných pramenech. Pokud ale pro zmíněný den a čas spočítáme horoskop, je pro most mimořádně příznivý. S astronomií a kosmologií souvisí podle některých badatelů také výzdoba Staroměstské mostecké věže. Při pohledu z věžní brány při letním slunovratu navíc zapadá Slunce přímo za Svatovítskou katedrálou na Pražském hradě, respektive přímo za hrobem sv. Víta, kde byly uloženy ostatky tohoto světce, dovezené samotným Karlem IV.

Přednáška astronoma Zdislava Šímy, plná dalších zajímavých informací o pražské chloubě, Karlově mostu, začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto: Staroměstská věž Karlova mostu v noci. Kredit: Maros Mraz, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons.