20. prosince

Špicberky/ Svalbard 1968 – 2018 Půl století a dvě české expedice

Před 50 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve čtvrtek 20. prosince na teplické hvězdárně vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

Netopýři mezi paneláky

Zajímá vás, jak žijí netopýři v městském prostředí mezi lidmi? Pak určitě přijďte na další Café Nobel Bez kofeinu, které se uskuteční v úterý 11. prosince v kavárně Bárka v Ústí nad Labem. Jednoduché povídání určené především dětem připravil biolog a zoolog Mgr. Michal Porteš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

16.10. 2018

Kam zmizela tma?

Ve městech ji už nenajdeme. Kam se poděla – a kam se ztratily hvězdy? Kdo za to může a proč není dobře, když se v noci zbytečně svítí? S detektivem Temnorádem to (snad) zjistíme. Velké detektivní pátrání po noční tmě, určené především dětem, povede astronom Pavel SuchanAstronomického ústavu Akademie věd České republiky. Café Nobel Bez kofeinu se uskuteční v úterý 16. října v ústecké kavárně Bárka (dříve Fokus) kafe.

Podíváme se tam, kde tma ještě je a půjdeme po stopách pachatelů, kteří nám tmu na mnoha místech ukradli. A u soudu vyneseme rozsudek, jak to mohou odčinit. Tedy jestli je chytneme. Pomůžete? Je to důležité – světelné znečištění nám totiž škodí.

Café Nobel Bez kofeinu s Pavlem Suchanem začne v Bárka kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Foto: archiv Pavla Suchana a Pixabay.com, licence Public domain