27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Kanibalismus patří k základním tabu naší civilizace. Co o něm víme? Které všeobecně rozšířené názory jsou ve skutečnosti mylné či přinejmenším sporné? Kde je hranice mezi mýty a skutečností? Kolik je druhů kanibalismu? Odpověď na tyto otázky vám ve čtvrtek 12. ledna v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe nabídne archeolog a paleoekolog PhDr. Ladislav Šmejda, Ph.D. z pražské České zemědělské univerzity a Západočeské univerzity v Plzni.
Seznámíme se s pohledy vybraných společností na kanibalismus a také na reflexi tohoto fenoménu v různých kulturních projevech, od pohádek přes umělecká díla až po vědecké studie a kriminalistické případy. Smysl přednášky však nespočívá ve vyprávění hororových příběhů za účelem šokování posluchačů; jejím cílem je ukázat na příkladech z různých oborů a oblastí světa, co se můžeme vědeckým studiem tohoto tématu dozvědět o nás samotných, o lidské kultuře a společnosti.
Přednáška archeologa a paleoekologa Ladislava Šmejdy o kanibalismu začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.
Ilustrace: Theodor de Bry, Wikimedia Commons, public domain.